Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Fotbalistům Slovácka vrcholí zimní příprava - v neděli odlétají do Turecka.

1296648799-fotopas-logo-slovacko-denik-multimedia2
Fotbalisté Slovácka odlétají v neděli na poslední část zimní přípravy do Turecka. V kádru bude chybět obránce Tomáš Košút, který dostal pozvánku na přípravný zápas Slovenska. Přečtěte si novinky o mužstvu a názor asistenta Jiřího Dekaře o svém nadřízeném. Rozhovory vznikaly postupně při přátelských zápasech Slovácka v uplynulých dnech. Ostrý start sezony je v sobotu 26.2. kdy na Slovácko přijede pražská Bohemka. Další kolo hrají svěřenci trenéra Miroslava Soukupa znovu na domácích hřišti. Už dnes je jisté, že zápas proti Plzni bude v sobotu 5. 3. vysílat od 18.20 ČT4.

Soukup razí nejmodernější fotbalový trend

Asistent trenéra Slovácka Jiří Dekař o svém nadřízeném Miroslavu Soukupovi 

Uherské Hradiště – Jako trenér přišel do Slovácka před osmi lety a patří k těm služebně nejstarším. Začínal u dorostu, vedl juniorku a čtyři zápasy koučoval jako hlavní trenér tehdy druholigové Slovácko.
 
„Pamatuji si to jak dnes, bylo to někdy v listopadu 2002 a byl pátek sedm hodin večer. Volal mi tehdejší manažer Synotu pan Hastík, který mně nabídl profesionální práci u dorostu. Vůbec jsem se nerozmýšlel a okamžitě jsem to vzal,“ vzpomíná na svůj příchod do klubu současný asistent trenéra Soukupa Jiří Dekař.
 
Kolik pamatujete trenérů, kteří vedli áčko, za dobu, co jste ve Slovácku?
Když jsem přišel, tak tady trénoval Rabušic, po kterém převzal mužstvo Jarolím. Dál Molnár, Plíšek, Malura, Kalvoda, Jurkemik, chvilku jsem to vedl já, potom přišel Mazura, a teď je to trenér Soukup. Celkem tedy devět trenérů. Dobrá paměť, že?
 
Výborná. Jaká je podle vás v současnosti pod trenérem Soukupem éra Slovácka?
Je to taková fotbalová moderna. Trenér Soukup hodně využívá moderní techniky, jako je počítač, videa ze zápasů a důkladné analýzy všech střetnutí. Razí nejmodernější fotbalový trend a snaží se to přenést i na kluky na hřiště. Musím říct, že něco podobného jsem ve Slovácku nezažil za žádného trenéra. Pořád jsem sice u áčka nebyl, ale vím, jak to tam chodilo.
 
Jak moc jsou vám současné moderní metody trenéra blízké?
Musím se přiznat, že ani já osobně jsem to nikdy nedělal. Sporttestery a počítač na pokoji jsem nikdyneměl.
Dá se tedy říct, že trenér Soukup s jeho moderními metodami ovlivnil i váš pohled na fotbal?
Řeknu to asi takto. Kdybych to nedělal, tak bych u mužstva nebyl. Přišel nový trenér a řekl, že to budeme dělat tak a tak, a pokud to takto dělat nebudete, tak bohužel… Myslel jsem, že ve svém vyšším věku už to nebudu potřebovat, ale mýlil jsem se.
 
Odrazí se to i v herní taktice na jednotlivá utkání?
Určitě, on dělá také důkladné analýzy soupeře. Dopředu už je připraveno, kde má soupeř silnější nebo slabší stránku a celá příprava směřuje k tomu konkrétnímu zápasu. Nechci to příliš rozebírat, abych něco neodhalil. Ale zjednodušeně víme co, kdo a kde.
 
Všechno se ale nedá natrénovat pomocí počítačů a videa…
Samozřejmě. Jsou věci, které technika neovlivní. Když hráč neumí nahrát levou novou, tak mu můžete pouštět videa, jaké chcete a stejně to nepomůže.
 
