Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Druhé ohlédnutí za Slováckým rokem v Kyjově: Postupně přidávám videoukázky s popisky - zatím 9 x (večer přidány další)

Po prvním ohlédnutím za Slováckým rokem v Kyově, které jsem psal TADY včera, a které bylo spíše určitým zamyšlením, budu nyní postupně přidávat videoukázky. Pokusím se být pro vás průvodcem, který s pomocí ukázek bude skládat mozaiku, která by vám měla co nejblíže přiblížit setkání v Kyjově. Je to ale pochopitelně mozaika neúplná, zdaleka ne u všeho jsem byl, ani mi nešlo být u každé "akce, spíš jsem se chtěl někde pozastavit a dozvědět se více.

 

 

RB 

 

 

 

 

Myslím,  že by bylo dobré začít tím, čím začal Slovácký rok - začal důstojně, státní hymnou a slovy starosty ...

 

 

 

 

 

 

 

 

A po pátečním zahájení Slováckého roku zůstaneme před radnicí, jen se v čase posuneme do nedělního odpoledne, kdy tady končila jízda králů ze Skoronic. Jezdci právě přijeli ... Věřím, že mnohým z těch, kteří byli v tyto chvíle na místě, zůstanou tyto okamžiky nadlouho v paměti i na srdci.  

 

 

 

 

 

 

 

 

A jeden z nejkrásnějších okamžiků letošního Slováckého roku, předávání tradic z generace na generaci. Jezdci se před radnicí loučí s Františkem Fojtíkem, který právě končí svou poslední jízdu - po 30 letech ve věku 54 roků. A vedle něj sedí na koni jeho syn ...

 

 

 

Na rozdíl od jízk králů ve Vlčnově, Hluku nebo v Kunovicích, se o skoroňském králi nikdy moc nepíše. Asi je to tím, že Slovácký rok je naplněn takovým množstvím "akcí", že král není až takovou "atrakcí". Ten skoroňský se jmenoval Přemek, a byl to "král" jak má být. Sympatický, příjemný, hovorný. A když jsem si s ním už po skončení jízdy povídal, nepochyboval jsem, že se ve Skoronicích zrodil další chlap, který bude tradici jízdy králů posunovat k dalším generacím ...

 

 


 

Nyní si dovolím přeskočit do soboty, do průvodu krojovaných. Už včera jsem se zmiňoval o kyjovských muzikantech na vozech a Petrovi Petrů, muzikantovi s nezaměnitelným stylem. Ukázal jsem vám ho na dvou fotkách, nyní bych rád svá slova dokumentoval i na této ukázce. Za cimbálem sedí jeho bratr, Jura Petrů.

 

 

 

 

 

.. postupně doplním další ukázky, jen prosím opět o trpělivost, mám sice dovolenou, ale na počítač a video nemám čas, chystáme se na stěhování do opraveného domku - no, ještě to bude chvilku trvat :)  

 

A v úterý večer doplňuju další ukázky:

Pojďme se podívat na jeden z pořadů Slováckého roku, tento diváci viděli v sobotu večer, jmenoval se Slovácké roky rokúcí aneb Devadesátka na krku, autory byla trojice Josef Holcman, Břetislav Rychlík a Rostislav Marada.

Velmi se mi tento pořad líbil, podívejte se třeba tady na jeho začátek. Pohled na unikátní archivní záběry z prvního Slováckého roku 1921  střídá příchod Sokolů a krojovaných. Za Sokole jsem byl vděčný, je skvělé, že byla takto vzpomenuta jejich zásluha na založení Slováckého roku. A následuje vyvolávač na koni ze skoronské jízdy králů. 

 

 

 

 

Jsme stále na stejném pořadu, a vy můžete vidět jeden z nejsilnějších okamžiků celého Slováckého roku. Autoři pořadu připomněli nacistický zákaz Slováckého roku tak, že na jeviště i před něj přišli v tichosti a tmě krojovaní, mezi kterými můžete vidět i dva "vojáky" v německých uniformách - a v této chvíli zní z pódia romská písnička.

 

 

 

 Další okamžik ze vzpomínaného pořadu, n který hned tak nezapomenu. Působivý "tanec královniček", tradice, která bohužel už téměř vymizela a je vidět především na jevišti. Velká škoda ...

 

 

A tady je videorozhovor s panem Blahůškem, který měl na starosti Selský dvůr, kde mohli lidé vidět některé staré věci, které už dnes téměř vymizely. Pan Blahůšek je však zároveń soukromý zemědělec, a tak se naše povídání netýkalo jen tradic ...

 

... a v dalších dnech přidám další videoukázky ...