Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Hody v Kunovicích - tady jsou fotky

Bohužel, na hody do Kunovic jsem se nedostal. Moc ale děkuji manželům Doležalovým, kteří mi několik fotek poslali. Najdete je prosím v tomto článečku.

Mnoho fotek nafotil profesionální fotograf Radek Frýsa, jeho fotogalerii najdete prosím TADY...

Díval jsem se i na stránky Kunovic, ale tam jsem si ještě ničeho ze skončených hodů nevšiml...

Pokud prosím máte fotky či postřehy z Kunovic, pošlete mi je prosím, jak moc či málo dnešní Kunovjané "žijí" ještě tradicí hodů, netuším...

V Dobrém dnu s kurýrem mě zaujala tato citace od staršího stárka Michala Tomeška (za stárku měl svou sestru!): "V souboru jsou lidi, kteří to chtějí dělat (myslel hody), a v chase jsou někteří, kteří v tom vidí něco jiného než folklor." Co tím přesně myslel, ale nevím... A ještě jedna informace - v Kunovicích šlo na hody 43 párů...

A tady jsem později našel článek a fotky ze Slováckých novin...

 

„Není příliš obvyklé, aby stárkou byl člen rodiny stárka, nicméně neměli jsme na výběr. V Kunovicích nebylo možné stárku sehnat," vysvětlil Michal Tomešek novinám, proč měl za stárku svou sestru. A ja jaj Kunovice, co se to s vámi děje? 

Když jsem si četl tyto řádky z Kunovic, znovu jsem přemýšlel nad otázkou, která mě napadá stále častěji. Prožíváme na Slovácku rozkvět či soumrak tradic? A tedy - jaký náš dnešní život vlastně je a jací jsme my sami? A potřebujeme (nebo potřebujete), vážení čtenáři, k vašemu životu tradice?

RB

Ps. A TADY jsem dostal později link na fotky z kunovských hodů od Hlučany Lukáše Baroně...

 

  FOTO: Doležalovi