Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Fotbal v Ostrožské Lhotě padl na úplné dno... Jak je to možné? Co na to říká šéf klubu a končící trenér? A kdo z hráčů se ukáže jako skutečná osobnost?

"Ani si to tolik času nezaslouží," říkal mi několikrát Staňa Dufka, když připravoval následující velký materiál o fotbale v Ostrožské Lhotě. Zejména Lhoťané si ho jistě přečtou, Staňa mluvil jak s končícím trenérem "A" mužstva, tak s předsedou klubu, který skončí v zimě. A přidali jsme také jména všech hráčů, kteří za "A" mužstvo" nastoupili.
 
Co k materiálu Stani dodat? Přemýšlím nad lhotským fotbalem v posledních dnech každý den, což asi samo o sobě stojí za ťukání na čelo, ale mám ho rád, na hřišti a na kurtech jsem vyrůstal, pamatuji si hodně lhotských fotbalistů a moc bych si přál, aby přišel obrat k lepšímu, protože taková kalamita snad ještě nebyla. Jenže, jaká je z toho cesta ven?
 
 
Počkal jsem si po skončení fotbalové schůze výboru v minulém týdnu a poslouchal různorodé názory, zajímal jsem se také o to, jak to dělají v Hluku, kde se jim hodně daří, ptal jsem se na situaci lhotského "A" mužstva, pozorně četl názory předsedy klubu i trenéra.
 
Ať ale budeme "mudrovat", jak chceme, jedna věc je jasná a zcela logická. Pokud větší část z deseti až dvacet kluků, kteří Lhotu reprezentují ve fotbale, nedostane rozum a nezačnou přemýšlet a hlavně makat, potom je všechno zbytečné. Oni především můžou za pád lhotského dospělého fotbalu a na nich je, aby se pochlapili a ukázali, že chtějí selhání z letošní sezony napravit.  
 
Měli by to udělat nejen kvůli sobě, svému jménu a jménu dědiny, která je jejich domovem, ale také kvůli obrovské historii lhotského fotbalu, kvůli mnoha lidem, kteří fotbalu ve Lhotě obětovali v minulosti mnoho času i práce.  A měli by to udělat i kvůli lidem, kteří ve Lhotě na fotbal vždy chodili ve velkém počtu a hledali v úspěších fotbalistů i svou vlastní radost pro každodenní život. 
 
Neznám životy nynějších fotbalistů Lhoty, dovedu si představit, že někteří nemají snadný život a není pro ně jednoduché skloubit fotbal s prací, ale až budou starší, sami pochopí, že má smysl sportovat pro radost a úspěchy, má smysl vytvořit kolektiv, který bojuje o co nejlepší výsledky a přitom přináší radost sobě i druhým. To není v životě zrovna málo, jen velmi málo sportovcům se podaří dostávat do varu desítky tisíc diváků, postupně ale člověk zjistí, že může prožívat štěstí, když udělá radost třeba jen několika lidem kolem vesnického plácku. Přál bych asi, aby tomuto pocitu štěstí, pro který je ale třeba něco obětovat, porozumněli i mladí kluci z té naší nejhezčí Lhoty.        
 

Osobně mě možná ještě víc než mizérie dospělých fotbalistů mrzí to, že od podzimu už neuvidíme ve Lhotě soutěžit žáky a dorostence, nevím, jestli to není vůbec poprvé v historii lhotského fotbalu. Detailně situaci neznám, asi nic jiného nešlo dělat, dětí ve Lhotě se rodí málo, ale konec dětského fotbalu ve Lhotě považuji za strašnou škodu a jeden z řady důsledků toho, že obec nenašla v posledních letech recept na to, jak se rozvíjet, jak přitáhnout nové obyvatele, jak jim vytvořit podmínky, aby byla Lhota ještě zajímavějším místem pro bydlení.
 
