Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Fotbalové Slovácko - bez milionového Kollera postup do ligy neslibuje

Příznivci fotbalu si můžou v následujících třech článcích Staně Dufky přečíst vůbec nejaktuálnější informace o nejpopulárnějším sportu našeho regionu - o fotbale.

Fanoušky přitom nejvíce zajímá mužstvo 1 FC Slovácko, které stojí na pomyslné pyramidě regionálního sportu nejvýše - po pádu z první ligy se bude podruhé snažit dostat opět do ligy.

Z nejnovějších informací zatím nelze usuzovat, co fanoušky čeká. Faktem je, že v posledních měsících zažili skutečnou sportovní hrůzu, Slovácko, které mělo našlápnuto do první ligy, vyměnilo trenéra a od chvíle šlo neuvěřitelně dolů.

Manažeři, kteří za tuto neobvyklou změnu nesou odpovědnost, kupodivu zůstávají, a jak jsem pročítal noviny, ani se jich nikdo z novinářů na jejich odpovědnost neptal.

Nedávno přišel další trenér, a zatím těžko řící, co Slovácku přinese. Přípravné výsledky jsou opět poměrně bídné, podle referátu ze zatím posledního utkání, které Staňa sepsal, musela všechny přítomné bolet ze hry Slovácka hlava.

Tisková konference před začátkem sezóny nevnesla ani jasno do fotbalových financí klubu, vedení mlžilo a žádnou částku neřeklo. Není tak ani jasné, jak vlastně vypadá financování klubu, a do jaké míry se na něm podílí dřívější majitel, firma Synot. Šušká se leccos, ale dodnes není jasné, kolik ze své peněženky vytahuje na fotbal železář Zemek a kolik rodina Valentova. Každopádně nejde určitě o žádnou srandu, na Slovácku moc bohatých a štědrých podnikatelů není...

Vedení klubu tak alespoň prozradilo, že prý majitel Zemek byl ochotný zaplatit špičkovému kanonýrovi (tedy nedávno špičkovému, teď je to horší) Kollerovi za příchod do klubu 15 milionů - šlo bý údajně o atrakci pro diváky. Jak známo, z přestupu sešlo a Zdeňkovi Zemkovi zůstalo v peněžence patnáct milionů. Tož to by mě zajímalo, co s nimi teď udělá - třeba obdaruje dělníky ve veselských železárnách :)

A teď už se zájemci o sport začtěte do Staňových článků - dozvíte se více o sympatickém Jurkemikovi, Kollerovi i celém Slovácku!

RB

 

Slovácko postup neslibuje, ale bude o něj usilovat „Nechceme hrát druhou ligu trvale," tvrdí vedení klubu

Tři dny před startem prvního soutěžního utkání (pohár ve Vyškově v sobotu 26.7. pozn.aut) uspořádalo včera vedení klubu 1. FC Slovácko tiskovou konferenci. Jako první si vzala slovo generální ředitelka klubu Marcela Mrázková. „Zahajujeme další, již druhou fotbalovou sezónu vzkříšeného klubu v rukách nového majitele. Opět druholigovou," zdůraznila a pokračovala. „Během léta se kádr změnil k nepoznání. Devět nových hráčů (Hrotek, Kubáň, Formánek, Randa, Psohlavec, Berger, Kerbr, Perůtka a Reinberk) by to mělo na hřišti pořádně provětrat. Do týmu přichází i zkušení a vyzrálí fotbalisté, kteří by mužstvo měli podržet v kritických chvílích. Prostor dostane i dravé mládí a uvidíme, jak bude souhra se zkušenými fotbalisty fungovat. Nechtěla bych opakovat své chyby a slibovat postup. Na druhou stranu jsme výrazně posílili a získali prvotřídního trenéra, tak budeme opět usilovat o postup do první ligy," dodala generální ředitelka.

Slovácko usilovalo do podzimních bojů i o našeho nejlepšího reprezentačního střelce Jana Kollera. V kontaktu s jeho manažérem panem Paskou byl sportovní ředitel klubu Petr Pojezný. „Kolerův manažér si vyslechl naší nabídku, která byla v přepočtu asi patnáct miliónů korun," vysvětluje Pojezný a Mrázková k tomu dodává. „Koupit Kollera bylo rozhodnutí majitele klubu pana Zemka. Peníze na jeho koupi by šly mimo rozpočet klubu. Chtěl ho získat hlavně kvůli divákům. Bylo to myšleno naprosto vážně. My jsme jeho podmínky byli schopni akceptovat, ale hráč měl nabídku z Ruska, kde dostal více peněz."

