Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Doporučuji: Mnoho videa s Krásnými ztrátami v televizi + vzpomínka na Pavla Dostála

Byl jsem překvapený, když jsem na internetu našel záznamy mnoha pořadů České televize s názvem Krásný ztráty. Myslel jsem, že tam nejsou, zejména, když se v obchodech prodává jejich knižní vydání.

Rád bych vám tedy tento pořad zpěváka a moderátora Michala Prokopa doporučil, mám Krásný ztráty rád, protože je možné se v nich setkat s mnoha zajímavými lidmi, často ne na prvních pohled mediálně známými - o to více toho mají co říci... Jaký rozdíl například s velmi populárním pořadem Jana Krause "Uvolněte se prosím", kde Kraus své hosty téměř nepustí ke slovu, za to sám exibuje a sbírá body.

Zatím v posledním - už reprízovaném - pořadu Krásných ztrát byl Pavel Dostál. Určitě mnozí pamatujete - politik, několik let ministr kultury, bohužel dostal rakovinu a zemřel. Když jsem jeho povídání v Krásných ztrátách poslouchal, znovu jsem si uvědomil, jak nepodstatné jsou mnohé problémy, které se nám dříve zdají velmi důležité. Složitě je řešíme, ať už v práci, v politice, doma, nespáváme kvůli nim, neustále o nich mluvíme. Jenže, uteče rok, dva, tři, a tyto "problémy" jsou ve skutečnosti zcela malicherné. Když tedy politik Dostál mluví o nějakém problému, který tehdy v politice byl nebo on se jím zabýval, dnes už ani nevíme, o čem mluví.

Stejné by to bylo, kdybychom si my pustili něco, co jsme složitě řešili například v práci. Stálo nás to nervy, prospané noci, emoce, a dnes? Buď člověk leží pod zemí nebo si říká, že měl tehdejší problémy prožívat mnohem méně a mnohem více se radovat ze života.

A pokud jde o Pavla Dostála. Měl jsem ho svým způsobem rád, nebyl jednoduchá povaha, ale uměl říci pěkně přímo z očí do očí, co si o vás myslím. Jak strašně moc nám tato vlastnost chybí! I já jsem to občas od něj pořádně schytal.

S rakovinou bojoval nesmírně statečně a do posledních okamžiků, dělal jsem parlamentního zpravodaje MF DNES a pamatuji si, jak v parlamentu pracoval ve chvíli, kdy se kvůli nemoci sotva držel na nohách. Možná v tom byl i jeho určitý pocit nepostadatelnosti. Poskytoval také rozhovory, ve kterých mluvil zcela otevřeně o pocitech, které zažívá člověk, který cítí, že tento svět pomalu opouští.

Dělal jsem s ním pro MF DNES rozhovor v jeho bytě v Olomouci, nenápadná manželka, která i během jeho kariéry zůstávala v ústraní, se o něj přepečlivě starala, a dcera byla šťastná, že má tatínka doma. Když jsem je viděl všechny pohromadě, říkal jsem si - lze všechnu naši práci, ať se týká politiky či čehokoliv jiného, vyvážit "obyčejným" rodinným štěstím? A opravdu jsme tak bláhoví, že si myslíme, že jsme v něčem nepostradatelní?    

RB 

 

Tady si prosím můžete pustit celý pořad s Pavlem Dostálem a také všechny další Krásné ztráty... Na začátku pořadu mluví moderátor Michal Prokop, i to stojí za podívání. A vůbec jsem tady nepsal o Mejlu Hlavsovi, který seděl s Pavlem Dostálem ve studiu. Mejla Hlavsa by si zasloužil celou knihu, velmi zajímavý člověk - i ho bohužel dostala sviňácká rakovina.