Snad najde vedení fotbalu recept, jak toto těžké období bez žáků a dorostenců překonat, ti žáci a dorostenci, kteří se chtějí věnovat fotbalu, by možná mohli najít pomocnou ruku v sousedním Hluku, případně někde jinde, každopádně mladí fotbalisté Lhoty by se neměli jen tak rozprchnout. Přiznám se, že ještě nedávno, rok, dva, jsem měl pocit, že krásný lhotský areál je plný malých fotbalistů, bývaly tréninky, kolem několik trenérů i rodičů, byla obrovská radost to sledovat. Jak je možné, že toto všechno je pryč?  
 
Nyní je velmi důležitá volba trenéra "A" mužstva, měl by to být každopádně někdo, kdo bude mít u hráčů respekt, vycházející z jeho osobních kvalit. Pokud jsem slyšel dobře, zatím byl oslovený Michal Zalubil, bývalý výborný fotbalista, kterého moc neznám, Zalubilovi ale byli vždy sportovci tělem i duší, dříči, které lhotský fotbal potřebuje na hřišti i mimo hřiště. Hlavně, ať už to není nikdo, komu bude patnáct hráčů slibovat svato svatě, jak budou trénovat, a pak se na něj drtivá většina vykašle. 
 
Lidé, kterým není fotbal ve Lhotě lhostejný, by se neměli právě nyní k němu otáčet zády a měli by naopak pomoci. Když slyším, jak vlastně vůbec nikdo nemá zájem vést fotbal a slabý zájem je také o místa ve výboru, je to smutné zjištění - byť často pochopitelné. Právě teď je ale ta pravá chvíle pomoci, do zimy, kdy skončí předseda, zbývá dost času na to, aby si lhotský fotbal vybral nové vedení. Tomu současnému přes všechny problémy patří poděkování za spoustu času a práce, dělat dnes cokoliv pro jiné je možná víc nevděčné, než kdykoliv dříve. A podmínky, které vedení hráčům vytvářelo, byly podle mnohých výborné. 
 
Někteří lidé se na mě budou asi zlobit, mám je rád, ale ve výboru fotbalu by neměl být nikdo, kdo má blízko k alkoholu, někteří jedinci mu bohužel podléhají až moc, jenže v takovém případě je jejich autorita u hráčů nulová - přestože jsou to velcí obětavci a nadšenci, kteří by bez alkoholu byli jedničky. Alkohol je bohužel prokletím této země a takřka každé dědiny, spousta nadějných fotbalistů (a nejen fotbalistů a dalších sportovců), mimo jiné z našeho regionu, doplatilo na alkohol a tak si zničili do jisté míry svůj život i nadějnou budoucnost.
 
Alkohol samozřejmě nezmizne, ve Lhotě ale vstoupil do života některých hráčů tak, že to překročilo všechny rozumné míry. Když mančaft maká, hráči chodí na tréninky a mají výsledky, lze nějaké to pivko pochopit, ale předvádět bídné výkony, nechodit na tréninky, dělat ostudu lhotskému fotbalu i sobě, a ještě přitom popíjet, to už normální rozum nebere. Kdo potřebuje ke svému životu ve velkém alkohol, ten ať se s prvním mužstvem rozloučí a jde "kopat" první ligu do nějaké hospody. 
 
Možná je dobře, že lhotský fotbal padl takto na dno. Možná je i dobře, že končí ostudou, kterou podtrhli sami hráči tím, že se vůbec nesešli (!!!) na poslední utkání, ve kterém měli šanci své vesnici zachránit vyšší soutěž. Říká se, že všechno špatné bývá k něčemu dobré, což snad bude v tomto případě platit. Lhotský fotbal potřebuje změny - a teď k nim nastal správný čas.
 
Radek Bartoníček 
 
 
... bohužel, to už je jen vzpomínka, z dnešního pohledu naprosto neuvěřitelná šňůra 46 utkání bez prohry!!! 
 
 
 
 
A TADY UŽ NÁSLEDUJÍ TEXTY STANĚ DUFKY! DÍKY ZA NĚ !!! 
 
