Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Dvě dobré zprávy na začátek týdne: Haiti a zimní počasí

Nevím, jestli někoho nenaštvu, jestliže za dobré zprávy na začátku týdne označuji Haiti a panující zimní počasí. Jsem přesvědčený, že jde o dvě dobré zprávy, byť média mají tendenci je spíše vyprávět jako zprávy negativní.

Když jsem si včera pustil večerní zprávy Novy, měl jsem z počasí takovou depresi, že jsem už málem neměl chuť se ani probudit do dalšího dne. Další zmrzlí, další dopravní problémy, promáčknuté střechy, problémy s úklidem. A nakonec truchlivá zvěst o to, že zimní mrazivé počasí bude pokračovat. Jenže naštěstí jsem se nedíval jen na televizi, ale byl většinou i venku. A viděl jsem krásné zimní počasí s nádherně "vymetenou" modrou oblohou, viděl jsem lidi na procházkách, překrásnou zimní přírodu, včetně kupříkladu několika sov, poskládaných na jednom ze stromů našeho vesnického parku, záviděl jsem lyžařům, sjíždějícím po bílých pláních, mluvil jsem s lidmi, kteří se těšili na volné horské dny v Itálii, Francii, Rakousku. Stačilo prostě udělat pár kroků od televize a člověk viděl, že počasí není nutné brát vůbec tak depresivně.

Podobně bych mohl psát o Haiti a mnoha dobrých zprávách, které k nám přicházejí v posledních dnech v souvislosti s touto těžce zkoušenou zemá. Nevím, ale nejsem si jistý, že kupříkladu televize Nova odvysílala včera večer zprávu o tom, že lidé, kteří v neděli přišli po celé naší zemi do 1 300 kostelů, přispěli velmi štědře na pomoc Haiti. Já jsem tam tuto zprávu neviděl. Neviděl jsem ji ani na webu Novy, místo toho webu dominovaly včera večer zprávy, že umrzlo 23 lidí, hořící kamion zastavil dálnici, mladá řidička havarovala, Čechoslováka sežral krokodýl a obézní žena svedla dvanáctiletého. Nic o tom, že Česká biskupská konference vyhlásila onu sbírku věřících, že v košíčcích se ocitly mnohdy papírové peníze, včetně tisícikorun.  A nejsem si ani jistý, na které místo tuto zprávu umístí dnes editoři celostátních novin.

Přitom je to zpráva, která ukazuje, že lidé kolem nás jsou často lepší než si třeba myslíme. Proto vám doporučuji například informaci České televize (hlavní večerní Události TADY) o této sbírce, včetně informace, že u nás na východě Moravy se sbírka setkala se zvláště velkým ohlasem. Veškeré detaily o sbírce jsou prosím TADY...  

Člověk, který sleduje dění na Haiti po strašlivém zemětřesení, musí být dojatý neskutečnou mezinárodní solidaritou, kterou lze v těchto dnech sledovat. Je fantastické vidět a slyšet, jak moc "lidstvo" dokáže, pokud postaví do "první linie" solidaritu a pomoc, každý den člověk může člověk vidět mnoho lékařů, záchranářů, dobrovolníků, vojáků a mnoho a mnoho dalších lidí, kteří uprostřed této zkázy dokazují, že svět není tak zlý, jak nám může připadat. Jen je trošku škoda, že v českých televizích není obrázků a hlasů z Haiti dostatek, doporučuji vám například TADY CNN, kde lze vidět i slyšet podstatně více, celé dlouhé reportáře s mnoha a mnoha hlasy přímo z místa.  

 

RB

Doporučuji vám také například tento blog ženy, která pracuje na Haiti v týmu Lékařů bez hranic. Můžete si přečíst přesné informace přímo z místa, můžete se podívat také na fotografii venkovní "nemocnice", kde na jedné straně leží matky před porodem a na druhé straně vážně zranění pacienti...