Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Exkluzivně: Reportáž o soustředění fotbalistů Slovácka v Turecku. Přečtěte si: Proč spí Valenta v luxusním hotelu na přistýlce? Proč si Kuncl vezl do Turecka reproduktor?

Skoro po roce znovu přibližujeme zajímavosti z herního sosustředění prvoligových fotbalistů Slovácka v turecké Antályi. Rozhovory a postřehy vznikaly během tohoto týdne pomocí Facebooku a mejlu. Díky moc trenéru brankářů Martinu Juřičkovi, který psal o zajímavostech ze sosustředění takřka denně a navíc nás zásoboval fotkamy. Poděkování patří kapitánu Slovácka Michalu Kordulovi za obrovskou vstřícnost a ochotu při spolupráci. V neposlední řadě byl vždycky připravený u počítače velký talent Slovácka mladičký útočník Marián Kovář, kterému tímto ještě jednou děkujeme. 

 

Oslavenec Kordula se v Turecku bojí infarktu


Antalya, Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Zimní příprava fotbalistů Slovácka vrcholí příjemnější částí. Mužstvo si na herním soustředění v turecké Antalyi užívá už šestý den kvalitních trávníků.  Přímo v Turecku oslaví zítra své 34. narozeniny kapitán Soukupovy družiny Michal Kordula. „Už se tady zjišťuje, kdy to přesně mám. Vloni jsem skončil v bazénu, už teď se bojím, protože voda je tam ledová jak prase. U nás starších to smrdí infarktem,“ obává se defenzivní záložník Slovácka.


Oslava vašich narozenin proběhne v Turecku, nebo až po příletu?


Na hotelu je all inclusive, takže mě případná oslava vyjde levněji. Klukům ale něco dám až doma, aby neměli řeči, že jsem ušetřil.


Absolvoval jste spoustu podobných soustředění. Liší se v něčem to letošní?

Ani ne. Vždycky je to podobné, včetně denního programu, takže mě tady nic nepřekvapuje.


Co váš spolubydlící? Nechrápe?


Jsem na pokoji s Víťou Valentou. Nechrápe, on je totiž pořád v koupelně. Hodně o sebe pečuje a ještě tam chodí s učením, protože si dodělává maturitu. Asi ho na pokoji ruší muzika, kterou si pouštím. Občas si také zazpívám, ale někdy je zase ticho, to se učí v rožku na přistýlce.


Proč spí jenom na přistýlce?

Na pokoji je velká manželská postel, kterou jsem zabavil já, protože jsem starší. Víťa musel do rohu na přistýlku, sice trošku kafral, ale s tím se nedá nic dělat.


Martin Kuncl si prý přivezl velký reproduktor?

Je to pravda. Když jsme přiletěli, tak si všichni mysleli, že tady chce pořádat diskotéky.


Proč vozí na soustředění reproduktor?

Před odletem nechal na chviličku tašku v šatně a nějaký dobrák mu do ní tu bednu přibalil. Nakonec ji přivezl až do Turecka a nic nepoznal. Čuměl až na pokoji, co to má v báglu.


Zjistilo se, kdo mu tu bednu strčil do kabely?

Po pachatelích se zatím pátrá. Měl štěstí, že nemusel platit clo.


Bydlíte ve stejném hotelu jako vloni, kousek od moře. Už se našli odvážlivci, kteří se byli vykoupat?


V pondělí se Truska s Došanem ( (Trousil s Doškem) a Viťou Valentou byli proběhnout po pláži. Já s Martinem Kunclem a Láďou Volešákem jsme do moře vlezli po pás, ale bylo pěkně ledové. Nějaký trénink na pláži nás ještě čeká, moře určitě zkusí víc kluků.


Zatím jste nastoupil ve dvou zápasech. V pondělí jste hráli bez branek proti ukrajinskému klubu Kryvyj Rih a ve středu jste porazili třetí mužstvo srbské ligy Vojvodinu Novi Sad 4:2. Takže zatím spokojenost?

První zápas byl vyrovnaný, hrál jsem do 60. minuty. Proti Srbům jsme sice dali čtyři branky, ale na druhou stranu jsme dvakrát zbytečně inkasovali, takže spokojenost je jenom částečná.
Jak jste se cítil vy osobně? Jak se vám hrálo?

To je těžké. Necítil jsem se špatně, ale na hodnocení je trenér. Stejně se obyčejně po prvním mistráku na nějakou přípravu zapomene.


Právě první ligový zápas už se hodně rychle blíží, je mezi hráči cítit rivalita v boji o základní sestavu?

Nijak výrazně větší rivalita cítit nejde, každý o místo v sestavě bojuje celou přípravu a hlavně na hřišti. Máme skvělou partu a žádná řevnivost, antipatie nebo hádky tady nejsou.


