Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Fotbalisté Lhoty začínají seriál s názvem „Boj o záchranu“. Plus informace o dalších mužstvech z okresu!

V neděli čeká fotbalisty Lhoty první díl seriálu nazvaného „Boj o záchranu“


Už tuto neděli hrají naši fotbalisté první mistrák. Do Lhoty přijedou silné a bohaté Osvětimany. Po sérii přípravných zápasů čeká mužstvo nového trenéra Vratislava Chaloupku jeden z nejkvalitnějších soupeřů v soutěži. Podívejte se co je nového u všech  soupeřů našich fotbalistů. Bývalý trenér Lhoty Josef Dominik a trenér Hluku Radek Sopůšek pro vás budou hodnotit ambice jednotlivých týmů v jarní části soutěže. Hodnocení obou trenérů vyjde ve čtvrtek ve Slováckém deníku a vy máte možnost si ho přečíst už nyní.

I.B třída – nejvíc posilovaly Osvětimany a Zlámanec


Ambicióznímu klubu na úpatí Chřibů se upsal forvard, který ještě před rokem pomáhal Šardicím na cestě do divize. Ve Zlámanci bude hrát Emil Němec, ten na podzim nastupoval za divizní Fatru Napajedla. V Bojkovicích se budou muset obejít bez gólmana Mendla a Uherský Ostroh mají zachraňovat „staří páni“.

O víkendu se rozjedou boje také v nejnižší krajské soutěži I. B třídě. Jak to vypadá s ambicemi jednotlivých týmů? Co se u nich změnilo v dlouhé zimní pauze a co můžeme čekat na jaře? Připravili jsme pro vás stručnou charakteristiku všech klubů.  O názor a tip na umístění mužstev jsme tentokrát požádali dva odborníky, kteří v soutěži před nedávnem působili a mají s ní bohaté zkušenosti.

Josef Dominik trénoval dorostence Synotu, vedl fotbalisty Velké nad Veličkou, Hluku a ještě v loňském lednu seděl na lavičce Ostrožské Lhoty. Před dvěma lety byl vyhlášený nejlepším trenérem okresu. V současné době je bez angažmá.

Radek Sopůšek koučoval dorostence Hluku, vedl  v I. B třídě dvě sezóny hráče Slavkova, kde v některých zápasech nastupoval i jako hrající trenér. V současné době trénuje v krajském přeboru první mužstvo Spartaku Hluk.

1. Kněžpole – Pokud by fotbalisté kolem trenéra Jurníka nepostoupili, tak by to bylo obrovské překvapení. Také na jaře bude působit v kádru exligista Miroslav Hlahůlek a o jedné posile se ještě jedná. Neodešel nikdo. „Tak pochopitelně chceme postupovat,“ prohlásil sekretář Mazůrek.

Sopůšek: Zkušený kádr a pravděpodobně jediný kandidát postupu. Pro mě je favorit číslo jedna.
Dominik: Bohatý mecenáš, ambiciózní trenér a kvalitní kádr. Jasný postupující.


2. Osvětimany –  Útočník Robin Dobeš si po Šardicích a Kyjovu zahraje jarní část sezóny v Osvětimanech. „Měl jsem víc nabídek, ale ta z Osvětiman se mně zdála nejlepší,“ prozradil urostlý forvard. Zůstává i kanonýr Drobil, jeho přestup do Rakouska se zatím nekoná. Jediné mužstvo, které by ještě teoreticky mohlo ohrozit Kněžpole.

Sopůšek: Kněžpole už má příliš velký náskok a Osvětimany ho budou jenom těžko dotahovat. Když jsem je na podzim viděl hrát, tak mě příliš nepřesvědčili, ale je pravda, že hráli bez Drobila.

Dominik: Podle kádru jsou na druhém místě zaslouženě. Udržal a Drobil to jsou podle mě klíčoví hráči Osvětiman. Tipuji je na druhé místo, ze kterého se někdy dá také postupovat.

3. Zlechov – Mužstvo trenéra Jiřího Kramla je před odvetami překvapivě vysoko. V posledních sezónách  mívá spíše silnější jarní část sezóny. Prezident klubu Obdržálek nehlásí v kádru žádné změny.