Jaký je ještě podle vás rozdíl mezi trenérem Soukupem a ostatními trenéry, kteří ve Slovácku za vaší éry působili?
Trenér Soukup preferuje útočný fotbal. Vyžaduje napadat a atakovat soupeře co nejvýš, razí důrazný presink. Chodíte na všechny naše zápasy a viděli jste, že jsme nebyli zalezení, ať už jsme hráli s kýmkoliv. Prohráli jsme třeba se Spartou nebo s Olomoucí, ale hráli jsme proti nim útočný fotbal. V těch zápasech rozhodla jen skutečnost, že zatímco oni své šance proměnili, my, i když jsme si je vytvořili, tak ne.
 
Trénujete ve Slovácku už osmý rok a znáte dokonale všechny hráče z mládežnické akademie. Kdo vás v poslední době překvapil?
Třeba Venca Ondřejka, který byl na hostování v Kroměříži a vrátil se do Slovácka oklikou. Všichni nad ním už lámali hůl, ale já jsem věřil, že se prosadí, a on to nakonec dokázal. Nebo Petr Reinberk, ten hrál nějaký čas ve Vítkovicích, přišel zpět a mile mě překvapil. Byl rok bez rodičů a druhá liga mu očividně prospěla. Překvapením je pro mě i Filip Hlúpik. Má velkou agresivitu a chuť do zápasů, až to někdy přehání. Ještě musím vzpomenout Tomáše Jelečka, Vencu Stráníka a Jakuba Svízelu, ale ten má v současnosti zánět achilovky a je mimo hru.
 
Je u dorostu ještě výrazný fotbalový talent, který by mohl naskočit k přípravě s prvním mužstvem?
Je to všechno běh na dlouhou trať. Kdyby každý rok vyšli do přípravy tři hráči a v áčku se chytil jeden, tak je to výborné. Momentálně si z kluků, co máme, musíme na nějaký výrazný talent ještě nějaký čas počkat.
 
Pocházíte z Ratíškovic, což je známá líheň fotbalových talentů. Nerýsuje se tam nějaká výrazná osobnost?
U nás je hodně talentů, ale nechtějí na sobě pracovat. Ti kluci mají jiné zájmy, než je fotbal. Jsou shnilí a líní, pár jsem jich k nám přivedl, ale po třech trénincích šli pryč a raději hrají I. A třídu.
 
Můžete říct, o koho jde?
Já nikoho jmenovat nebudu.
 
Na Hodonínsku není fotbalová situace zrovna ideální. Šardice se vzdaly třetí ligy a Mutěnice ze stejné soutěže odstoupily. Jak se na to díváte?
Svůj názor mám, ale ten nebudu ventilovat přes noviny.
 
V současnosti je v divizní tabulce Hodonín na druhém místě. Věříte, že postoupí do třetí ligy?
Já už jsem před začátkem sezony někde říkal, že víc věřím Vyškovu, který po podzimu vede tabulku.Tomáš Košút bude reprezentovat Slovensko

Kunovice – Uherské Hradiště, Senec, Bratislava, Paříž, Chateauroux a turecká Antalye. To jsou místa, na která během pěti dnů zavedou fotbalové povinnosti obránce Slovácka Tomáše Košúta.  

Místo plánovaného herního soustředění v Turecku zamíří jednadvacetiletý stoper k přípravnému zápasu slovenské reprezentace do 21 let, který se hraje ve francouzském městečku Chateauroux poblíž Paříže. Nový kormidelník slovenské jednadvacítky Ivan Galád zveřejnil v uplynulém týdnu svoji premiérovou nominaci a ukázal také na Tomáše Košúta.
 
Jak moc narušila pozvánka na reprezentační sraz váš program se Slováckem?
Můj program moc nenarušila, právě naopak, pozvánka mě hodně potěšila. Trošku to komplikuje to, že naše utkání proti Francii je v době, kdy jsem měl být na herním soustředění se Slováckem v Turecku a neodehraji tam všechny zápasy. Myslím si, že potom to budu mít o něco těžší, abych se prosadil a hrál první ligové utkání.
 