 

Fotbalová Lhota zažívá krušné časy. Sestupuje podruhé v řadě, trenér Jan Šimčík rezignoval, šéf oddílu skončí v zimě  

 
OSTROŽSKÁ LHOTA - To nečekal nikdo. Fanoušci kroutí hlavami, fotbalová Lhota podruhé v řadě sestupuje. Padá do třetí třídy, jediné patro ji dělí od samého dna fotbalových soutěží. Přitom stačilo tak málo. Získat jediný bod, který by mužstvu vedenému trenérem Janem Šimčíkem zajistil v nové sezoně okresní přebor. 
  
 
 
Předseda lhotského fotbalu Bedřich Doležal (vpravo) na archivním snímku s Josefem Dominikem, který několikrát lhotské fotbalisty trénoval a dovedl je k řadě výborných výsledků. V zákulisí při debatě o možných trenérech Lhoty zaznívá občas i jméno tohoto muže, který je velký srdcař a obětavec.  
 
 
 
 
Šéf fotbalu ve Lhotě: Každý má na sestupu svou vinu, největší hráčský kolektiv
 
Předseda fotbalistů Bedřich Doležal vede klub třetí rok, mimo to dělá kroniku SK a je i v roli hlasatele na domácích zápasech. „Sestup byl souhra náhod, bylo hodně zraněných, ale větší díl viny bych dával kolektivu, který je takový, jaký je. Každý má na sestupu svůj podíl, i výbor. Na druhou stranu mají hráči podmínky k zápasům a trénování velmi dobré. Sestup nebyl o jediném zápase, mohli jsme body získat daleko dřív. Proti Jarošovu, jsme vedli o dvě branky, v druhém poločase jsme tři dostali. S céčkem Slovácka jsme dvacet minut před koncem vyhrávali dokonce o tři góly, nakonec se prohrálo," připomíná předseda zpackané zápasy.
 
Nejvíc ho mrzí ostuda v posledním kole, kdy Lhota vůbec neodjela na zápas do Drslavic. „Procházel jsem kroniky, to se v historii fotbalu ve Lhotě ještě nestalo. Je tam vedoucí mužstva, trenér, rozhodli se, jak se rozhodli. Když hráčům něco řekneš, tak slíbí, že hrát budou a zítra je to úplně jinak. Vidím to jako totální nezájem o fotbal," říká.
 
V zimě končím, ale fotbal neopustím. Když bude potřeba, tak pomůžu
 
Samotní hráči si svolali po zpackané sezoně schůzi, na které bylo i vedení lhotského fotbalu. „Přišlo jich patnáct, každý dostal slovo. Slíbili, že budou trénovat a jejich cíl je okamžitý návrat do okresu," líčil průběh setkání předseda.  A jestli jim věří? „Co mě zbývá," dodal.
 
Jedno je jisté, že fotbal ve Lhotě si bude v zimní pauze muset najít nového šéfa. Bedřich Doležal se rozhodl skončit. „Klukům jsem řekl, že fotbal neopustím, ale předsedu dělat nebudu. V zimě končí volební období a jsem rozhodnutý, že dám funkci k dispozici. Od fotbalu ale neutíkám, dělám kroniku, když bude zájem, tak jsem připravený i hlásit," prohlásil, ale aktuálně řeší post nového trenéra.
 
„Oslovili jsme jednoho trenéra. Je to zdejší rodák, odchovanec, mohl by pomoci i jako hrající kouč, ale ještě není nic jistého, jméno prozrazovat nebudu."
 
Jisté je i to, že ve Lhotě se bude na podzim chodit jenom na zápasy prvního mužstvo. „Žáky i dorost jsme museli odhlásit. Žáků je pět šest, dorostenců zůstalo šest. Už na jaře byly problémy s počtem hráčů, budeme to řešit formou hostování v okolních klubech. Ty problémy jsou i v Ostrohu, Nové Vsi a Hluku, ten problém je generační," řekl na závěr.
 
Stanislav Dufka 

 
 
Sezona 2014/2015

Za Lhotu nastoupilo 28 hráčů!