Začátkem prosince přibyla vašemu pětiletému synovi Šimonovi sestřička Rozárka. Jak moc vám schází rodina?

Rodina je momentálně v Jablonci, kde má manželka rodiče. V neděli jedu pro ně, už se nemůžu dočkat. Doma je doma, těším se i na kamarády a známé. Nejraději bych do Hradiště přivezl i turecké počasí.

 

 

Třicet na slunci a masér bez oběda

Na svoje čtvrté zimní soustředění odletěl s fotbalisty Slovácka trenér brankářů Martin Juřička. Hned na úvod ho čekala s celou výpravou menší komplikace.   

Trenér brankářů Martin Juřička popisuje přímo z turecké Antalye zajímavosti z herního soustředění fotbalistů Slovácka.

Odlet z Vídně byl uplynulou sobotu zhruba o sedmdesát minut opožděn. Na hotel se tak výprava dostala až kolem deváté hodiny večerní. „První kontakt s ubytováním byl velmi hektický, nejprve jsme povečeřeli a následovalo vybalování a do pozdních nočních hodin příprava masérny k týdennímu pobytu,“ popisoval první dojmy z turecké Antalye Juřička.

Výprava Slovácka je ubytovaná v hotelu Baialara, tedy ve stejném hotelu jako před rokem, kde se to jen hemží česko- slovenskými fotbalisty. „Mimo nás je tady Jablonec, v neděli jsme přímo na hotelu střídali Sigmu Olomouc a dnes jsme se na hřišti potkali se Žilinou. Někde poblíž je tady také Hradec Králové, ale ti jezdí trénovat jinam,“ informoval trenér brankářů.

První kontakt s přírodním trávníkem si svěřenci trenéra Soukupa užili v neděli ráno. V tréninkovém areálu jsou čtyři travnatá hřiště a cesta z hotelu sem trvá několik málo minut. „Záleží, jestli vyfasujeme šoféra závodníka, to jedeme necelou čtvrthodinku, nebo krajinkáře, který s námi jede jako se školním výletem. Potom jsme v areálu o deset minut později. Co se týče kvality travnaté plochy, všechna hřiště jsou v perfektním stavu. Na plochách neustále pracují správci a s maximální pozorností kontrolují každý metr. Teplota se v neděli ráno pohybovala kolem patnácti stupňů, ale již v poledne dosahovala na sluníčku místy až ke třicítce,“ hlásil aktuální teploty z Turecka Juřička.

V pondělí čekal na hradišťské fotbalisty první přípravný zápas s aktuálně pátým mužstvem ukrajinské ligy Kryvbasem Kryvyj Rih, který skončil bez branek. V úterý zastihlo fotbalisty Slovácka mizerné počasí a program se musel operativně měnit. „Kvůli dešti jsme zůstali na hotelu v posilovně. Po obědě se počasí umoudřilo, takže jsme mohli odjet do areálu. I přes vydatný déšť byly plochy připraveny na sto procent. Kolem hřiště ale bylo hodně vody, a když se podařilo přestřelit zábrany, musel ten, kdo prohrál ve stříhání, pro míč do hodně blátivého terénu,“ usmívá se kouč gólmanů.

Ve středu odehráli fotbalisté Slovácka dva přípravné zápasy s poloviční úspěšností. zatímco „mladá“ sestava vyfasovala čtyři góly od rumunského Ploiesti, silnější tým porazil srbskou Vojvodinu Novi Sad 4:2.

„Po dvou náročných zápasech měl hlavně masér Radek Smolčák plné ruce práce a celou středeční anabázi zvládl bez oběda. Pro jeho neustále hladový žaludek to byla obrovská zkouška ohněm, u večeře si to potom dvojnásobně vynahradil,“ litoval svého kolegu Juřička a nastínil program fotbalistů na další dva dny. „Ve čtvrtek dopoledne kluci absolvovali výklus po pláži, kde si zahráli i nohejbal a bago. Následovala individuální posilovna a regenerační procedury. V pátek opět najedeme na normální tréninkový plán.“

Trenér brankářů Martin Juřička popisuje přímo z turecké Antalye zajímavosti z herního soustředění fotbalistů Slovácka. Foto: std

 

Kovář měl strach z letadla. "Ale přežil jsem,"oddechl si

Antalya, Uherské Hradiště - Přestože byl v přípravných zápasech se třemi góly nejlepším střelcem Slovácka, Marián Kovář do poslední chvíle netušil, jestli do Turecka vůbec odletí. Osmnáctiletý útočník, kterého si kouč Miroslav Soukup vytáhl z dorostu, zbytečně skromně přiznal, že s nominací příliš nepočítal. 