Na podzim jste hrál za slovenskou jednadvacítku dva zápasy. K nominaci vám určitě pomohly vaše podzimní výkony ve Slovácku…
Tak, moje podzimní výkony ve Slovácku mohly být i daleko lepší. Já chci být v klubu bezchybný a hlavně pomoci mančaftu. Ale na nominaci to určitě nějaký vliv mělo.
 
Mluvil jste o nominaci s trenérem Soukupem? Jak se na to dívá on?
Mluvil, mluvil On je rád, že jsem se do kádru, který vybíral nový trenér, dostal. Ale pro nás je priorita odevzdat všechno pro Slovácko a reprezentace je až na druhém místě.
 
Reprezentace je pro vás až na druhém místě?
V této chvíli ano.
 
Nový trenér slovenské jednadvacítky je Ivan Galád. Znáte ho? Trénoval vás už někdy?
Ivana Galáda znám z doby, když jsem hrával v Nitře. Byl hlavním trenérem ligového mužstva a dal mi šanci připravovat se s nitranským áčkem.
 
Říkáte, že vás trenér znal z dřívějška. Myslíte, že i to byl jeden z důvodů, že vás povolal?
Je to možné, byli jsme spolu v kontaktu. Volal mně a sledoval moje výkony jak na Spartě, tak i ve Slovácku. Viděl i naše reprezentační zápasy.
 
Ve výběru na nového trenéra byl také bývalý kouč Slovácka Ladislav Jurkemik. Myslíte, že Ivan Galád je ta nejlepší volba?
Podle mě je to nejlepší volba. Je to zkušený trenér, který umí pracovat s mladými hráči a dává jim také hodně příležitostí.
 
Čekáte, že ve Francii nastoupíte na místě stopera od začátku zápasu?
Co jsem mluvil s trenérem, tak jsem vytušil, že mně hodně důvěřuje a chce, abych hrál hlavně s kluky, kteří jsou v nominaci poprvé. Mám pomoci týmu svými zkušenostmi, tak snad nebudu sedět na lavičce. V reprezentaci jsem ale nehrál jenom na postu stopera, když bylo potřeba, zaskočil jsem i na místě levého obránce. Máme nový tým a musíme se hlavně sehrát a připravit na novou kvalifikaci, která začíná na podzim.
 
Z jednadvacítky je to už jenom kousek do áčka…
První musím pravidelně nastupovat za Slovácko. Když budu hrávat v klubu, tak udělám maximum pro to, abych se do áčka dostal. Ale všechno bude záležet jen na mých výkonech.
 
Kdy se připojíte ke Slovácku?
Ve Francii hrajeme v úterý osmého večer. Do Turecka odletím přímo z Francie ve středu devátého. Letadlo mi letí v devět ráno a okamžitě jedu za týmem. Myslím si, že kolem poledne už budu s mužstvem.
 
Máte za sebou čtyři přípravné zápasy.V sobotní utkání byl Trenčín asi nejkvalitnější mužstvo, proti kterému jste hráli. Souhlasíte?
Určitě. Mají kvalitní mančaft, ne náhodou vedou druhou ligu o třináct bodů a jenom zázrak je může připravit o postup. Mají v kádru hodně zahraničních hráčů, hlavně Jihoameričanů, kteří jsou výborně technicky a rychlostně vybavení. Měli ještě výhodu v tom, že celou ligu hrají na umělé trávě a jsou na ni daleko víc zvyklí.
 
Trenér Soukup volí v přípravě formu dvojzápasů, kde se vystřídá celý kádr. Vyhovuje vám to?
Jednoznačně. Každý hráč se dostane do zápasu a má větší herní jistotu. Každé utkání, i když přípravné, je úplně něco jiného než jenom trénink.
 
Do Uherského Hradiště jste přišel z pražské Sparty před rokem. Jste tady pořád na hostování nebo už jste hráč Slovácka?
Už jsem hráč Slovácka a mám smlouvu ještě na rok a půl. Musím říct, že jsem rád, že mě Slováckou koupilo. V Hradišti mi nic nechybí a mám tady také spoustu přátel.