 

Daniel Štergenich odehrál 27 utkání (vstřelil 2 branky) 

Zbyněk Šicha 26 - brankář

Erik Pešík 26 (20 branek) 

Marek Kopeček 26 (3 branky) 

Marcel Šimčík 23 

Tomáš Fantura 21 (6 branerk) 

Martin Kusák 21 (3 branky) 

David Pešík 19 

Ondra Lučný 18 (4 branky) 

Eda Krátký 17

Roman Hanák 17 (1 branka)

Kamil Horák 16 (2 branky)

Václav Kuban 13 (2 branky) 

Josef Štergenich 13 (1 branka)

Miroslav Machala 12 

Patrik Štergenich 10 (5 branek) 

Jakub Machala 10 (1 branka) 

Ondra Bachan 10 

Martin Žajdlík 7 

Přemysl Radoch 6 (1 branka) 

Ondra Kotačka 5 

Ondra Radoch 5 

Marek Stánec 5

Petr Jakoubek 4 

Jiří Haláč 4

Filip Zbořil 3 

Ondra Zalubil 2

Jiří Jurásek 1


Statistiku dodal Bedřich Doležal

 
 
 
 
Trenér Lhoty: Bez tréninku se hrát nedá, v hospodě se zápasy nevyhrávají
 
Ostrožská Lhota -  Tři roky trénoval ve Lhotě dorost. Když přišla na podzim 2013 nabídka na koučování prvního mužstva, tak neváhal a po odchodu trenéra Josefa Dominika mančaft převzal.
 
Jan Šimčík vedl fotbalisty Ostrožská Lhoty bez šesti zápasů dvě sezony. Byla to jeho první zkušenost s trénováním dospělých. Tvrdá zkušenost - první rok jeho mužstvo sestoupilo z nejnižší krajské soutěže a v letošní sezoně se poroučelo i z okresního přeboru. Zatímco v loňské sezoně se sestup jaksi očekával, tak v letošní to byl pro příznivce lhotského fotbalu šok.
 
„Jsem zklamaný, zkazil jsem si trenérskou kariéru hned na začátku," říká 43letý trenér.
 
 
 
Nemůžeme začít jinak. Proč Lhota sestoupila z okresního přeboru?
Bez tréninku se nedá hrát ani okresní přebor. Na druhou stranu hodně hráčů chodí na směny a nejde jim vyčítat, že nechodí na tréninky. Když se směnovalo, mohlo být na tréninku maximálně osm hráčů, chodili tak tři čtyři. Přidala se k tomu i zranění klíčových hráčů, Ondry Kotačky a Martina Kusáka. Ve Lhotě jsou kluci, kteří mají fotbal rádi, se sestupu jsou nešťastní.
 
Kteří?
Když to vezmu odzadu, tak Zbyňa Šicha, odchytal na jaře mimo jednoho zápasu všechno. Kamil Horák odehrál úplně všechno, Dan Štregenich, když byl zdravý, tak patřil k oporám a hrál s velkým nasazením. Další je Martin Kusák, ale ten nebyl pro zranění k dispozici většinu jara.
 
To jsi vyjmenoval ty, kteří mají fotbal rádi. Kteří zklamali?
Nechci jmenovat. Někteří hráči by měli být vůči svému věku vyspělí, ale nejsou. Když jim člověk řekne, že něco dělají špatně, tak přestanou chodit. Nechci jmenovat a nikoho odradit v další kariéře.
 
Jak fungoval trojlístek, trenér, hráči, výbor? Kdo má největší podíl na sestupu?
Každý má svůj podíl, největší trenér, o tom nechci diskutovat. Když vedete mužstvo, tak jste za to zodpovědný. Pokud nedokáže přitáhnout hráče na hřiště, tak je to asi chyba.
 
Proč nechodili hráči na tréninky?
Nevím, mně to přišlo, že když se sestoupilo z I. B třídy, tak si řekli, že když hrajeme okres, tak nemá cenu trénovat. Chodili jedni a ti samí.
 
