Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Dejte si do oblíbených adres - www.OSTROZSKO.cz

Tuto reklamu jsem chtěl udělat už minulý týden, kdy šlo ještě o úplnou novinku, nakonec činím až dnes, kdy už možná někteří víte, o co jde. Pro toho, kdo neví, jsem napsal pár slov i do svého zítřejšího sloupku ve Slováckých novinách.

Tedy. Mikroregion Ostrožsko má zbrusu nové stránky, velmi dobré stránky, nabité velkým množstvím informací. Pokud jste turisté nebo i místní, najdete nové stránky v podobě, která vám může určitě přinést mnoho praktických informací i informací, která vám určitě více otevřou oči, cože je vlastně na Ostrožsku zajímavé z pohledu tradic, památek, historie i současnosti. Je zbytečné, abych se o jejich obsahu příliš rozepisoval, úplně jednoduše kliknete na www.OSTROZSKO.cz a můžete se o všem přesvědčit sami.

Jelikož jsem byl trošku u toho, když se na začátku o podobě stránek debatovalo, můžu potvrdit, že šlo o docela dlouhý "proces", s mnoha schůzkami, polemikami, debatami, a občas i hádkami. Poměrně dlouho trvalo, než se nakonec našla ta správná podoba, výsledek považuju za hodně slušný - však také stránky stály několik stovek tisíc, to už by mělo být někde vidět :)

Určitě bych se měl zmínit o slovenském městě Trenčianské Teplice. Tototo město a asi pět malých obcí v jeho okolí, bylo totiž partnerem Ostrožska. Tyto dva mikroregiony podaly společný projekt s názvem Turistika bez hranic, společně uspěly, společně dostaly peníze z Evropského fondu pro rozvoj regionů a společně také vytvořily stránky. Proto také klikněte na adresu www.OSTROZSKO-TEPLICKA.eu, tam najdete internetovou stránku, která je pro oba mikroregiony klíčová. A z této adresy potom může kdokoliv překliknout buď na Ostrožsko nebo Tepličku.  

Teď napíšu něco, čím asi naštvu některé lidi. Ale nemůžu si pomoci. Pro Ostrožsko je velkou smůlou, že Mikroregion Teplička je takový, jaký je. Kromě toho, že je od nás daleko (za což pochopitelně nemůžou), je to mikroregion, kde je internet (nebo vztah lidí k němu) ještě v plenkách. Podle toho vypadají i jejich stránky, s výjimkou města Trenčianské Teplice se skoro nic nedozvíte.

Velká škoda je také v tom, že Horňácko se nepřidalo k Ostrožsku a odmítlo se tohoto projektu zúčastnit. Mám Horňáky rád, ale v tomto jsem na lidi z horňáckých radnic naštvaný. Pokud jde o internet, Horňácko je deset let pozadu, účastí v tomto projektu mohlo těchto deset let přeskočit.

Je také škoda, že když překliknete ze stránek Ostrožska na jednotlivé naše obce, s výjimkou některých měst v regionu jsou stránky obcí bídné, prachbídné. Škoda mluvit.

Abych nekončil ale pesimisticky, lidem z Mikroregionu Ostrožsko patří velký dík, že projekt na tyto stránky vypracovali a nakonec dotáhli i do finále. Nebylo to opravdu jednoduché, občas museli suplovat práci některých firem, které za to dostaly těžké peníze. Opět bych dodal - škoda mluvit. 

Osobně sním o tom, jak jednou vzniknout internetové stránky, které budou mapovat celé naše moravsko-slovenské pomezí, stránky, kde najdete všechno to úžasné a zajímavé, co na obou stranách "hranic" je, počínaje například přírodou a konče lidmi (nebo možná naopak). Takové stránky zatím neexistují a je to strašná škoda. Třeba už jen proto, že dnešní děti, jak známo, už pomalu ani neví, co znamená které slovenské slovíčko. Ale to už by byl článek na jiné téma.

A pokud byste hledali něco na starých stránkách Ostrožska, najdete je prosím TADY...  

RB

Ps. Samozřejmě, s "příchodem" nových stránek Ostrožska jsem ještě víc začal uvažovat o konci svých stránek. Pravidelní čtenáři vědí, že jsem je v minulosti v lečems suploval, protože před čtyřmi, pěti lety, nebylo prakticky nic o našem regionu na internetu. Toto období končí, postupně se určitě vylepší i weby obcí. S klidem tedy můžete dát do oblíbených místo mých stránek nové stránky Ostrožska.

Jestli v něčem můžou být mé stránky nebo jakékoliv jiné osobní stránky jiné než ty mikroregionů nebo obcí, pak je to ve svobodě psaní. Na osobních stránkách může člověk psát (ale i nemusí), jak se věci skutečně mají, co, jak se děje nebo dělo, plus samozřejmě různé osobní pocity. To na stránkách, kterým "velí" starostové nebo úředníci, není v drtivé většině možné nikde v republice. Každý, kdo má nějakou moc, se snaží tuto moc více či méně uplatňovat v mnoha směrech - včetně toho, jak se o něm nebo o věcech kolem něj píše. A kdybychom tu moc měli, možná bychom byli stejní...   

 

 

Tak vypadá titulní strana nového "česko-slovenského" webu www.ostrozsko-teplicka.eu