Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

HORŇÁCKÉ SLAVNOSTI naposledy - videoukázky postupně pořad od pořadu i s komenářem - doplňuji a doplňuji :) Zatím je jich 20

Pro čtenáře těchto stránek, kteří nemusí Horňácké slavnosti a lidovou kulturu, mám jednoduchý vzkaz - toto je opravdu poslední příspěvek k Horňáckým :)

 

Tak, a pro ty, kteří Horňácké můžou, sem budu postupně dávat videoukázky. Budu se je postupně snažit dávat tak, jak běžely v programem, protože bych rád přiblížil nejen jednotlivá vystoupení, ale i celkovou podobu a smysl pořadů.

Jak určitě také víte, videa můžete sledovat přímo na youtube.cz, videa Tondy Vrby jsou TADY, moje TADY. Tonda je mnohem výkonnější, vynalézavější, podnikavější i úspěšnější, navíc často rozesílá informace přímo do mailů, takže už určitě o jeho stránce dávno víte a videa sledujete.Já se zatím rozpakuji posílat informace o videích přímo do mailů, ale možná tak budu vždy jednou měsíčně činit. A abych nezapomněl, Tonda je také mnohem veselejší :)

Mimochodem, videoukázkou na které je on a ten pán, který se ho snažil dostat v neděli Kuželově z první řady, jsem chtěl začít videa, jenže Tonda mi napsal, že nechce toto video na internetu. Tož, je to ale škoda, pro neinformované jen napíši, že na začátku nedělního programu Horňáckých vznikl v Kuželově hodně ostrý spor, protože jeden z pořadatelů měl obavu, že Tonda bude při natáčení chodit do záběru kamer. Spor vypadal opravdu hodně ostře, ale představte si, že se oba pánové po pořadu usmířili a přátelsky si podali ruku. Myslím, že by vůbec nevadilo toto video ukázat :)

 

Dost bylo srandy, pojďme k seriozní činnosti :)

 

Toto je paní Marie Čambalová, 80 - letá "tetička" z Kuželova, jejíž vystoupení jsem se rozhodl dát jako první "mimo pořadí". Je mi jasné, že se na něj podívá minimum lidí, ale tak už to je, většinou mě nejvíc zaujme to, co naprostá většina jiných mine a jde dál. Paní Čambalová totiž měla na Horňáckých výjimečné vystoupení, zatímco mnoho horňáckých písniček zní na každých Horňáckých už "sto roků" a někdy je nějaká písnička i ve více pořadech v jednom ročníku, paní Čambalová měla písničku, kterou jste zcela jistě nikdy nikde neslyšeli, neznáte ji a nezná ji také nikdo jiný, než právě ona. No, písničku. "Já vám zazpívám pjesničku, která je stará už myslím, dvěsta, třista roků, kterů už nikdo neumí," řekla a následně všechny překvapila. Díval jsem se během jejího vystoupení po divácích, někteří se ošívali, někteří byli netrpěliví, ale naprostá většina paní Čambalovou přijala a odměnila dlouhým potleskem. Tak se třeba někdo podívejte do časů, kdy byla tato "pjesnička", ale nebyl internet, youtube ani Iveta Bartošová a čtenáři, kteří vědí o celebritách každou blbost. V těch dávných dobách ale byli žáčci, kteří věděli, jakých je třeba deset přikázání Božích - nic moc víc ani do života nepotřebovali a přesto prožili poctivé životy, ve kterých často vychovávali kupu dětí a pracovali od úsvitu až po západ slunce ... A ještě věta, na začátku starosta a místostarosta Kuželova blahopřejí paní Čambalové k narozeninám. Podobně pěkně a srdečně přáli i dalších jubilantům, což uvidíte zase na jiných videoukázkách. Jen si říkám, že sa v nedělu moselo vypit téj kuželovském slivovice litry a litry a litry :)

 

 

 

 No a tady jsme už na samotném začátku Horňáckých slavností - video z úplného začátku jsem dával už v pátek,  TADY si toto video můžete pustit, uvidíte a uslyšíte starostu Velké Jiřího Pšurného a paní Pavlincovou, která je předsedkyní Programové rady Horňáckých. Uvidíte také "křest" nové knihy o velickém ženském sboru a tento sbor i uslyšíte. Pár desítek lidí už video vidělo.