Můžeš jmenovat?
Chodil Dan Štergenich, Kamil Horák, když byl zdravý tak Ondra Lůčný. Určité období chodil David Pešík, Erik Pešík, ten chodil, když neměl odpolední směnu.
 
Když mužstvo vedl trenér Dominik, tak to bylo podobné. Špatná životospráva a tréninková morálka, čím to je?
Ta chemie toho mužstva není dobrá. Ostatní mančafty mají tým poskládaný jinak. Mají tam ženáče, pětatřicátníky a svobodné kluky., tak to většinou funguje všude. Ve Lhotě je jeden typ hráče - svobodný nevyřádění kluk. Jak je chceš nemotivovat, aby dávali do fotbalu všechno? To není výmluva, to je realita. Zimní příprava nebyla žádná, podobné bylo celé jaro, v průměru chodilo na tréninky tři až čtyři lidi, to je velmi špatné. V hospodě se zápasy nevyhrávají.
 
Vraťme se ještě k několika jarním zápasům. Proti Jarošovu jste vedli v poločase o dvě branky, nakonec se prohrálo. Neměla se třeba v té době víc posílit obrana?
Po poločase jsme vedli 2:0, upozorňoval jsem hráče, že není nic hotovo. Soupeř na tom byl pohybově lépe jako my, byl fotbalovější. Chtěl jsem, abychom do 60. - 70. minuty vedení podrželi, hráli zodpovědně, hlavně zezadu. Bohužel, stalo se, to co jsem nechtěl. Klíčoví hráči, kteří za celé jaro neudělali téměř žádnou chybu, v tom zápase zavinili góly.
 
Mluvíš o Danu Štergenichovi. O kom ještě?
O Kamilu Horákovi. To ale k fotbalu patří, fotbal je o chybách, celé jaro makali, fungovali, jak mají, takové chyby se prostě stávají. Vzhledem k průběhu zápasu mě nemrzelo, že jsem obranu neposílil, tam rozhodly naše neproměněné šance v druhé půlce. Šli jsme třikrát sami na branku a dali dvě tyčky a jedno břevno. Zápasu by odpovídal úplně jiný výsledek.
 
Další zápas, o kterém se hodně diskutuje, je semifinále poháru v Šumicích. Proti mužstvu ze špičky tabulky jste vypadli až na penalty. Kádr se posílil o hráče, kteří na jaře nenastupovali. Nebylo lepší mobilizovat tyto hráče na zápasy v závěru soutěže?
S tím nemůžu souhlasit. Hráči věděli, že sezona je zpackaná, a soustředili se na pohár, šli za postupem do finále. Odehrál se velice dobrý zápas se Slavkovem a v Šumicích chyběly centimetry k postupu do finále. Byli odhodlaní, bylo to z nich cítit, někteří si dokonce brali v práci dovolené. Je pravda, že hráli kluci, kteří byli částečně zranění a také ti, kteří pravidelně nehrávají. Domluvili se mezi sebou, chtěli se zmobilizovat na pohár. Mrzí mě, že ani jeden zápas neviděl lhotský fanoušek. To odhodlání jim vydrželo ještě na další zápas, v pátek hráli pohár a v neděli porazili Kudlovice. Pokud se bude trénovat, tak bude Lhota hrát o postup. Jinak bude někde uprostřed tabulky.
 
V předposledním kole se hrálo doma proti Slavkovu, výhra by znamenala jistou záchranu. Zápas jste nezvládli. Uvědomili si hráči důležitost utkání?
Bylo z nich cítit odhodlání vyhrát a zachránit pro Lhotu okres. Samozřejmě. Oni v tom zápase odvedli maximum, odvedli to, na co v té chvíli měli. V první řadě jsme nechtěli dostat gól, to se povedlo. Nepovedlo se to druhé, nějakou branku vstřelit. Čekali jsme na šanci, které nakonec přišla, Martin Kusák ji ale nedal. Mohla ten zápas zlomit. Ještě byla šance získat bod na hřišti druhých Drslavic, tam ale mužstvo vůbec neodjelo.
 
