Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Dobojováno! ČSSD vše převálcovala - i Vaculíka (doplněno v pondělí)

Žádný komentář zatím psát nebudu, jen tady pro zájemce dávám čísla, která ukazují, jakého senátního kandidáta volili lidé v různých místech našeho regionu. Nemusím asi opakovat, že boj se odehrával mezi lidovcem Josefem Vaculíkem a sociální demokratkou Hanou Doupovcovou.

Stejně tak asi nemusím opakovat, že v těchto volbách nešlo opravdu o kvalitu či nekvalitu kandidátů, bylo prakticky jedno, kdo kandidoval, šlo o určité celostátní referendum, týkající se zejména zdravotnictví a hlavně doplatků za návštěvu lékaře - a také možná referedum o radaru.

Pochopitelně prakticky všude vyhrála ČSSD, kdo by chtěl platit nějaké poplatky a ještě otravovat s protivným radarem, poplatky nepotřebujeme, a pomáhat nějakým spojencům proti vyšinutým režimům a magorům už vůbec ne, hlavně aby Lidl s Tescem zase něco dobrého zlevnily. Nejlépe všechno, pak se všichni na celém světě budeme dobře mít a za jedním stolem společně budeme o ráji snít - a to i s těmi, kteří vidí ráj v tom, aby nás co nejvíc vyhodili do povětří :) Omlouvám se za tento humor, ale když je člověku trudno, humor je nejlepší lék...

Tož poďme na to naše Slovácko, tady je ve vinohradech a na hodech před světem bezpečno vůbec nejvíc, tudy naposledy prošli tak maximálně Turci, a to už je hodně dávno. Nejdříve nejdůležitější čísla, ze kterých vyplývá, že naše část Slovácka má novou senátorku Doupovcovou, dosavadní senátor Vaculík prohrál - mimochodem, prohrál velmi těsně, žádný jiný senátní souboj nebyl tak těsný.

A dopsáno v pondělí ráno:

S odstupem času se už usmívám a vlastně to té "ženské" z ČSSD přeju a na dálku se jí omlouvám. Pamatuji si, když jsem to její pomalované volební auto viděl poprvé. "Co proboha tady ta ženská dělá?", říkal jsem si takřka posměšně. A podobné pocity jsem měl vždycky, když jsem ono auto viděl. A viděl jsem ho velmi často, nevím, jestli v něm většinou seděla už novopečená senátorka, ale auto rozhodně kmitovalo - na rozdíl od Josefa Vaculíka, kterému nezbývalo nic jiného než zůstat na lůžku.

Můj posměšek, směřovaný ke kandidátce ČSSD měl jednoduchý důvod. Scénář, že by na lidoveckém Slovácku porazila známého a zřejmě i oblíbeného senátora Vaculíka, že by si poradila i s hradišťským starostou Karáskem, který měl obrovskou mediální kampaň, takový scénář se zdál absolutně bláznivý. A vidíte! Atmosféra mezi lidmi se nakonec vyvrbila tak, že ona podceňovaná paní teď bude šest let zasedat v Senátu. Nějak prostě cítím sympatie k tomu, jak se do tohoto boje pustila a snažila se do poslední chvíle - byť její internetové stránky (TADY) o nějaké přílišné aktivitě nesvědčí

Proč vyhrála ona a ne senátor Vaculík? Co myslíte? Podle svého úsudku a také mluvení s lidmi si myslím, že jedním z důvodů byl jistě zdravotní stav Josefa Vaculíka. Jsem přesvědčený, že on i jeho kolegové udělali chybu, když prakticky vůbec neinformovali o jeho zdravotním stavu. Nikdo mi nevymluví, že to byla chyba. Sám jsem cítil, a také kolem sebe slyšel, že lidé o jeho zdraví pochybovali stále více a přestávali věřit tomu, že má smysl ho volit. Určitě proto mnozí vůbec k urnám nešli.

Samozřejmě důvodů jeho prohry bylo víc, například vládní politika, na které se lidovci podílí, naprosto neuvěřitelná postavička předsedy Čunka atd. Ale podstatnou roli tedy sehrálo v tomto případě i zdraví a informování o něm. Upřímně řečeno, přeji senátoru Vaculíkovi mnohem více uzdravení a klidný život než politiku, která už mnoha lidem vzala iluze, zdraví i rodinu...

Samostatnou otázkou je, jestli je pro Slovácko dobře či špatně, že se mění jeho senátor. Kdoví, na to stejně odpoví až budoucnost. Vaculík měl nepochybně skvělé kontakty mezi mnoha lidmi na Slovácku a snažil se orodovat za SLovácko i v Praze. Hodnotit jeho šestileté působení by ale potřebovalo mnohem víc místa a také mnohem víc času. Senátor je svým způsobem takový leštič klik, a senátorka Doupovcová taková "leštička" určitě bude také. Mnozí starostové, podnikatelé i mnozí další možná nejsou její volbou nadšeni, ale vsadím se, že už ve chvíli vyhlášení výsledků jí začali "podkuřovat" a zvát ji na návštěvu - takový je politický systém v Česku, senátor je mnohdy posuzovaný podle toho, kolik klik vyleštil a kolik peněz v batohu na Slovácko (či jinde) přivezl.

