Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Další informace a další videa ze Slováckého roku v Kyjově: Mimo jiné zahájení výstav o jízdě králů ze Skoronic, o knize fotografií Vladimíra Židlického i malíři Borku Bayerovi

Jak jste si určitě všimli, v těchto dnech se věnujeme Slováckému roku v Kyjově, největšímu setkání příznivců lidové kultury na Slovácku, kteří se takto scházejí jedinkrát za čtyři roky. Určitě se přijeďte do Kyjova podívat ... Připomínám, detailní program je TADY.

Ke Slováckému roku vydala zprávu Česká tisková kancelář, tady je:

 

Jubilejní Slovácký rok očekává tisíce lidí, hlavně o víkendu

Kyjov (Hodonínsko) 11. srpna (ČTK) - Stovky krojovaných účinkujících a možná až 20.000 návštěvníků z celého Česka míří na foklorní slavnosti Slovácký rok do Kyjova na Hodonínsku.

Přehlídka oficiálně začíná dnes a vyvrcholí o víkendu sobotním krojovaným průvodem a nedělní jízdou králů v podání chasy ze Skoronic. Už v minulých dnech pořadatelé postupně zahajovali jednotlivé doprovodné výstavy věnované folkloru, umění a lidové tvorbě.

"Slovácký rok v Kyjově letos slaví své 90. narozeniny. Už to je něco jedinečného, Slovácký rok se tak může zařadit k nejstarším regionálním folklorním festivalům v Česku," řekl ČTK starosta František Lukl.

Festival se koná pouze jednou za čtyři roky, a tak si přehlídka uchovává punc výjimečnosti.

Tradiční festivalovou máji postaví v pátek na Masarykově náměstí v Kyjově chasa z Bukovan.

V sobotu zaujme třeba přehlídka svatebních krojů před kostelem Nanebevzetí Panny Marie a krojovaný průvod zástupců obcí Kyjovska a Ždánicka.

"V průvodu bude až 2500 zástupců 41 obcí," řekl Lukl. Zajímavostí je pořad nazvaný Tanec zapomenutý Bohem i lidmi.Výsledky svého úsilí v něm představí nadšenci, kteří se pokusili rekonstruovat typický vracovský tanec.

Nedělní program začíná mší, vrcholí jízdou králů a večer přehlídku symbolicky uzavře kácení máje.

Festival staví vedle sebe cimbálové i dechové muziky a nebojí se ani propojování žánrů. V pátek tak lidé zhlédnou pořad z moravských písní v podání jazzového kvintetu, mužského vokálního kvarteta a horňácké cimbálové muziky. Autorkou je zpěvačka a cimbalistka Zuzana Lapčíková.

"Věřím, že si každý najde to své, od večerních tanečních zábav přes noci s hudci až po nadstavbové programy, které posouvají folklor trochu dál," uvedl Lukl.

Historie festivalu sahá až do roku 1921, a patří tak k nejstarším národopisným slavnostem v tuzemsku. První Slovácký rok uspořádal kyjovský Sokol. Jeho členové tak chtěli napomoci k zachování slovácké lidové kultury, kterou chápali jako jedinečný odkaz předků.

Praktické informace o programu, vstupenkách, ubytování, dopravě a festivalových uzavírkách v Kyjově najdou zájemci na webových stránkách www.slovackyrok.cz.

Jan Tomandl 

 

A na místě je také Tonda Vrba, který už natočil několik zajímavých příspěvků - moc díky za ně! Některé jsem na stránky dával, tady jsou další:

 

 

Začínáme velmi rádi výstavou, která se týká Jízdy králů ze Skoronic. Výstava začala ve čtvrtek, samotou jízdu králů můžete vidět projekt Kyjovem v neděli. Je to zážitek! A tady výstavu zahajovala paní Dana Martonová. 

 

 

 

Tady už jsou někteří z kluků, kteří jízdy králů pojedou. Poté zpívá soubor ze Skoronic. 

 

 

 

 

A k tomuto videu Tondo napsal: Ve čtvrtek 11. srpna proběhla v Radniční galerii vernisáž výstavy fotografií Kyjovsko - lidé, kroje, tradice autora Vladimíra Židlického, kde byla představena i velká reprezentační kniha tohoto uznávaného fotografa z Kyjova. 

 

 

 

 

A na vernisáži promluvil i starosta Kyjova František Lukl. tady si ho můžete poslechnout:

 

 

 

A k tomuto videu Tondo napsal: V Galerii Doma u Ježů hovoří ve středu 10. srpna v 16.45 hodin mistr Borek Bayer, který je rodákem z Kyjova a žije v Brně. Hodně je spjatý s CM Jury Petrů.