Proč?
Po zápase proti Slavkovu, nám vypadli čtyři hráči. Marcel Šimčík odjel na dovolenou do Itálie, Roman Hanák nepřišel vůbec, Erik Pešík a Martin Kusák byli zranění. K odjezdu přišlo osm lidí. Odjet v osmi a udělat ostudu? Několikrát jsem volal předsedovi. Bylo to těžké rozhodnutí, ale nakonec jsme společně vyhodnotili, že k zápasu nepojedeme. Rozhodně si myslím, že to byla menší ostuda jak tam jed v osmi lidech a dostat deset branek.
 
Proběhla v týdnu před zápasem nějaká schůzka, mohli pomoci hráči z dorostu nebo starých pánů... Neproběhla, to jsme podcenili asi úplně všichni včetně mě. Nepočítal jsem s tím, že když jedeme bojovat o záchranu v okresním přeboru, tak se hráči k tomu takto postaví.
 
Jak se postavili?
Někteří poslali omluvenky, někteří nebrali telefony.
 
Kteří nebrali telefony?
Nechci je jmenovat, fotbal je kolektivní sport, a za vším je mužstvo. Potřebuješ jedenáct chlapů. Někteří jsou horší a někteří lepší.
 
Jak moc tě mrzí, že se sestoupilo?
Hodně, ani se mně o tom nechce mluvit. Zkazil jsem si trenérskou kariéru hned na začátku. Udělal jsem si trenérskou licenci B, mohl bych klidně vést i mužstvo v krajském přeboru, ale nedá se nic dělat, život jde dál. Sestup mě štve hlavně kvůli klukům, ve třetí třídě jsou daleko horší hřišti a podmínky.
 
Máš chuť pokračovat v trénování?
Ze začátku jsem chodil rád, v poslední době už nechodili hráči na tréninky, to člověka přestane bavit. Oznámil jsem, že končím. Chci si sám pro sebe zjistit, jestli ty výsledky byly trenérem. Nechci se na nic vymlouvat, počítají se výsledky, dva sestupy mluví za vše. Jsem zvědavý, když přijde někdo jiný, jestli se to změní.
 
Máš toho dost po psychické stránce? Nemáš vůli to změnit, napravit ty dvě zpackané sezony? Přemýšlel jsem o tom celé jaro. Všichni vědí, že se nám narodilo čtvrté dítě, má půl roku a má zdravotní problémy. Manželka na mě tlačí, že máme malé dítě, doba léčky je tam několik měsíců, budeme muset jezdit i třikrát za týden do Brna. Není moc fér, říct, že v neděli místo toho, abych byl s rodinou, jel na fotbal. Rodině to dlužím.
 
Byl to hlavní důvod?
Fotbal mě baví, mám ho rád. Byl jsem celé jaro na vážkách, s dorostem jsem zažil spoustu pěkných zápasů. Věřím klukům, že se dají znovu dohromady a bude to vypadat úplně jinak. Fotbalově na to mají, problém je v hlavách.
 
Vidíš na těch necelých dvou sezonách něco pozitivního?
Pro mě to byla obrovská zkušenost, že jsem mohl trénovat muže, je tam hodně kluků, kteří mě nezklamali. Za to díky. Jako další pozitivní věc vidím to, že hrají samí Lhoťané a mají skvělé podmínky. Je tu nová světelná tabule, opravené kabiny, v tomto směru si nemám na co stěžovat. Budoucnost je závislá na jediné věci. Pokud se bude trénovat, tak bude Lhota hrát o postup, jinak bude někde uprostřed tabulky. 
 
Stanislav Dufka 
 

 

Pětiletka fotbalistů Ostrožské Lhoty:

 

2014/2015 Okresní přebor 12. místo - sestup

 

2013/2014 I. B třída 14. místo - sestup

 

2012/2013 I.B třída 10. místo

 

2011/ 2012 Okresní přebor 2. místo - postup

 

2010/ 2011 Okresní přebor 9. místo