Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Fotogalerie: procesí na děkovnou dožínkovou pouť na Antonínek

Pokračuji v dávání téměř kompletních fotogalerií, tuto jsem nafotil, když šlo procesí krojovaných z Blatnice pod Svatým Antonínkem na Antonínek při děkovné dožínkové pouti v roce 2009. Dříve jsem fotky vybíral a dával na stránky jen ty nejzdařilejší. Výběr mi trval dlouho a navíc se celá řada nafocených lidí na stránkách neobjevila.

V některých případech focení jsem se rozhodl pro změnu. Dávám tedy na stránky téměř všechny nafocené snímky, čímž chci vyjít vstříc lidem, kteří by chtěli mít z té které "akce" například památku. Zdá se mi tento postup férovější, než třeba ukázat po vzoru mnohých fotografů někde na výstavě nebo na webu pět nejlepších fotek a jinak nic.

Jako vždy při prohlížení fotek ale prosím upozorňuji, že fotky stěží přiblíží atmosféru různých setkání. Fotka je mnohdy jen povrch, pokud byste chtěli více pochopit či pocítit atmosféru a vnímání různých "akcí", je třeba být na místě, mluvit s lidmi, poslouchat je, snažit se pochopit jejich "svět".... Mít je prostě rádi, omlouvám se za tento výraz, ale je to tak.

O Antonínku píši často, věřím proto, že se mi snad daří alespoň trošku přibližovat čtenářům podstatu tohoto místa. K této fotogalerii bych snad jen dodal, že procesí je téměř posledním místem, kde můžete vidět hodně krojovaných na Antonínku. Doba malíře Joži Uprky, který maloval Antonínek "obsypaný" krojovanými, je nenávratně pryč. A samozřejmě pryč je i mnohé, co bylo spojeno s vírou a světem našich prababiček. O to víc děkuji i takto přes stránky těm, kteří s vírou a krojem takto kráčí v procesí do dlouhého kopce...   

RB   

 

Fotogalerie je prosím k vidění TADY