Sopůšek: Je to zkušený mančaft, který se v této třídě pohybuje už delší dobu. Bojovní kluci, kteří chtějí hrát fotbal a hlavně na domácím hřišti jsou výborní. Trenér Kraml asi ví, co na ně platí, ale řekl bych, že třetí místo je jejich maximem.

Dominik: Vyzrálé mužstvo, zkušený trenér, ale třetí místo jsem nečekal. Možná je to i tím, že soutěž je kvalitativně slabší než bývala. Tabulkově půjdou ale na jaře níž, nebudou mít už potřebu víc „zapnout“.

4. Hluk „B“ – „Juniorka“ Hlučanů je stejně jako Zlechov na příčkách, které čekal málokdo. Na domácím trávníků ztratili pouhý bod a ve spolupráci s áčkem dokáží potrápit i mužstva hrající o postup. V kádru nejsou žádné změny.

Sopůšek:Trénují společně s prvním mužstvem a pomáhají si i hráčsky. Myslím, že budou hrát bez problémů střed tabulky.
Dominik: Pro mě je jejich postavení v tabulce trošku překvapení, ale asi odpovídá kvalitě kádru a spolupráci s prvním mužstvem. Odchodem několika hráčů z áčka budou mít na jaře problémy s doplňováním a klesnou ke středu tabulky. 

5. Zlámanec –Husarský kousek se povedl prezidentovi a trenérovi  v jedné osobě Cyrilu Řezníčkovi. Vděčné zlámanecké publikum se na jaře může těšit na fotbalové kousky Emila Němce, který se  ještě na podzim proháněl po divizním trávníku napajedelské Fatry. „Máme ho zatím na půlroční hostování,“ prozradil šéf klubu. Mezi tyče se ještě postaví místo Černého Tureček z Nedachlebic a jinak je mužstvo bez dalších změn.

Sopůšek: Pro mě je to štika soutěže. Sympatické bojovné mužstvo, které určitě skončí v horní polovině tabulky. 
Dominik: O mužstvu nemám žádné reference, ale jako nováček Zlámanec dokazuje, že má elán a asi je zaslouženě tam, kde je.

6. Bojkovice – Na lavičce už nebude sedět Zdeněk Šebák.  Vlastimil Ogrodník a Zdeněk Dolina to jsou jména, která  povedou fotbalisty zpod zámku Světlova do jarních bojů. Na hostování do divizního Slavičína odešla jedna z opor mužstva gólman Mendl a do Nevšové Ryška a Vysocký. Po zranění už budou k dispozici Mikulášek a Sedláček z hostování se vrací brankář Koběrský.

Sopůšek: Základ Bojkovic byl gólman. Uvidíme, jak se vypořádají s odchodem Mendla. Svou kvalitu ale mužstvo má. Mají kvalitní zázemí a podle mě by měli jít v tabulce výš.
Dominik: Mají širokou mládežnickou základnu, ale to je na I.B třídu jenom takový průměr a skončí v polovině tabulky.

7. Slavkov – ve Slavkově skončilo hostování trojici hráčů z Uherského Brodu v čele s Janem Mahdalíkem. Prezident klubu Jaroslav Habarta rozhodil přestupové sítě do nedalekého Dolního Němčí, odkud přicházejí Michal Skopal a Roman Stojaspal.

Sopůšek: Vím, jaké jsou problémy s kádrem ve Slavkově. Pro mě jsou překvapivě vysoko. Tady si myslím, že na jaře sedmé místo neudrží a půjdou v tabulce níž, tím nechci říct, že to bude boj o záchranu.
Dominik: Tam vždycky dochází k tomu, že je tam málo hráčů a velká obměna kádru. Vždycky to zachraňují dva tři fotbalisté, kteří přicházejí odněkud na hostování. Těží z toho, že jsou tam jakési finance a tu třídu drží pořád nad vodou. Stávající pozice si určitě neudrží.

8. Kudlovice – Téměř žádné změny nehlásí z Kudlovic. Trenér Litoš se bude muset obejít pouze bez Klajna, který odchází do Huštěnovic.

Sopůšek: Je tam několik zkušených hráčů, kteří hráli vyšší soutěže, ale pro mě je to mužstvo středu tabulky.
Dominik: To je pro mě veliké zklamání. Mají v kádru zkušené hráče, kteří tam už zapadli a někdy hrají bez většího nasazení. Trenér Litoš se je snaží burcovat, ale v některých zápasech marně. Tipuji je ale na střed tabulky.

