Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Fotbalisté Uherského Brodu v divizi -zatím boj o záchranu

1251977379-brod-konice-119-1

 

Uherský Brod postoupil po pěti letech do divize a udržet se v ní bude pro téměř stejný kádr jako v uplynulé sezóně hodně těžké. Ve středu hráli vložené kolo, tak jsem se do Brodu vypravil, mimo jiné udělat i rozhovor pro Slovácký deník s jejich trenérem Zdeňkem Šebestou.

Broďané hráli proti Konicím, městečku, která má něco málo přes tři tisícovky obyvatel. Na oficiálních stránkách obce se sice píše, že jsou Konice druhé největší město okresu Prostějov, ale to je společně se šesti okolními dědinami, které k nim patří.

Pojďme k fotbalu samotnému. Výkonem Broďanů jsem byl velmi zklamán. Hosté byli od první do poslední minuty lepší a výsledek 0:5 byl naprosto zasloužený. Je mi líto mladého trenéra Brodu Zdeňka Šebesty, který je vždy ochotný  a vstřícný odpovídat na jakékoli dotazy. Tak tomu bylo i tentokrát. Není moc trenérů, kteří by po takovém debaklu a těsně po zápase byli takto vstřícní. I proto jezdím do Brodu rád. Šéf klubu Josef Hamšík byl pracovně 14 dnů mimo republiku, tak přejme mladému kouči, ať se v trenérském křesle udrží co nejdéle a hlavně - body, body a co nejdříve první vítězství.

 

„Pokud se ukáže, že příčina je ve mně, tak končím,"
trenér fotbalistů Uh. Brodu Šebesta

Nováček divizní soutěže fotbalisté Uherského Brodu mají za sebou třetinu podzimních zápasů a pohled na tabulku pro jejich příznivce není příliš radostný. Tři body za tři remízy a totálně zpackaný poslední zápas proti průměrným fotbalistům z Konice s ostudným debaklem 0:5 pro domácí. V tabulce je dělí jenom lepší skóre od posledního místa. „Za rok budeme chodit znovu na derby proti Hluku. Na to se nedá dívat, už se konečně probuďte," takové a podobné hlasy zněly během středečního zápasu proti Konicím ze slušně zaplněného Orelského stadiónu v Uherském Brodě. „Jsem přesvědčený, že tento kádr by měl divizi udržet. Naším cílem ale není jen záchrana, chceme se v nové soutěži usadit natrvalo," tvrdil po postupu do divize domácí kouč Zdeněk Šebesta.

Trenére, ještě pořád si myslíte, že se tímto kádrem dá soutěž zachránit?

Jsem toho názoru, že jestli se nám uzdraví marodi a mužstvo ještě posílíme, tak určitě. Obrovským způsobem nám chybí Richard David, který vybojuje spoustu míčů a vykryje hodně prostoru. Pokud se nám podaří získat ještě jednoho kvalitního „hroťáka," tak věřím tomu, že na záchranu máme. Jméno po mně ale nechtějte. Nemůžu to říct, ale všechno by se mělo dořešit během čtrnácti dnů.

Zdá se, že máte strašně hodné a tiché mužstvo. Nechybí vám tvořivý záložník a hráč, který by mužstvo vyburcoval?

Určitě. Máme s tím velké problémy a takový typ fotbalisty nám chybí. Na poslední chvíli se nám podařil přestup Daniela Vaculy ze Slavičína, který by měl tu kvalitu do zálohy přinést.  Nastoupit by měl už tuto neděli.

Jak byste zhodnotil prvních pět kol v soutěži?

O spokojenosti nemůže být ani řeč. Už první zápas v Pelhřimově, kde jsme remizovali, nám ukázal, jak to bude náročná soutěž. Druhé utkání s Velkým Meziříčím jsme doma prohráli, když jsme nedali gól ani z těch nejvyloženějších šancí. Nejlepší výkon jsme podali v Šardicích, tam jsme remizovali 0:0. Potom přišlo to nešťastné Blansko. V posledních pěti minutách jsme dostali dva góly a vlastními chybami jsme se připravili o výhru. V posledním zápase proti Konicím byl náš výkon doslova ostudný.

Přece jenom prohra 0:5 a ještě tomu na domácím trávníku....

Můj názor je ten, že hráči se nedokázali vyrovnat s minulým zápasem proti Blansku a měli pořád v hlavách ztrátu vítězství v poslední minutě utkání.

Jak moc je náročná divizní soutěž pro Uherský Brod?

Je hodně těžká, ale myslím si, že první čtyři kola nám ještě neukázaly úplnou pravdu. Jaká je divizní soutěž jsme se přesvědčili až proti Konicím. Každý jejich hráč byl rychlejší než náš nejrychlejší fotbalista. Převyšovali nás naprosto ve všem. Naprosto...

Dá se říct, že vlastně už teď hrajete o záchranu v soutěži?

Nasunuli jsme se tam sami. Nemůžeme se za nic schovávat. Realita je zatím taková, že budeme hrát a hrajeme o záchranu.

Dělal jste si po pěti zápasech nějaký bodový plán?

Ne, nedělal. Upíral jsem se na to, že především musíme sbírat body doma, to se zatím vůbec nedaří. Zase máme dva body z venku. Abych byl upřímný, moc jsem s nimi nepočítal.

Do příštího zápasu byste měl mužstvo dostat do psychické pohody. Je to vůbec možné po takovém debaklu?

Moc času nemáme, protože další zápas je už v neděli. Zkusíme se především podívat na naše chyby a uvidíme. Snad po neděli - to bude víc prostoru k rozboru obou utkání. Otázka je, jestli mužstvo povedu já nebo už někdo jiný.

Pokud vím, tak šéf brodského fotbalu pan Hamšík je čtrnáct dnů mimo republiku. Kdo by vás odvolal?

Vyhodit mě může i po telefonu. To je dneska moderní a jednodušší než to říct do očí. Já ale doufám, že uděláme důkladný rozbor a pokud se ukáže, že ta příčina našich neúspěchů je ve mně, tak skončím. Chci, abychom to tady zachránili a jestli to mám brzdit, tak já to brzdit nebudu.

Pojďme k divákům. Je o fotbal v Uherském Brodě větší zájem jako v uplynulé sezóně?

Určitě chodí víc lidí. Na nás chodilo v kraji tak stovka diváků a na minulém zápase proti Blansku tu bylo skoro čtyři sta lidí. Bohužel,  takovými výkony jako proti Konicím ty lidi ze stadiónu doslova vyháníme.

         Text a foto: Stanislav Dufka
 
 

Trenér Uherského Brodu Zdeněk Šebesta. Za ním vedoucí mužstva Jan Blahůšek, který je zároveň vedoucí mužstva Bojkovic a viděli jsme ho v minulé sezóně i ve Lhotě.
 

 

Broďané jsou v bílém. Bylo těžké zachytit, kdy byli u míče domácí. Celý  zápas byl pod kontrolou hostů z Konic.

 

Pořád stejný obrázek hosté hráli a domácí přihlíželi. Bohužel jména fotbalistů Brodu pořádně neznám, tak to raději nebudu komolit.

  

 Něco přes tři stovky diváků vidělo debakl domácích.

   

 Tato fotka nepotřebuje žádný komentář.

  

 U míče domácí hráč - konečně.