Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Folklorní pozvánky: do Topolné na Včelaran a do Petrova na seniory

Člověk by se musel rozkouskovat na mnoho dílů, aby mohl navštívit vše kulturní či sportovní na Slovácku třeba jen o tomto jediném víkendu. Akcí je prostě spousta. Hlavním tahákem asi bude Jízda králů ve Vlčnově, kdo ale bude chtít, může ji spojit i s dalšími akcemi. Například vám doporučuji v sobotu od 15:00 nádherný areál vinných sklepů v Petrově (viz přiložený plakát), nebo pozvánku Tondy Vrby:

 

50 let souboru Včelaran

 

V sobotu 29. května si od šesti večer připomene v památkové usedlosti č. 90 v Topolné 50. výročí svého trvání národopisný soubor Včelaran.

Vznikl v roce 1960 ve Včelarech (dnes část Bílovic) a posledních dvacet let jsou jeho aktivity spojeny s rekonstuovanou usedlostí, do níž situuje i svoji oslavu.  Soubor využívá interiéru i exteriérů pozoruhodné lidové architektury (spravované Slováckým muzeem v Uh. Hradišti) k nácviku i pořádání nejrůznějších akcí, z nichž nejvýznamnější je tradiční folklorní festival "Setkání pod lipů".

Včelaran se zabývá udržováním lidových zvyků, tradic a zpracováváním folklorního materiálu především z Bílovic a okolí a blízkého Luhačovského Zálesí, ale občas se podívá i na pomezí nebo třeba na Myjavu. Soubor tvoří cimbálová muzika s primášem Jaroslavem Hubáčkem (CD natočila v roce 2003), taneční skupina a spoluúčinkuje s ním i Štrajchkapela a cimbálovka Mladý Včelaran.

Ve stadiu příprav programu jsme zjistili, že se bude skládat ze tří částí. V první vystoupí nejstarší generace (1960 - 1983, kdy vznikl i první dívčí sbor a první muzika). Druhá část bude věnována nejpočetnější střední generaci (1984 - 2002) a třetí současnému souboru, který reprezentuje mikroregion "Za Moravú". Celkem se počítá s účastí kolem dvou set účinkujících a účast předběžně přislíbila i řada zajímavých "vinšovníků", např. Luboš Holý, Martin Čambal, Eva Grombířová, Jan Pavlík, Martin Zálešák, mužské sbory z Velké a Hrubé Vrbky atd.  Začátek programu je stanoven na 18 hodin, po jeho skončení následuje volná zábava u cimbálu.

Antonín Vrba