Některé prvoligové a druholigové celky se svým rozpočtem netají. Slovácko je ale na druhé straně barikády, jak potvrdila i Marcela Mrázková. „Rozpočet klubu je obvyklý pro druhou ligu, spíš se pohybuje v té horní hranici, rozhodně nebudeme patřit ke klubům, které výrazně spoří. Náš rozpočet nevybočuje z možností holdingu a určitě pokrývá potřeby k postupu," uvedla šéfka klubu a víc o financích odmítla mluvit. Vedení Slovácka také zvyšuje jednotlivé vstupné na zápasy v nové sezóně. Divák tak bude muset vytáhnout z kapsy o dvacet korun více (70 Kč pozn.aut.) jako vloni. Nemá vedení klubu obavy, že zvýšené vstupné mnohé fanoušky odradí? „Podle prodeje permanentek jsme na tom v této chvíli už lépe než minulý rok. Tady jsou diváci věrní a většina z nich pochopila, že náklady rostou všem. O úbytek fanoušků se rozhodně nebojíme, ono je stejně nejdůležitější jaké bude mužstvo předvádět výkony," říká Mrázková.

Trenér Ladislav Jurkemik by rád zvýšil konkurenci na místě brankáře. K tomu Petr Pojezný uvedl. „O příchodu gólmana Miroslava Filipka se zatím ještě jedná, právě dnes odpoledne (ve středu pozn. aut.) máme k jeho příchodu další schůzku. Naopak na zkoušku v Třinci je záložník Jaromír Grim, o kterého je tam zájem na hostování, možná i na přestup, ale je to mladý hráč, se kterým počítáme do budoucna. Chceme, aby hrával pravidelně nejméně druhou ligu," řekl sportovní ředitel.

Stanislav Dufka

 

Trenér Slovácka Jurkemik: Když přijdou důležité zápasy o body, tak přitvrdím

Nový trenér fotbalistů Slovácka Ladislav Jurkemik je ve své funkci necelý měsíc. Vedl klubové celky v Rakousku, Švýcarsku. V letech 2002-2003 koučoval slovenskou reprezentaci a na lavičce Slovácka zatím působí zatím skromným dojmem. Už při našem prvním setkání, při seznamovacím tréninku s mužstvem, kdy byl v časové tísni, nám slíbil minutu, nakonec z toho bylo minut dvacet, kdy ochotně odpovídal na všechny naše otázky. Po posledním přípravném zápase Slovácka proti Znojmu, (1:1) kdy domácí rozhodně neoslnili zhruba pět stovek diváků, se Ladislava Jurkemik choval jako naprostý profesionál. Nechal vyklusat mužstvo, prohodil pár slov se svým asistentem Miroslavem Hlahůlkem a byl nám k dispozici.

Nebývá zvykem, aby na začátku přípravy byli těžcí soupeři a těsně před startem soutěžních zápasů lehčí mužstva. U fotbalistů Slovácko je to ale přesně tak. Jak se to zamlouvá novému kouči uherskohradišťských fotbalistů? „Už jsem neměl šanci do plánu přípravných zápasů zasahovat. Určitě by ale byla lepší opačná a logická varianta. Nejprve se rozehrát se slabšími soupeři a teprve potom by měly přijít kvalitnější mužstva," prohlásil zkušený trenér.

V posledním přípravném zápase vystřídal trenér Ladislav Jurkemik sedm hráčů. Divák tak mohl jenom hádat, jaká sestava se objeví o víkendu v pohárovém zápase ve Vyškově. „Byla to poslední zkouška a příležitost dostali všichni hráči našeho kádru," ohlíží se za utkáním bývalý československý reprezentant a dál vysvětluje. „Teprve teď si sedneme a rozhodneme, kdo na jakém místě bude hrát v sobotu od začátku. Máme víc univerzálních fotbalistů, kteří se hodí na různé posty v mužstvu," dodal.

