Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Fotbalová senzace: přejde ligový fotbal ze Zlína do Hradiště? Zřejmě ne

Následující zprávu otiskl dnes Deník Sport. A i když jsem si ho asi v životě nikdy nekoupil, dnes stačí ťuknout na příslušné internetové stránky a článeček je na světě i bez stání u trafiky. Myslím, že toto téma některé čtenáře mých stránek bude zajímat. Samozřejmě dodám se Staňou Dufkou další informace, jenom, co se Staňa vrátí ze služební cesty - zatím jen poněkud emotivně volal a upozorňoval mě na zprávu Sportu :) Osobně tedy nevěřím, že by Zlín - ekonomicky mnohem a mnohem silnější region než Uherské Hradiště - pouštěl ligu právě do Uherského Hradiště. To by byla podnikatelská ostuda Zlína, jsem zvědavý, kdo ony desítky milionů napumpuje do fotbalistů na Hradišťsku. Obě města mají ale jedno společné: v obou se hraje bídný fotbal a fanoušci trpí.

První článek vyšel dnes ráno, další informace vydala ČTK dnes kolem deváté ráno. Tento článek uvádím jako druhý v pořadí.

A v úterý odpoledne vyšel další článek na www.iDNES.cz, tento článek je jako třetí v pořadí:

 

RB

 

Fotbalový Zlín prodává ligu!

Tak to je gól! Deník Sport zjistil, že v létě s nejvyšší pravděpodobností dojde ke sloučení Slovácka a Zlína. Co by to znamenalo? První liga (pokud se v ní Zlín zachrání) by se hrála v Uherském Hradišti, rezerva by mohla nastupovat v Baťově městě. reklama Majitelé obou klubů o fúzi usilovně jednají a vše směřuje k dohodě. Na jaře by ji měl posvětit i svaz.

Movité Slovácko, za nímž stojí hutní magnát Zdeněk Zemek, podle všeho schlamstne seniorský zlínský fotbal. „Už se o tom mluvilo dřív. Ale až teď souhlasí všechny strany a začaly se dělat konkrétní kroky. Sloučení je opravdu reálné," uvedl důvěryhodný zdroj deníku Sport.

Podle našich informací proběhlo už asi pět tajných schůzek mezi vlastníky obou subjektů. Podnikatelé Zdeněk Červenka a Zdeněk Zemek jsou sloučení nakloněni.

Stejný postoj zaujímají i vrcholní představitelé Zlínského kraje, kteří nechtějí dotovat dva profesionální fotbalové kluby. Prvotní impulz přišel údajně ze strany zlínského bosse, který chce Zemkovi klub i s hráči prodat.

A možná pak zůstane minoritním akcionářem. „Pan Červenka už je fotbalem unavený a nechce do něj investovat další peníze," informoval zdroj. Kupní cenu si odhadnout netroufnul.

Dohodě se zřejmě nebudou bránit ani na zlínské radnici. „Za poslední roky jsme do fotbalu dali sedmdesát milionů korun," zdůraznil náměstek primátorky Martin Janečka. „Samozřejmě bych chtěl, aby se ve městě hrály všechny nejvyšší soutěže. Ale to není možné. Nejsme tak bohatý kraj."

Zdá se, že k fúzi dojde, i kdyby Zlín z první ligy na jaře sestoupil. Dohoda ale bude daleko jednodušší, když klub soutěž zachrání. Na stadionu Letná by od příštího podzimu mohla hrát rezerva dnes druholigového Slovácka. „Je to možné. Ale tak daleko jsme se ještě nedostali," prohlásila Marcela Mrázková, šéfka klubu z Uherského Hradiště.

Svazové vedení už o touze moravských klubů ví. Do konce března mají bossové Slovácka a Zlína předložit konečný projekt sloučení. „Jde o akciové společnosti, takže mají postupovat podle obchodního zákoníku. Když bude projekt kvalitní a splní všechny podmínky, řídící orgán soutěže by měl fúzi schválit," sdělil Marcel Petrásek, ředitel legislativně-právního oddělení ČMFS.

I on potvrdil, že návrh sloučení musí být předložen nejpozději v březnu. „Času je ještě dost," podotkl.