Toto video je z následné situace, kdy jsme přešli od dveří velické radnice do prvního patra, kde proběhla vernisáž knih o Horňácku, název této výstavy byl Horňácko a Horňáci v literatuře. Moc zajímavá událost!!! Ještě včera jsem do Velké jel a při uklízení výstavy si alespoň něco z knížek přefocoval. Měl jsem i tajný sen, který jsem neměl odvahu organizátporům výstavy říci - zvažoval jsem, jestli bych nemohl jednu noc s knížkami zůstat a postupně si stránky přefotit. Za výstavu vděčíme dvěma lidem - možná třem. Panu Antonínu Mičkovi a Františku Šalé - a také jeho manželce Václavě. Shromáždili řadu knih o Horňácku a byla opravdu radost všecky ty knížky prohlížet, listovat stránkami, zastavovat se u některých pasáží. Jen toho času na ně bylo strašně málo!!! Kdybych mohl, vše bych přefotil a dal na internet, zpřístupnili bychom tak lidem obrovské množství informací o Horňácku! Tedy, mrkněte tady na videu na vernisáž, uslyšíte i velický ženský sbor. A uvidíte skoro všecky, co na vernisíži byli :)

 

 

 

  

 Toto už je páteční odpoledne, vernisáž 6. ročníku výtvarné výstavy Horňácké múzy. Móc potřebný projekt, který se týká horňáckých dětí - tedy těch, kteří jsou pro budoucnost tohoto regionu nej nej nejdůležitější. Na výstavě bývají vždy k vidění práce dětí, které se na začátku července účastní letní tvořivé dílny, kterou pořádá sdružení Futra - díky všem, kteří tyto dílny pořádají a podporují! Pusťte si video, ať se dozvíte všechny další informace, nepouštějte si jen folklorní vystoupení. Mimo jiné uvidíte ty, kteří se na dílnách i výstavě podílejí, navíc to uslyšíte z úst pěkného chlapa :) Tož, už sem vás nalákál? :) A chlapi, uvidíte aj pěkné baby! Tož, to už byste se mohli začít zajímat o tento výborný projekt :) A ještě jedno lákadlo - na začátku videa hraje výborná muzika Libora Supa!

 

 

 

Z pátku jsme se ocitli v sobotě, tři hodiny odpoledne, Velká nad Veličkou, dům číslo 166, známý jako "Fňukalovo". Začíná pořad o zabíjačce, z něhož bude dávat v budoucnosti také další ukázky. Na "pódium" přichází pěvecké sdružení Chotár, kolem cimbálu stojí HCM Kubíci. Zahrada domu je zaplněna diváky, vsadím se, že ná žádné zahradě ještě nikdo nikdy neměl tolik lidí jako autoři programu Vrba - Kuchyňka - i o nich by už mohl být nějaký pořad :) Rada pro fotografy: pokud si chcete udělat pěkné fotky z Horňáckých, ty nejlepší se dají udělat právě v zahradě tohoto domu. A ještě jedna informace: kdo máte vliv, peníze, cit či vztah k Horňácku a kultuře, pomozte zachránit tento velický dům, byla by věčná škoda, kdyby padl!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kurnik, řekněte mně vy Horňáci, jaktože ste ještě nezrekonstruovali, a tak pro příští generace zachovali, toto cenné architektonické dědictví, když už se z evropských peněz opravujú v téjto zemi pomáli aj staré kadibudky?! :)   

 

 

 Po videu o dětech výtvarně "naladěných" pojďme k horňáckým dětem "muzikálním". Toto je ukázka z dětského programu, přidám ještě nějakou další ukázku a možná k dětem napíši i pár slov. Moc se přimlouvám za to, aby děti měly na Horňáckých dosti velký prostor, možná i později než v šest, kdy je diváků ještě nemnoho, stálo by také za to, vyjmenovat zpěváky a tanečníky, kteří na Horňáckých vystupují. Hledejme všechny způsoby, jak děti v jejich vztahu k lidové kultuře povzbuzovat a podporovat!!! Já vím, že mají Mladé Horňácko, jezdím na něj a celý program mapuji, ale nejsem rád, když slyším něco ve smyslu, že pro děti je Mladé Horňácko a Horňácké slavnosti jsou už spíš takovým "přídomkem". Čímž nic nekritizuju!!!!!! Na Slovácku sa nesmí kritizovat!!!!! :) Všeci jsme dobří a všecko děláme výborně :) :)

 

 

