Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Fotbalové Slovácko jde dolů - o prohře s Baníkem Ostrava

Bez Švancary znovu ani gól. Slovácko opět prohrálo.

Fotbalové Slovácko není v lehké situaci, a po víkendu může dokonce klesnout na samé dno první ligy.

V sobotním zápase proti Baníku Ostrava znovu prohrálo, když nepomohl ani nová posila Lukáš Zelenka i přes to, že patřil k nejlepším hráčům zápasu. Fotbalisté z Uherského Hradiště nedali už dokonce pět zápasů gól. Čekání na Petra Švancaru, který nastoupí už v příštím kole na Bohemce, tak pokračuje.Zdá se až neuvěřitelné, jak je na něho celé mužstvo fixováno.

Na zápase proti Baníku byla skvělá fotbalová kulisa, hlavně díky fanouškům z Ostravy, kterých přijelo na devět stovek a logicky se nevešli do sektoru hostů. Poradili si po svém - prolomili mříže do dalšího sektoru, který je určen pro domácí fanoušky. V ten moment začali hasiči natahovat proudnice, ale na vodu, kterou chtěli pokropit bankovce, nakonec nedošlo. Zaplaťpánbůh to byl z jejich strany jediný incident, který se na hřišti i mimo něj odehrál.

Fotbal proti Baníku byl bojovný z obou stran a zhruba hodinu jsem věřil, že Slovácko doma vybojuje alespoň remízu. Po nešťastné vlastní brance se ale všechny body stěhovaly do Ostravy k velké radosti ostravských fans.

Na tiskovce byl nejsmutnější gólman Slovácka Petr Vašek, který v Baníku chytal pět let a letos na jaře ho vyhodili z kádru. Sám řekl, že z Baníku odešel zadním východem.

Co ještě zaujalo? Premiéru měla ve Slovácké dědině pod B tribunou, kde je několik bufetů, cimbálovka, která o poločase vyhrála všem, kteří se přišli občerstvit.

 

Stanislav Dufka

 

 

Posila Zelenka: Bohemku i Kladno musíme porazit

Po tří a půl letech se vrátil do české nejvyšší soutěže. Po Petru Švancarovy zřejmě největší posila fotbalistů Slovácka. Devětadvacetiletý záložník Lukáš Zelenka - který přišel do Uherského Hradiště teprve na začátku týdne si svoji premiéru v dresu domácích představoval úplně jinak. I když on sám svým výkonem určitě nezklamal, jeho mužstvo odešlo bez bodů a popáté v řadě dokonce bez vstřeleného gólu.

 

Lukáši co říkáte prvnímu zápasu v dresu Slovácka?

Tak, určitě nejsem spokojený s výsledkem, i když naše hra do nějaké pětašedesáté minuty celkem ušla a řekl bych, že jsme byli i lepším týmem. Bohužel posledních pětadvacet minut to byla bída. Hráli jsme špatně - nebyli jsme tak organizovaní a ztráceli jsme spoustu míčů. Je to škoda, protože jsme měli dvě dobré šance a soupeř neměl nic. První gól jsme si dali vlastně sami po naší hrubce.

Znamená to, že netrpělivě čekáte na to až nastoupí Švancara?

Když hrál „Švanci," tak asi uměl vzít tu zodpovědnost na sebe a dělali se také výsledky. Prostě bez něj nejsme schopni proměnit šance. Dneska to bylo o té první šanci. Kdybychom ji proměnili, tak věřím, že bychom ten zápas zvládli. Bohužel se nepovedlo.

I přes prohru se zdálo, že jste si zápas užíval?

Já si myslím, že jsem nehrál až tak špatně. Osobně si myslím, že jsem hrál docela solidně. Může to být samozřejmě ještě lepší, ale teďka musím v reprezentační pauze čtrnáct dnů máknout a potom nás čekají další dva těžký zápasy. Když nebudeme dělat hloupé chyby, tak si myslím, že Bohemku i Kladno můžeme v příštích zápasech klidně porazit.

Co vám chybělo proti Baníku v útočné fázi Slovácka ?

Do pětašedesáté minuty jsme byli lepší tým, ale nedokázali jsme udělat nějakou kloudnou akci po straně. Měli jsme sice dvě šance, ale po prvním inkasovaném gólu nám chyběla organizace a míče už jsme jenom nakopávali a chyběla nám ta kvalita.

Nebylo to i psychice mužstva, které se pět zápasů nedalo gól?

Tak určitě, ale já tady nechci hodnotit ani kritizovat. Já jsem hlavně nespokojený s výsledkem. Myslím si, že kdybychom dali první gól my, tak by zápas vypadal jinak, ale na kdyby se nehraje. Zápas jsme si prohráli sami, když nás položil první gól Ostravy.