Skoro každý nový trenér si přivede do mužstva posily. Ladislav Jurkemik si nepřivedl nikoho. „Máte pravdu, já jsem si nepřivedl žádného hráče. Když máte přivést posilu, tak by to měl být kvalitní fotbalista, který musí vyniknout a to samozřejmě stojí dost peněz. Já jsem tlačil vedení klubu na posílení mužstva hlavně na brankářském postu. Jinak jsem s kádrem, co mám k dispozici spokojený," přiznal trenér.

Největší posila týmu je pravděpodobně syn slavného otce Jan Berger, který přišel jako jedna z posledních nových tváří. Neprojeví se na něm tréninkový výpadek ze začátku přípravy? „Tak určitě trošičku kondiční rezervy má. Byla smůla i v tom, že se zranil hned v prvním přípravném utkání. Já ale věřím, že se bude zlepšovat zápas od zápasu. Společně s Randou a Kubáněm je Berger hráč do základní sestavy," míní trenér, kterého trápí jiná věc. „Marně se snažím v mančaftu najít takového toho správného hecíře na hřišti i v kabině. Například Berger je vynikající fotbalista, ale to hecování ostatních na hřišti v něm není. Takový dirigent by mohl být Randa nebo Chmelíček, snad to přijde v prvních soutěžních zápasech," přeje si kouč.

Při zápase působí Ladislav Jurkemik poměrně klidným dojmem, nevybíhá k lajně a divoce negestikuluje. Daleko víc je slyšet jeho asistenta než jeho samého. Kouč Slovácka ale se smíchem slibuje, že při mistrovských zápasech se to určitě změní. „V přípravě jsem zatím klidný. Některé přátelské zápasy jsem nechal na mužstvu, ať se podiriguje a vyhecuje samo. Když přijdou důležité zápasy o body, tak ale určitě přitvrdím."

 

Ladislav Jurkemik je známá postava československého fotbalu. Mistr Evropy z roku 1976 a bronzový z ME 1980. Poznávají ho příznivci fotbalu i v Uherském Hradišti? „Já moc do města nechodím. Trénujeme dvoufázově a tak znám většinou jenom hotel a hřiště, ale musím přiznat, že hlavně pár starších lidí už si mě všimlo," přiznal pětapadesátiletý trenér.

 

Stanislav Dufka

 

POSLEDNÍ PŘÍPRAVNÉ UTKÁNÍ

SLOVÁCKO - ZNOJMO 1:1 (0:1)

Branky: 86.Randa - 37. Kováč

Slovácko: Fryšták ( 46. Marek) - Ineman (46. Matůš), Kubáň, Gonda (60.Stýskala), Formánek (65. Němčický) - Perůtka (46.Hrotek), Psohlavec (46. Polák), Chmelíček (81. Ondřejka), Berger - Šimáček, Randa.

Slovácko příliš nepřesvědčilo

Kdo nebyl na poslední přípravě fotbalistů Slovácka před prvním soutěžním zápasem, vůbec o nic nepřišel. Utkání vystihla věta, kterou hodnotil zápas jeden z diváků. „Byla to naprosto nepřesvědčivá hra a zase nás asi čeká dřina v novém ročníku."

Pět nových hráčů v základní sestavě Slovácka popravdě příliš neoslnilo. Doufejme, že v mistrovských zápasech to bude daleko lepší. Největší hvězda - a syn slavného otce - Jan Berger mladší působil na hřišti příliš profesorským dojmem. Kdo si pamatuje hrát jeho otce, tak to bylo asi třicet procent jeho fotbalového umění a hlavně bojovnosti. „Hraj, kdyby tě viděl tata, moc radosti by z tebe neměl," křičeli na něho někteří diváci.

První půlku Slovácko prohrálo zcela zaslouženě. Znojmo bylo daleko nebezpečnější a také víc bojovnější.

V druhé pětačtyřicetiminutovce se hra už vyrovnala a hlavně Aleš Chmelíček měl při zakončování smůlu. Nakonec se podařilo vyrovnat další posile, ještě na jaře hráči prvoligové Olomouce, Tomáši Randovi.

Koho pochválit za výkon proti třetiligovému Znojmu? Určitě si svoje uhráli Lukáš Kubáň, Michal Gonda a hru oživila dvojice střídajících fotbalistů - Petr Stýskala a Lukáš Matůš.

std