 Teď jsme "skočili" do soboty, je 20.30 a začíná před narvaným stadionem pořad Muzikantská večera. K mikrofonu přichází moderátor Martin Prachař (také zpěvák a generální ředitel místní Kordárny), vídá diváky a prozrazuje, co uvidí a uslyší... Vy na videu můžete ještě vidět a slyšet CM Velické trnečky (pořád nevím, jestli malé t nebo velké T), velmi šikovné dívky, které si určitě pozvěte k sobě na hraní a zpívání ...  Uděláte dobrý kup, věřte mi :)

 

 

Toto býl teda fofr, to vám řeknu. Děvčice z Veličky sa napily slovenského čardáša a rozjely sa do takových obrátek, že sa aj mně v hledišti točila hlava :) Pěkné číslo pěkných robek s pěknýma nožkama :) POZDĚJI DOPSÁNO: Jsou to děvčice ze sboru Oskoruša, omlouvám se! A pokud máte rádi oskoruše, můžete ochutnat i uherskoostrožské, tam mají dívčí soubor Oskoruše ... Pokud jde o dívky ze sboru Oskoruša, ještě dám videoukázku s jejich zpíváním... 

 

 

Nemusím představovat, muzika Petra Mičky, na začátku videa o nich všecko poví moderátor. Zahrajů štrajch, to znamená, že v muzice uslyšíte trubku, žádný cimbál. Takové byly u nás kdysi časy do doby, než kdosi donésl cimbál. Moc mě zajímá, kdo je ten mladíček, chci dát jeho fotku do antonínkové časopisu, tož mně to někdo napište, děkuju... Velmi mě mrzí, že jsem natočil jen kousek vystoupení, měl jsem ale už málo místa na kartě a pořad byl dlouhý, takže jsem šetřil místo na ukázky z dalších vystoupení... 

 

 

Další parádička, Kubíci. Oni jsou to hoši horkokrevní, jak byli mnohokrát řečeno, ale jejich horkokrevnost na jevišti mám hodně rád. Čím víc lidí, tím víc se umí rozjet a tady se rozjeli v sobotním večerním programu bleskovou rychlostí. Všimněte si, jak se bratři obratem vystřídají u primášského "pultíku". A důležité upozornění - nejdříve je vele vele veleznámá písnička o Kačence u Dunaja, zpívá pan Kučera. To si nenecháte ujít, né? :)  Ještě jedno upozornění - uslyšíte i sólo jejich cimbalistky. Myslím, že je to paní učitelka, sympatická, už dlouho Kubíků věrná. Kdysi jsem ji vezl autem v Brně a přesvědčoval ji, ať jde učit na Horňácko. Horňácké děti potřebují horňácké učitele!!!!! A muzikanty především!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Snád ně někdy poslechne :) :)

 

 

Áááá, tady sa děkovalo a loučilo, končil sobotní program Muzikantská večera ... 

 

 

Byl to konec ve velkém stylu, na pódiu byla kupa muzikantů, škoda, že to někdo nespočítal ... 

 

 

Teď už do pozoru, dajte si nedělní košulu, do gatí navlečte řemeň a nezapomeňte na motýlka. Právě začíná v nedělu v půl čtvrté u kuželovského mlýna pořad o profesoru Dušanu Holém. Nejdříve zní jeho dětský i dospělý hlas ze záznamu, potom přichází moderátor Břetislav Rychlík a nakoneci pan profesor. Byl jsem moc rád (stejně jako mnozí jiní), že ho vidím, vystupuje na veřejnosti už výjimečně. Zkusím tady zopakovat větu, kterou řekl během pořadu Břéťa Rychlík - kdokoliv se bude zajímat v budoucnosti o Horňácko, musí se seznámit s prací, kterou vytvořil Dušan Holý. Když máme ten motýlek, tak máme i klobouk, a ten, prosím, v této chvíli smekám, před tímto vzácným člověkem. Ten by si zaloužil přežit mně i mmnohé další! Teď, mrkněte na začátek videa, stojí opřený se skloněnou hlavou o kuželovský mlýn, za chvíli ale hlavu zvedne a půjdete na pódiu. Potom zazpívá - bude říkat, že už to dávno není to, co to bývalo, ale jeho hlav pořád drží a hladí srdce divákovo. A až dozpívá, podívejte se, zvedne ruce, opatrně se zatočí a potom ty ruce sevře v pěst. Pořád je v něm síla, i když jí ubývá. V zákulisí říkal, že už se mu nechce nic dělat. Nenechal jsem ho ani domluvit a neslušně mu vsotupil do stěžovací řeči: "Pane profese, vy musíte dál pracovat a psát, vaše vědomosti, zkušenosti a vzpomínky mají nesmírnou cenu!"

