Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

... dovolená skončila, jsem zpět + pár slov o krajanech v Rumunsku

Od dnešního rána jsem zpět z "dovolené" v Rumunsku, začínám reagovat na telefony i maily a přijímám cokoliv, co se týká časopisu Krajem svatého Antonína i těchto stránek. Napadá mě strašně moc věcí, kterými bych rád vylepšil tyto stránky i časopis, v příštích dnech a týdnech budete moci výsledek posoudit...

Psát o krajanech v Rumunsku nyní nedokážu, je těžké psát o setkáních, u nichž cítíte, že vás v lečems ovlivní v dalším životě. Rád bych se za krajany vrátil, možná ještě letos v říjnu, možná na jaře nebo zase v létě, je pár věcí, ve kterých bych jim chtěl pomoci. Napíši o nich také pravidelný novinový sloupeček do pátečních Slováckých novin, určitě najdete tady na stránkách fotky i video z pobytu mezi nimi.

Po návratu do Čech přemýšlím ještě více nad následující otázkou: Co je základem toho, že se větší společenství lidí chová slušně, vstřícně, pohostinně, přátelsky, dobrosrdečně, nezáludně? Souvisí to nějak s množstvím majetku, které toto společenství lidí vlastní?  Je rovnice mezi skromností a "dobrotou" člověka? Naši krajané v Rumunsku žili a mnohdy ještě žijí v nesmírně těžkých podmínkách v obrovské skromnosti, která je pro nás tady nepředstavidelná. Přesto - nebo právě proto - jsou neuvěřitelně vstřícní a přátelští, jejich chování bere nám "moderním" Čechům a Moravanům dech.

Bohužel - nebo někdo by dodal bohudík - se život krajanů v Rumunsku za poslední léta strašně změnil. Dorazila k nim technika, jejich dospívající děti masivně odcházejí do České republiky a ztrácejí cit ke své minulosti i předkům, patrný je odklon od víry i tradic. Jak moc se mění a změní i jejich chování? Je toho nesmírně moc, co jsem si od našich krajanů přivezl, byť v batohu jsem měl jen jeden koupený plechový hrníček a jejich nádhernou knížečku Gernický školní kalendář.

Setkání s českou realitou tady u nás v České republice je po návratu poměrně drsné, ale to určitě znáte mnozí, kteří cestujete a vracíte se domů. Ne, že bychom se tady měli až tak špatně, ale jde o celkovou atmosféru, chování lidí k sobě navzájem, politickou ne-kulturnost, fungování médií a všeho možného dalšího. Stačí po návratu koupit noviny, podívat se na včerejší večerní zprávy nebo si pustit internet - a tam si přečíst například šílenou diskusi našich českých "krajanů" v České republice pod článkem o léčení velmi těžce popálené romské holčičky, kterou téměř zabili mladí rasisté.

Jsem rád, že jsem dal přednost dovolené v neluxusním Rumunskem před luxusní španělskou Mallorkou, kam jsem zvažoval taktéž odjet. Člověk by měl jezdit na "dovolené", které ho donutí přísně přemýšlet nad sebou samým i životem kolem sebe - a které ho "vyprovokují" alespoň k nějakým dobrým skutkům...

 

RB