Proč se vlastně chce Červenka, majitel firmy Lukrom, zbavit elitní soutěže? Jedním z důvodů jsou chybějící finance na výstavbu vyhřívaného trávníku, který bude od roku 2010 podmínkou účasti v první lize.

„Město s touto investicí počítá. Ale nejsme schopni zaplatit celou sumu. To je nesmysl. Můžeme uhradit zhruba polovinu," nastínil náměstek Janečka. Na nový trávník bude potřeba zhruba dvacet milionů korun. A tento fakt zřejmě připraví osmdesátitisícové město o vrcholový fotbal...

Autor: Michal Koštuřík


A článek ČTK už z dnešního dopoledne, který navazuje na článek Sportu:

 

Zlínský fotbalový klub jedná o spojení se Slováckem

Zlín podle všeho přijde o prvoligový fotbal. Vedení klubu podle deníku Sport jedná o spojení s druholigovým Slováckem a přestěhování do Uherského Hradiště.

"Jednáme prakticky od začátku sezony a mluvilo se o tom už před rokem, kdy jsme klub kupovali. Ale tehdy nebyl zájem ze všech stran," řekla deníku Sport předsedkyně představenstva 1. FC Slovácko Marcela Mrázková. "Cílem je vybudovat v regionu jeden silný tým a pan Zemek (hutní magnát a majitel Slovácka) je asi finančně silnější než pan Červenka (majitel Zlína)," dodala.

Situace se změnila, protože podle Sportu majitel zlínského klubu už nechce do fotbalu investovat a podobný postoj mají i představitelé Zlínského kraje, kteří nechtějí dotovat dva profesionální kluby. "Za poslední roky jsme do fotbalu dali sedmdesát milionů korun," řekl listu náměstek zlínské primátorky Martin Janečka. "Samozřejmě bych chtěl, aby se ve městě hrály všechny nejvyšší soutěže. Ale to není možné. Nejsme tak bohatý kraj," uvedl.

O jednání moravských klubů byl informován i fotbalový svaz a vedení obou celků má čas do konce března příštího roku, aby předložila konečný projekt sloučení. "Jde o akciové společnosti, takže mají postupovat podle obchodního zákoníku. Když bude projekt kvalitní a splní všechny podmínky, řídící orgán soutěže by měl fúzi schválit," prohlásil ředitel legislativně-právního oddělení ČMFS Marcel Petrásek.

zdroj: ČTK

 

Zlínský majitel: Spojení se Slováckem odmítám 

Sloučit se s druholigovým Slováckem? To odmítám. Ostře reagoval majitel prvoligových zlínských fotbalistů Zdeněk Červenka na informace, podle nichž se spojí se sousedním klubem. 

"Je to snůška nesmyslů. Pokud budu majitelem Zlína, k fúzi nikdy nedojde," prohlásil Červenka. "Něco takového by odnesla mládež a další lidé. Prostě to nepřichází v úvahu," dodal.

Zprávu o spojení přinesl deník Sport, ale zlínský majitel ji odmítá. Podle Červenky se jednoznačně jedná o iniciativu Slovácka, kterému se vzdaluje sen o návratu mezi elitu.

"S majitelem Slovácka panem Zemkem jsme se asi dvakrát bavili. Říkal, že panuje příznivá politická situace k tomu, aby se u nich hrála liga," uvedl Červenka. "Ale znovu opakuji, že slučování nepřichází v úvahu. Jediné, o čem bych při dobré nabídce uvažoval, je prodej," dodal.

"Jestli pan Červenka fúzi odmítá, musíme jeho rozhodnutí respektovat," reagovala Marcela Mrázková, generální ředitelka 1. FC Slovácko.

Zlín ovšem není v jednoduché pozici. Od příští sezony musejí mít všechny prvoligové kluby vyhřívaný trávník. Klub ho nemá a navíc mu na něj schází peníze. Přitom potřebuje 20 milionů korun.

"Máme určitý příslib od města," naznačil Červenka. "Podle toho, jak to všechno dopadne, se budou odvíjet naše další kroky," nechal budoucnost otevřenou.

iDNES.cz