„Dával jsem tomu tak deset procent. Jsem typ, který raději s tím lepším nepočítá, abych potom nebyl překvapený, že se něco nepovedlo,“ hlásil přímo z Turecka mladý forvard, který si nemohl vynachválit servis kolem mužstva. „Hotel má sedm pater a my bydlíme v šestém, které máme celé pro sebe. Ubytování je na špičkové úrovni, moře máme těsně vedle hotelu, takže maximální spokojenost,“ popisuje nadšeně.

Nominace do čtyřiadvacetičlenného výběru mu však přinesla i jednu nepříjemnost obavy z letu do Turecka. „Letadlem jsem letěl podruhé v životě. Poprvé to bylo v šesti letech na dovolenou do Řecka, takže ten strach tam trošku byl, ale všechno proběhlo bez problémů a přežil jsem to.“

V prvním zápase herního soustředění proti pátému týmu ukrajinské ligy Kryvbas Kryvyj Rih vystřídal Marián Kovář na hrotu útoku Josefa Čtvrtníčka. Nechybělo mnoho a mohl se radovat ze své čtvrté branky v přípravných zápasech Slovácka. „Martin Kuncl poslal míč po lajně, natlačil jsem se do vápna a vystřelil. Bohužel balon trefil některého ze spoluhráčů,“ litoval Kovář.

V prvním středečním zápase proti rumunskému klubu Petrolul Ploiesti poslal trenér Soukup do hry sestavu mladíků s Mariánem Kovářem na hrotu útoku. Zápas skončil debaklem Slovácka 0:4. „Kdybychom první půlku vedli o tři branky, tak se nikdo nemohl divit. Za poločas se dostali dvakrát k naší brance a dali dva góly. Myslím, že výsledek neodpovídá průběhu hry. Měli jsme šance, které jsme bohužel nedali,“ okomentoval druhý přípravný duel nadějný útočník, pro kterého by nebyl problém si pobyt o pár dnů prodloužit. „Nejraději bych tady zůstal do té doby, než by se u nás oteplilo,“ pousmál se.

 

 std : Psáno pro Slovácky deník

 Mladý útočník Slovácka Marián Kovář. Dostane se na jaře do ligového kádru? Foto:std

 

Fotbalisté v Turecku. Vlevo je Tomáš Jeleček, který byl nominován na nejlepšího sportovce okresu za rok 2011 a vedle je Ondřej Franta z Ostrožské Nové Vsi, který se do širšího kádru trenéra Soukupa dostal na poslední chvíli. Foto: FC Slovácko

 

 

 Před zápasem proti Vojvodině Novy Sad. S kapitánskou páskou Michal Kordula.

Foto: FC Slovácko

 

Blíž k nám je lavička Slovácka. Foto: FC Slovácko

 

Fotka je čtvrtečního rána a výklusu fotbalistů po pláži. Foto: FC Slovácko

 

 

Zatím odehráli fotbalisté Slovácka na soustředění tři zápasy. Poslední duel v Turecku, který bude zároveň jako generálka na první ligový zápas, hrají fotbalisté v sobotu 11.2. proti maďarskému Debrecínu. 

 

V SOBOTU 18. 2. HRAJE SLOVÁCKO PRVNÍ JARNÍ LIGOVÝ ZÁPAS PROTI PRAŽSKÉ SPARTĚ. HRAJE SE SE V PRAZE A UTKÁNÍ VYSÍLÁ ČT4 OD 18.20 HODIN .

 

 ZÁPASY V TURECKU

Pondělí 6. 2. 

1. FC Slovácko - Kryvbas Kryvyj Rih 0:0

Sestava Slovácka:Filipko (46. Melichárek) - Daníček (60. Reinberk), Trousil (60. Kuncl), Košút (60. Mezlík), Kubáň (60. Jeleček) - Ondřejka (60. Hlůpik), Kordula (60. Franta), Valenta (46. Volešák), Pavelka (60. Trávník) - Došek (60. Palko), Čtvrtníček (60. Kovář).

Středa 8.2. 

1. FC Slovácko : FC Petrolul Ploiesti 0:4 (0:2)

Sestava: Melichárek - Jeleček, Košút, Reinberk, Kuncl - Pavelka (46. Palko), Trávník, Franta, Hlúpik - Lukáš, Kovář

 

 Vojvodina Novi Sad – 1.FC Slovácko 2:4 (2:2)

branky FCS: 2x Volešák, Valenta a Došek

sestava 1.FCS: Filipko – Daniček, Trousil, Mezlik, Kubáň (53. Košút) - Volešák, Kordula, Valenta, Ondřejka – Čtvrtníček, Došek