9. Strání – Z Uherského Brodu se vrací mladý záložník Patrik Frühauf, od kterého si Straňané na jaře hodně slibují.  S největší pravděpodobností bude v bráně znovu mladý gólman Popelka. Jeho avizovaný odchod na hostování do Brodu se zatím nekoná.


Sopůšek: Pro mě jsou Straňané postavením v tabulce zklamáním. Záleží jakou absolvovali zimní přípravu, mají kvalitní dorost, kde je určitě z čeho brát a v tabulce by měli jít nahoru.
Dominik: Myslel jsem si, že Strání bude víc zlobit v horních patrech tabulky. Hlavně venku jsou poloviční, o čemž svědčí jediný bod ze hřišť soupeřů.

11. Jalubí – Trenér Václav Kovařík hlásí pouze jednu změnu a to velice výraznou. „Bohužel do Spytihněvi se vrací útočník Tomáš Ulman na podzim náš klíčoví hráč,“ smutnil kouč.

Sopůšek: Myslím si, že Jalubí bude mít po odchodu Ulmana problémy udržet stávající pozice.
Dominik: Před několika lety tam byl zvyk na lepší výsledky, ale to už je dávno pryč. Dneska to vidím tak, že hráči chtějí soutěž jenom prostě nějak odehrát a nespadnout. Jalubí bych zařadil o mužstva, která budou bojovat o záchranu.


12. Ostr. Lhota – Zimní přípravu absolvoval s mužstvem nový kouč, zkušený exligista Vratislav Chaloupka. Hráčský kádr zůstává pro jaro beze změn, po roční pauze se do mužstva vrací pouze Hájek.

Sopůšek: Nový trenér, který má mužstvu určitě co dát. Je to také nový impuls pro hráče. Bude záležet, jaká byla zimní příprava. Nevýhodou pro Lhotu je příliš těžký los.
Dominik: Po změně trenéra se každý hráč bude snažit víc předvést. Věřím, že Lhota se v soutěži zachrání.

13. Bánov -
„Příprava byla adekvátní naší situaci - žádná sláva,“ hlásí sekretář klubu Břetislav Polanecký. Josef Vasiljevič, to je jméno zatím jediné posila bánovských fotbalistů. Přichází ze sousední Bystřice  a měl by pomoci hlavně v záložní řadě.

Sopůšek: Po sestupu z I.A třídy jsou výsledky Bánova pro mě velikým zklamáním.
Dominik: Bánov je pro mě kandidát sestupu číslo jedna. Myslím si, že tento klub je v současné době v hluboké krizi.
14. Uh. Ostroh – Šest proher a jedna remíza – to jsou přípravné duely Uherského Ostrohu.
„ Nic nového, všechno při starém,“ komentuje změny v kádru trenér František Studénka a věří v pomoc fotbalistů, kteří by mohli vzhledem ke svému věku klidně nastupovat za staré pány. „Jurčeka, Petřík a Zajíček od nich se naši mladí mají pořád co učit. Slíbili na jaře pomoci, tak uvidíme,“ plánuje Studénka.

Sopůšek: Ostroh hraje už několikátou sezónu o záchranu. Pokud budou sestupovat dva, tak tipuji Ostroh a Bánov. Ještě záleží, jakým způsobem připravil mužstvo na boj o záchranu ve Lhotě trenér Chaloupka.
Dominik: Mám reference od známých z Ostrohu, že pokud sestoupí, tak si z toho velkou hlavu dělat nebudou. Já je tipuji na sestupující do okresního přeboru. Ale pozor! V žádném případě jim to nepřeji.

Přehled přípravných zápasů Ostrožské Lhoty:

Lhota – Jarošov     2:2  (O. Zalubil, J. Štergenich)  
Mokré Háje – Lhota    4:2 ( M. Zalubil 2)
Lhota – Kostelany     3:2  (M. Zalubil, Hubík, O. Zalubil)
Lhota – Polešovice     1:1   (Hubík)
Lhota – Šumice     3:1    ( M. Zalubil 2, Machala)


Stanislav Dufka