A TADY se ještě můžete přečíst rozhovor s novou senátorkou, a TADY čísla, která pěkně ukazují, že ji do Senátu nedostali ani tak lidé na Uherskohradišťsku, ale hlavně na Veselsku a Horňácku (oba texty pohotově zpracoval Deník). Ještě, že politici Slovácko rozdělili a tu oranžovější část přidělili do Jihomoravského kraje. Ale vlastně teď je to jedno, teď patříme všichni k Parubkovi :) Přeji hezký den a zítra si připomeňte 90. výročí toho našeho státečku, který je už pěkně napůl "rozpáraný" zrovna na tom našem moravském Slovácku...

RB

Další mé "politické" články k našim kandidátům a k politice vůbec z posledních dnů najdete ještě TADY (Psaní o tom, koho jsme kde volili), TADY (O hejtmanu Lukášovi, ale nejen o něm), TADY (Jak jsem mylně předpověděl volby) a TADY (O nesvobodě novinářů). Proboha, to že jsem všecko napsal?! :)

 

A samozřejmě tady máte čísla, která jsem dal na stránky hned v sobotu 25. října po volbách:

 

Doupovcová: získala 15 121 hlasů (50,99 procent) - v 1. kole získala 11 704 hlasů

Vaculík: získal 14 531 hlasů (49,00procent) - v 1. kole získal 10 423 hlasů

Účast lidí:

2. kolo: 29 652

1. kolo: 37 966

- takže jen 29,26 procent

 

Možná bych měl dodat, že mírným favoritem byl pro druhé kolo Vaculík, jenže to by museli přijít voliči, kteří v prvním kole dali například hlas Karáskovi (ODS). Ten totiž získal v prvním kole 7 621 hlasů a vyzval voliče k podpoře Vaculíka. Stejný krok udělalo i sdružení starostů, jejichž kandidát dostal před 3 tisíce hlasů - a také starostové vyzvali k podpoře Vaculíka. Jenže se zdá, že zřejmě řada voličů na nějaké doporučení nedala, případně Doupovcovou přišli podpořit lidé, kteří v prvním kole nevolili, a hlavně - je možné, že přišlo mnoho z 3 713 lidí, kteří v prvním kole volili kandidáta komunistů - jejich hlasy sociální demokratce určitě pomohli.

Pro zajímavost - jestliže jiní kandidáti získali v prvním kole tisíce hlasů (které jakoby propadly), v konečném boji rozhodlo pár stovek hlasů. To samozřejmě ještě nemluvím o více jak 70 (!) procentech lidí, kteří volit vůbec nešli, takže toto právo přenechali jiným a ty si zvolili člověka podle svého přání. Takže gratuluji těm, kteří volili vítězku u volebních uren i doma v pantoflích :)

 

Podíval jsem se namátkou i na některé obce, je zajímavé, jakého "smýšlení", kde kteří lidé jsou. Veselí, Ostroh, Velká, to jsou slušně opevněná socialistická místa. Na rozdíl třeba od Modré...

 

Blatnice pod Sv. Antonínkem:

Doupovcová: 181 hlasů (v prvním kole 137 hlasů)

Vaculík: 243 (229)

 

Ostrožská Lhota:

Doupovcová: 199 (132)

Vaculík: 230 (190)

 

O.N.Ves:

Doupovcová: 420 (320)

Vaculík: 427 (264)

 

Boršice u Blatnice.

Doupovcová: 96 (61)

Vaculík: 94 (61)

 

Hluk:

Doupovcová: 451 (376)

Vaculík: 436 (290)

 

Kunovice:

Doupovcová: 708 (525)

Vaculík: 624 (411)

 

Ostroh:

Doupovcová: 575 (459)

Vaculík: 354 (237)

 

Veselí:

Doupovcová: 1 455 (1194)

Vaculík: 858 (692)

 

Velká:

Doupovcová: 334 (226)

Vaculík: 234 (167)

 

Vlčnov:

Doupovcová: 309 (270)

Vaculík: 353 (260)

 

Uh. Hradiště

Doupovcová: 3 609 (3 019)

Vaculík: 3 336 (1 752)

 

Lipov:

Doupovcová: 231 (196)

Vaculík: 182 (133)

 

Kuželov:

Doupovcová: 33 (20)

Vaculík: 91 (53)

 

Javorník:

Doupovcová: 69 (50)

Vaculík: 61 (69)

 

Modrá:

Doupovcová: 69 (57)

Vaculík: 161 (120)

 

Kozojídky:

Doupovcová: 32 (34)

Vaculík: 90 (97)

 

Hroznová Lhota:

Doupovcová: 112 (82)

Vaculík:: 121 (134)