Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Druhá pozvánka na Horňácké slavnosti: přijďte na krásný krojovaný průvod v sobotu ve 4, přijďte na výstavu do mlýna, přijďte prostě na celé Horňácké! :)

Po první pozvánce na víkendové Horňácké slavnosti bych tady rád přidal ještě druhou pozvánku. Ta se týká výstavy Horňácké múzy a také krojovaného průvodu, na který určitě přijďte! Půjde od zvonice k novému obecnímu úřadu a určitě bude stát za to, uvidíte spoustu krásných krojů! Navíc průvod prochází jern výjimečně, možná si pamatuje zatím ten poslední z roku 2010, kdy docela dost pršelo. Hezky bylo jen u toho ještě dřívějšího, který jsme mohli vidět v roce 2007.

 

Předpokládám, že kolem trasy, kudy průvod půjde, bude pořádně těsno, moc se netlačte, určitě každý uvidí. Navíc minimálně Tonda vrba průvod nahraje a dá na internet. Stejně tak se na internetu objeví spousta pěkných fotek. O některé se pokusím i já a rád je komukoliv pošlu do mejlíku.

 

Určitě nevynechejte při návštěvě Horňáckých Válcový mlýn Antonína Nováka, kde už tradičně začne program v pátek v pět. Po skončení  můžete jít v pohodě na Horňácký stadion, kde od osmi stihnete bez problémů pořad Petra Pavlince. Sami se podívejte, co můžete na výstavě v mlýně vidět, navíc si můžete tady v pohodě poslechnout HCM Kubíci.  

 

Upřímně řečeno, kdyby to bylo na mě, zval bych vás speciálně na každý pořád Horňáckých :) Například už ve čtvrtek mají vernisáž svých výstav Miroslav Potyka a František Gajovský. Na oba se těším, oba až tak často nevystavují, byť jejich jednotlivé fotky můžete vidět mnohokrát. Oba mají ale velmi bohatý archív fotek z minulosti a já jsem zvědavý, co z něho ukáží. Archiv pana Potyky je naprosto unikátní, vždyť v Uherském Hradišti a okolí jezdil fotit mnoho a mmoho akcí i lidí desítky let! A pan Gajovský už dlouho fotí například Horňácké, sám jsem byl překvapený, kolik let je navštěvuje. A o třetím vystavujícím, tedy o Lence Jurečkové mluvit ani nemusím, mnozí ji znáte, mnozí víte o její práci... Na pátek na třetí odpoledne navíc nachystala výstavu Mizející Javorník Tomáše Majtána obec Javorník, což bude určitě další paráda.

 

Moc jsem také zvědavý na páteční verčerní programy, co připraví Petr Pavlinec? Určitě hudební lahůdku. A co následně dvojice Ivan Urbánek a Tonda Vrba? S jakými nápady, překvapeními, přijdou? Předpokládám, že náš čeká hodně živelný pořad, ve které sa može stat cokoliv, co by nás ani normálně nenapadlo :) Ale věřím jim, nezklamou :)

 

A sobota? Už dopolední jarmark mívá moc pěknou atmosféru, ten počet lidí mě vždycky fascinuje. Ve dvě začne pořad Velických Trneček. Ten bude určitě krásný! Poprvé bude mít muzika krásných holel a sympatických kluků svůj vlastní pořad, držím palce!  Vsadím se, že přepečlivá primáška Lenka Jochová se společně s dalšími připravovali velmi důkladně! Škoda, že někteří budeme muset ve 3 odběhnout na mlýn, kde budou mít loutkové a taneční vystoupení děti, které se před několika dny účastnily ve Velké tvořivých dílen. Mimochodem, myšlenka dílen je skvělá a je super, že se i letos uskutečnily! Kéž by je mohly děti navštěvovat ještě mnoho let, kdo může, ať takový projekt vždy podpoří!  

 

To už budeme mít ale čtvrtou, rychle na průvod! Bude v něm plno převzácných krojů! A v půl šesté rychle na Libora Supa a jeho muzikanty! Jak víte na Horňáckých hrávali i v minulosti tak trošku "utajeně", letos se dostali i na plakáty, což je jen dobře! Nezapomeňte na jejich pořad s názvem "Zapomenuté sedlácké"! zatímco Libor budou hrát určitě dlouhatánsky do noci, nemálo  návštěvníků už bude mířit na Horňácký stadion...

 

V sedm začne vděčný dětský program, né, abyste byli moc hluční, pěkně chyťte místa na celý večer a potom už jen tiše děti poslouchejte a povzbuzujte. Sám jsem zvědavý, kolik dětí dojde a jaká je horňácká "základna". Doufejme, že pořád ještě docela velká! No a to už se bude blížit devátá, program, věnovaný Martinu Zemanovi a Leoši Janáčkovi. Autoři programu: Břéťa Rychlík a Petr Mička. Móóóc se těším! Oba měli před několiak dny pořad ve Strážnici, věnovaný Janáčkovi, a byla to krááásaaaaa - šak jsem dával sem na web videoukázky.  Nakonec bychom se měli dočkat Zbojnického večera s opékáním berana, ale tož nevím, jestli beran dojde :)

 

No až už máme nedělu. Těžké vstávání, v půl jedenácté kostel, krásný duchovní zážitek. V půl dvanácté dechovka, myslím, že "strýci" budú hrát zaséj pod oknama hospody naproti radnice, aby to neměli daleko na pivo :) Oběd, možná chvilku zdřímnutí, a honem, honem, honem k větráku na Kuželov! Už teď sa bójím, jak tam bude dvakrát víc ludí než je kapacita :) Program sa jmenuje "V Kuželovém si ďupkajú", tož su sám zvědavý, jkak bdú "ďupkat"...

 

Tož, tolik onom v rychlosti, budu rád, pokud jsem tímto rychlým textíkem někoho dalšího nalákal na Horňácké slavnosti. Nikde nespěchajte, nikde sa netlačte, s nikým sa nehádajte, chovajte sa slušně a celý tento svátek lidové kultury si úžijte. Díky všem, kteří  se na Horňáckých podílejí a kteří s ním majú hromadu starostí! Radujme sa, že Horňácké máme, radujme sa, že nás pořád eště neomrzeli, radujme sa, že sme na tom Božím světě!

 

RB 

Ps. TADY najdete detailní, a velkými písmeny sepsaný, program Horňáckých! 

 

A TADY je moje první pozvánka na Horňácké, kdy jsem z papírového programu vytáhl některé organizační záležitosti a také scénáře   

 

TADY je ještě článek k Horňáckým z Hodonínského deníku 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

... tak, tady už jsou informace k průvodu, které pocházejí z programového sborníku, ten obsahuje ještě mnohem více informací o Horňáckých, tak si ho určitě za pár korun kupte 

 

 

 

 

A nakonec ještě moc povedené video, autorkou je Lenka Fojtíková, která takto natočila zatím poslední krojovaný průvod v roce 2010...