Myslíte, že bylo rozumné řešení hrát na pět záložníků?

To já nemůžu hodnotit. Já jsem hráč a trenér sestavu postavil takto a do pětašedesáté minuty jsme byli lepším mužstvem.

 

 

Zhruba v šedesáté minutě jste obešel tři protihráče a možná trošku zbytečně přihrával. Nebylo lepší jít s míčem až do branky?

Když tak nad tím přemýšlím, tak příště asi budu střílet sám. Vždycky to někomu nahraji a nic z toho není.

Trenér Mazura vás střídal deset minut před koncem. Jak jste se cítil po fyzické stránce?

Já jsem byl docela překvapený, že jsem šel ze hřiště. Žádný křeče jsem neměl a myslím si, že bych to zvládnul, ale trenér mě „vyndal" a má na to právo. Myslím si, že na zápas jsem byl připravený docela dobře.

 

Stanislav Dufka

 

 Brankář Vašek: Dostali jsme góly jako hlupáci

Pro gólmana Slovácka Petra Vaška to rozhodně nebyl obyčejný ligový zápas. Ještě před půl rokem patřil k oporám Baníku a v sobotu se postavil proti svým bývalým spoluhráčům. Nebylo divu, že brankář Slovácka byl po utkání z výsledku hodně rozladěný a to je možná ještě slabé slovo. „V Ostravě jsem strávil pět let a odešel jsem zadním východem. Byl to pro mě hodně důležitý zápas, na kterém mně moc záleželo. Chtěl jsem vyhrát - bohužel to tak nedopadlo. Pro mě osobně je to velké zklamání, protože jsme dostali dva góly jako hlupáci. Kdyby to byly od Baníku nějaké vypracované akce, nebo kdyby to někdo trefil do „víka," tak neřeknu ani popel, ale takové góly...Výkon jsme nepodali špatný, snažili jsme se, dřeli a zkazíme si to dvěma hloupými chybami," smutnil Vašek. Jenže od domácí obrany to nebyly chyby, které se dají nazvat výjimečné, ale spíš pravidelné, které se opakují každý zápas. Všiml si toho i brankář Vašek. „Vždycky někdo udělá chybu, ať jsem to já nebo někdo jiný. Určitě to budeme probírat, ale co jsem tady, ty čtyři utkání, tak se to stává každý zápas."

Kouč domácích Josef Mazura postavil podruhé v letošním ročníku první ligy do základní sestavy ofenzivního záložníka Filipa Racka. Mohl to být právě tento štírek, který by dal zápasu docela jiný směr, ale jeho velká šance hned v první minutě zůstala neproměněná. „Bylo to výborně sehrané. My máme od trenéra pokyn nabíhat za Aleše Chmelíčka a tentokrát to vyšlo přesně jak mělo," chválil Racko přesnou přihrávku od Perůtky, ale zároveň bědoval nad špatným zakončením. „Nečekal jsem, že bude gólman Ostravy tak brzo venku z brány. Kdybych se podíval, tak bych to řešil úplně jinak. Myslím si, že toto utkání rozhodla moje neproměněná šance - bohužel. Potom jsme jako už klasicky dostali dva blbé góly a bylo rozhodnuto."

 

 

Lička si myslí, že domácí odešli fyzicky

I když se ještě pár minut po zápase přesně nevědělo kdo že byl autorem první branky Baníku a mnozí ji připisovali Máriu Ličkovi, sám hráč všechno uvedl na pravou míru. „S prvním gólem jsem neměl nic společného. Domácí obránce nakopl vlastního spoluhráče a balón zapadl do branky. My jsme při té standartce měli štěstí a oni měli smůlu." Zhruba celou hodinu bylo Slovácko lepším mužstvem, ale gól se jim vstřelit nepodařilo. Baník se v druhé pětačtyřicetiminutovce představil jako docela jiné mužstvo a zápas měl ve svých rukou. Až na vyjímky se hrálo na polovině domácích. Mário Lička si myslí, že domácí odešli po obrátce po fyzické stránce. „Slovácko hrálo v první půlce velmi dobře. Vsadili všechno na jednu kartu - vstřelit do poločasu gól, a to se jim nepodařilo. V druhé půlce už jim potom docházeli síly a my jsme se dokázali prosadit gólově."

Střelec druhé branky Baníku Mário Lička nastupoval před třemi lety v dresu domácího mužstva, ale návrat na stadión Slovácka nijak zvlášť neprožíval. „Byl to pro mě zápas jako každý jiný. Strávil jsem tu sice hezký rok, ale je to už delší dobu a mužstvo je tu docela jiné než když jsem tady hrával," vyprávěl ostravský záložník.

Stanislav Dufka