 

 

 Na této ukázce je "onom" vykládání, ale pokud chcete slyšet zajímavá slova a být o něco chytřejší, tak si video pusťe :)

 

 

 Tady už Dušan Holý zpívá. Jen se mi trošku zdá, že zvuk není nejlepší, Tonda seděl s kamerou hned pod pódiem. Byl jsem pár metrů dál v hledišti a tam se zvuk a hlas pěkně nesl.

  

 

Ještě jednou Dušan Holý uprostřed řady dalších chlapů. Pěkné chvilky... 

 

 

Tož, toto je cenná ukázka, Dušan Holý, paní Anna Kománková a Martin Hrbáč. Pokud máte ještě klobouk na hlavě, natáhněte po něm ruku a ještě na chviličku ho račte z hlavy sundat. V takových okamžicích člověk jen tiše poslouchá. Pssssst .... Akorát nevím, proč kurnik ten Tonda musel točit s takovým podhledem ... Paní Kománkovou už chůze zmáhá, na pódium v Kuželově šla kvůli schodku možná už naposledy, ale věřte mi, že je stále radost s ní posedět a poslouchat její povídání. Nedávno jsme ji navštívili s panem Gajovským a natočili na video její hodinové povídání, mám také nachystanou stránku o ní do časopisu Krajem svatého Antonínka.

 

 

Nezlobte se, že otravuju pořád s klobúkem, ale prosím - nechajte ho eště chvilku v ruce. Na pódium přichází Kuželovjan Martin Čambal, zpěvák s tak "hebkým" hlasem jako jsou hebké horňácké lúky, když do nich položíte hlavu. Nikdo jiný na Horňácku takové zabarvení hlasu nemá. Pan Čambal už vystupuje málokdy, má 75 rokú, doma pečuje o svou nemocnou paní, ale hlas, ten má pořád výborný. A jaký je to chlapisko! Nejdříve uslyšíte mužský sbor z Kuželova, Kuželovjané se v tomto programu opravdu vyfíkli - jak organizačně, tak ve vystupování! V první minutě přichází pan Čambal, v čase 4.40 začíná zpívat. A hraje muzika Mirka Minkse!

 

 

... postupně budu dávat další a další videa, tady je jedno z nich, opět točil Tonda Vrba, ženský sbor z Hrubé Vrbky, špička na Slovácku - a tedy v téjto naší krásné zemi :) 

 

 

Podle světla na tomto videu od Tondy Vrby můžete poznat, že právě zacházelo sluníčko. Kolem kuželovského mlýna ale bylo pořád veselo ještě před desátou večer, byť oficiální program končil v šest. Naštěstí zůstal na místě cimbál a také několik muzikantů, díky jim za to, takže se hrálo, zpívalo i popíjelo. Až nakonec také pořadatelé z Kuželova zabúchli vráta od stodoly, kde bylo občerstvení, což byl jasný signál toho, že letošní Horňácké opravdu skončily. Já seděl pod lípou, nefotil jsem, netočil jsem, bolela mě hlava i záda a poznával jsem, jaká je to nádhera ty Horňácké bez kamery, foťáku, diktafonu, zápisníku i propisky. Varujte sa takových pekelných věcí!!! :)

 

 

 Ještě jedna ukázka před západem slunce. Na této uvidíte mimo jiné tři generace Hrbáčů, ten nejmenší se jmenuje, tuším, Vojtíšek. Tady ho drží v náručí děda Martin, potom ho převzal strýc Ivan Urbánek, od kterého šel do náruče svého tatínka, protože ten dal húsle dědovi Martinovi - Vojtíšek nakonec skončil u maminky :) Jinak Hrbáčé byli dobří, vydržali dlúho, a moc se mi líbilo, že jsem "majstra" Martina Hrbáče už několikrát zažil, když hrál či zpíval, byť by už mohl s klidem odpočívat a sedět třeba někde na lavečce.

 

... když budete mít čas a chuť, občas sem klikněte a uvidíte, jestli jsem dal další videa - jejich počet budu upřesňovat vždy v titulku.... Mějte sa pěkně, opatrujte sa, a pokud vás písničky z Horňácka trošku polepšujú, tak vydržte byt lepší aspoň do dalších Horňáckých :)

 

RB