Trenér Soukup o reprezentantech v kádru Slovácka:
 
 My jsme rádi, že Tomáš Košút tu nominaci znova dostal. Reprezentace je pro každého hráče vrcholem v jeho fotbalovém působení a je to určité vyznamenání také pro náš klub. Trenéři Slovenska ho asi sledují a ty informace o něm mají. To, že dostává nominaci Košút, Nestorovski a Cissé, tak to je samozřejmě pro klub pozitivní. Cissé dostal v minulých dnech také pozvánku na reprezentační sraz. Měl hrát přátelský zápas v Dakaru, ale tam jsme to zvážili. Ten hráč by přišel o více jako polovinu soustředění v Turecku. Byla by to větší komplikace než v případě Tomáše Košúta, který přijde na soustředění jenom o jeden zápas. Amadou Cissé na reprezentační sraz nepojede. My jsme na jeho svaz poslali omluvný dopis. Ilja Nestorovski nemá v době našeho soustředění žádný zápas, ale ty nominace do makedonské jednadvacítky dostává dlouhodobě také.


Běloruský brankář Slovácka byl spokojený napůl

Staré Město - V pondělí 17. ledna se zapojil do přípravy s áčkem Slovácka a o dva dny později se poprvé představil fanouškům.

Běloruský gólman Ilja Motalygo, se postavil na celých devadesát minut do branky v druhém přípravném střetnutí Slovácka proti Hlučínu. Nový gólman odpovídal na otázky většinou jednou větou a přitom spěchal za spoluhráči do autobusu, kteří na něho po zápase už netrpělivě čekali. „Zatím nepodepsal smlouvu, proto nechce příliš mluvit, “ řekl o něm Václav Zaoral. Muž, který má na běloruské hráče kontakty a šestadvacetiletého gólmana na Slovácko přivedl.
 
Chytal jste už někde mimo Bělorusko, nebo je pro vás Slovácko první zahraniční klub?
Já jsem odchovancem klubu Belšina Bobrujsk, kde jsem s fotbalem začínal. Zhruba před dvěma roky jsem přestoupil do Dněpru Mogilev. Nikde jinde jsem zatím nehrál.
 
Belšina Bobrujs, kde jste začínal, je také prvoligový klub?
Ano, je.
 
Kolik máte na svém kontě zápasů v běloruské první lize?
Já opravdu nevím. Neznám svoji statistiku.
 
Kdy jste naposled chytal za první mužstvo v nejvyšší soutěži?
Naposled jsem chytal v srpnu. Potom jsem nepodepsal novou smlouvu a už jsem se do branky nedostal.
 
Nemrzelo vás, že jste přišel o evropské poháry, ve kterých váš klub v létě vyřadil Baník Ostrava.
To byla volba trenéra, že mě nepostavil.
 
Za Slovácko jste chytal poprvé proti Hlučínu můžete k tomu zápasu něco říct?
S mým výkonem jsem byl spokojený tak napůl. Gól, který jsem dostal, se ale chytit nedal.
 
Text a foto: std
 
 
 
 
 Hlavní trenér Slovácka Miroslav Soukup ( vlevo) a Jiří Dekař
 
 
 
Ve žlutém dresu Tomáš Košút, který byl nominovaný do reprezentace Slovenska. Internetové stránky Tomáše Košúta jsou TADY
 
 
Běloruský gólman Ilja Motalygo. Podle posledních informací měl tento fotbalista podepsat s klubem smlouvu.
 
Slovácko - HFK Olomouc 4:2. Fotka je z prvního přípravného utkání Slovácka. U míče Petr Švancara, který kopal v zápase dvě penalty a jednu nedal.
 
 
 
Proti hostům z Olomouce byla nařízená ještě třetí penalta, to se hodně nelíbilo trenéru HFK Petru Uličnému .
Slovácko - Trenčín 2:2. Ve žlutém dresu Amadou Cissé, nová posila Slovácka.
 
 
Slovácko -Trenčín 2:2. Vít Valenta, který se sice na fotce rozčiluje, ale jinak měl v uplynulém týdnu důvod k radosti. Jeho manželka Andrea mu porodila dceru Viktorii.