Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Hlucká jízda králů v Brně aneb Bůh má jméno IKEA

Chtěl jsem napsat pár slov o hlucké jízdě králů na brněnských dožínkách včera, ale raději jsem si nechal několik hodin odstup. Různé noviny dají tak ještě možná fotku jízdy králů s nějakým nic neříkajícím titulkem, já můžu tady na osobních stránkách napsat - zrušte v Brně dožínky, zrušte prezentaci lidových tradic v Brně, nemá to žádný smysl. Je to vyhozený milion korun, který by mohl jít třeba do škol, aby se děcka učila, cože to ty dožínky kdysi dávno vlastně byly (než je minulý režim nadobro zesměšnil), co to byla za tradice, jaký nesmírný význam měla pro naše předky úroda a krajina. A jaký význam má úroda a krajina i pro nás.

Včera jsem viděl Brno téměř vylidněné, pokud už byli nějací lidé na chodnících nebo kolem jízdy králů, působili vesměs apaticky, nezajímavě, neviděl jsem nikoho, kdo by třeba zatleskal, usmál se, dal vyvolávačům byť jen jedinou korunu. Sedm let jsem v Brně bydlel a i teď jsem přemýšlel, cože je to v prvních letech nového tisíciletí za město, jakého má ducha, čím žije, čím žijí lidé, kteří se po jeho ulicích procházejí, kteří tady pracují nebo v jeho domovech přebývají. To že je moravská metropole "našeho" Slovácka? Vždyť je to úplně jiný svět - nebo je to stejný "svět", který příchází stále víc i na Slovácko?

O hlucké jízdě králů napíšu do časopisu a do Hluckých novin, jsem přesvědčený, že Hlučané se prezentovali velmi dobře a připravili se, jak jen to nejlépe šlo - až toho bylo pro Brňany škoda.

Celé to prostředí pod Petrovem, nebo možná jen prostředí této dožínkové slavnosti, pořádané agrární komorou, mi přišlo vykořeněné a beze smyslu, jako ten kněz, který průvodu i dožínkovým věncům ve své nejlepší možné víře žehnal. Děkovat v dnešní době Bohu za úrodu? A ještě ve velkoměstě? Jestli se někdo s knězem modlil, byli to v tom zástupu lidí jen někteří Hlučané.

Pokud jsem někde cítil během návštěvy Brna přítomnost "tradic" nebo Boha, potom na okraji Brna - bylo kolem něho nekonečné množství aut a lidí, kteří utíkali od tradic raději za ním. Ten Bůj byl vypsán žlutými písmenky - na nich bylo napsáno slovo IKEA.  

RB 

 

 Jízda králů z Hluku v Brně L.P. 2009