Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

DUBEN 2023: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Stále a stále mě fascinuje spousta věcí, na které narážím ať už z osobního zkušenosti nebo při čtení či poslouchání. Toto pozorování mě ale zároveň rozptyluje, takže pro mě není jednoduché soustředit se na to nejdůležitější v práci - což má být psaní článků pro můj domovský web Aktuálně.cz, kde bych měl psát ty nejčtenější, nejzajímavější, nejlepší a nejdůležitější články. To se mi bohužel nedaří, takže na začátku jara, které studené počasí oddaluje, přemýšlím nejvíce právě nad tímto. Ale přemýšlím i nad spoustou dalších věcí, včetně toho, že bych se rád věnoval co nejvíce dcerám, které rychle rostou. 

  

1. duben

Manželce jsem slíbil, že se začnu s příchodem jara konečně věnovat pořádně dcerám, takže svůj slib plním. A plním ho rád. Jde se na stolní tenis :) Je ale pořádná zima a vítr :(

 

 

  

Akademik Svoboda se svým vyjádřením k válce na Ukrajině a účastí sportovců Ruska a Běloruska na Olympijských hrách se stává dalším důvodem k dlouhé řadě svárů mezi lidmi v České republice. Píší k tomu jednu poznámku na Twitter, byť zároveň rozhodně nesdílím jeho názor k tomuto tématu. 

   

  

A druhé téma kvůli kterému propuká další hádka mezi lidmi. Protest odborářů před Úřadem vlády, který jsem na místě mapoval a psal o něm na Aktuálně.cz. 

 

  

 

  

 

2. duben

Využívám neděli k tomu, abych pracoval alespoň na některých restech. Například jsem dopsal svůj "občanský deník" za březen tady na SlovackoDNES.cz, na který jsem většinu měsíce neměl čas.  

 

 

Největší radost dne - tenis s dcerama. Právě sbírají míčky :) 

 

 

 

 

3. duben, pondělí

Čeká nás zkrácený týden, takže na psaní je poněkud méně času. Dávám na Twitter tuto pochvalu, protože když se někdo umí omluvit, je u mě skutečný borec. 

 

 

 

 

 

Prezident představil tým. Radit mu bude právník Kysela, ekonom Marek i exministr Miko  

Prezident Petr Pavel představil svůj poradní tým. Bude v něm například ústavní právník Jan Kysela, ekonom David Marek, někdejší šéf důchodových komisí Vladimír Bezděk nebo expertka na sociální podporu Lucie Poláková. Regiony bude mít na starost exmanažerka TOP 09 Markéta Čuříková. Tým povede podnikatel Tomáš Richter.  

 

 

4. duben

  

  

5. duben

  

 

Lidé ušetří, elektřinu budou sdílet či posílat z chalupy domů. Vláda slibuje revoluci 

V době ekonomické krize, drahých energií a nedávného krachu několika dodavatelů přichází vláda s plánem, jak situaci řešit. Novela energetického zákona má lidem umožnit sdílet elektřinu mezi sebou a výrazně tak ušetřit. Platit má od ledna příštího roku. "Konkurence bude větší a ceny energií klesnou," prohlašuje Lukáš Vlček, poslanec za STAN a jeden z tvůrců nového zákona.

 

6. duben 

 

Naše země není pro mladé, říká Nerudová. Chce pro ně akci s podporou prezidenta  

Danuše Nerudová uzavřela setkáním s prezidentem Petrem Pavlem hektické období, které začalo loni oznámením kandidatury. Vedle své práce na univerzitě plánuje kratší oddych, po kterém opět půjde za Pavlem. "Navrhla jsem mu, abychom uspořádali velké setkání mladých lidí. Chci je hodně podporovat," sdělila Nerudová pro Aktuálně.cz. Zvažuje také kandidaturu do Evropského parlamentu v příštím roce. 

 

 

 

 

 

 

 

7. duben, pátek

Volný den. Cesta z Prahy do Lhoty. Pokolikáté? Potisící? Silnice jsou přeplněné auty, cesta domů se pořádně protahuje. Navíc počasí je takřka neuvěřitelné - zimní.

 

 

 

 

 

8. duben, sobota 

 

Sedím nad hromadou novin, procházím článek za článkem a ty nejzajímavější si přefocuji, abych si je nakonec uspořádal podle témat. Je z toho přes 500 fotek a několik hodin čtení. Ve snaze dostat se co nejvíce do obrazu dění toho, co se děje v České republice v těchto týdnech. Musím pracovat, pracovat, pracovat, jen tak můžu stačit lidem, kteří se snaží být v novinařině co nejlepší a tedy co nejužitečnější pro své čtenáře i tuto zemi.

 

 

 Nejdůležitější chvílí dne je ale oslava narozenin dcery. Má 18 let!!!! :)

 

 

 

10. duben, pondělí

 

Velikonoční pondělí. Bohužel v Praze. Takže spíše pracuji :( A natáčím i toto video.

 

 

 

 

 11. duben, úterý

 

  

     

12. duben, středa

  

  

 

13. duben, čtvrtek

 

Jsem rád, že vychází článek, spojený s repotáží, který mi zabral docela dost času a zjišťování.

 

 

  

 

 

15. duben, sobota 

Mohl by to být volný víkend, ale nedá mi to, oba dny jsem měl chuť zachytit dění kolem nás.

  

  

 

Náš Moravský ples v Praze, hurá! :) 

  

    

 

16. duben, neděle

Velká protivládní demonstrace Česko proti bídě. Jsem na místě a natáčím.

  

     

  

  

17. duben, pondělí

 

Tady vyšly některé rozhovory pohromadě na mém domácím webu.

  

  

Jedna pozvánka k jednomu rozhovoru...