Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Co připravuji: Biřmování v Boršicích u Blatnice i vzpomínky na hrdiny ze Slovácka z Vlkoše a Hrubé Vrbky - byly to tři krásné události (a TADY jsou první 3 videa)

Jako mnohokrát v minulosti i tentokrát byl pro mě víkend na Slovácku příležitostí pro řadu zajímavých a krásných setkání. Je mi ale líto popsat je novinářsky v několika suchých oznamovacích větách, co a kde se dělo, proto prosím o strpení, než napíši text, který bude snad co nejlépe tato setkání vystihovat.

Stále častěji se snažím mapovat spíše setkání, ve kterých jde o podstatně více než jen o zábavu bez jiného smyslu. Z tohoto pohledu jsem velmi šťastný, že jsem tento víkend vyrazil do Boršic u Blatnice, Hrubé Vrbky a Vlkoše. V Boršicích měli biřmování, ke kterému přišlo neuvěřitelných 52 biřmovanců, v Hrubé Vrbce si připomínali 70. výročí od umučení rodáka, pravoslavného kněze biskupa Gorazda, a ve Vlkoši byly uloženy na místní hřbitov ostatky generála Ingra, rovněž rodáka. Všechny tři "akce" byly pro mne možností přemýšlet nad spoustou věcí a já jsem rád, že vám budu moci brzy tato setkání a události zprostředkovat... Zatím vám nabízím první tři videoukázky ...

RB 

 

Tady jsme v Boršicích u Blatnice, kam přišel před několika málo lety polský kněz. Daří se mu shromažďovat kolem sebe mnoho lidí, čehož důkazem bylo i toto biřmování... Na videu jsem zachytil začátek, nejdříve uvidíte průvod a zažijete atmosféru v kostele, zachytil jsem také přivítání olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera... Později dám také jeho kázání a další informace. Samotná reportáž vyjde v dalším čísle časopisu Ostrožska a Horňácka Krajem svatého Antonínka. 

 

 

Tady jsem stál s kamerkou na jiném místě Slovácka, na Horňácku v Hrubé Vrbce. V deštivém počasí jsme tady vzpomínali na statečného rodáka Matěje Pavlíka, který se už jako pravoslavný biskup Gorazd snažil v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje zachránit před nacisty české parašutisty - mimochodem dva z nich byli z našeho okolí, z Bánova a Kunovic. Jak známo, parašutisté padli a biskup Gorazd byl nacisty popraven stejně jako řada dalších statečných Čechů... Na videu můžete slyšet starostu obce Stanislava Práška a poté krásný zpěv místních žen... Později připojím další videa a informace, samotná reportáž vyjde v dalším čísle časopisu Ostrožska a Horňácka Krajem svatého Antonínka.

 

 

A do třetice víkendové Slovácko. Tentokrát jsme několik desítek kilometrů od Hrubé Vrbky, v barokním farním kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vlkoši, do něhož v mládí chodil Jan Ingr, který vyrostl v úctyhodného muže, vlastence, bojovníka v první i druhé světové válce, ministra národní obrany v exilové vládě a spoluzakladatele Rady svobodného Československa. Pan Ingr, který po přestoupení na pravoslavnou víru přijal jméno Sergěj, rezignoval po komunisticém puči v roce 1948 na post velvyslance v Haagu, zemřel v roce 1956 v Paříži. Nyní se do své rodné vsi symbolicky vrátil, jeho ostatky byly dnes při velmi důstojném ceremoniálu uloženy na místní hřbitov... Vy se nyní můžete díky videu ocitnout na začátku mše, kdy uslyšíte také první slova kněze, který mši věnoval jak Janu Sergěji Ingrovi, tak generálu Tomáši Sedláčkovi, dalšímu českému hrdinovi, který bohužel zemřel před několika dny...  

Pokud by si učitelé neměli se svými žáky v těchto dnech o čem povídat, případně rodiče hledali téma pro své dorůstající děti, osudy Matěje Pavlíka, Jana Ingra, Tomáše Sedláčka a mnoha dalších statečných lidí, nechť jsou pro ně i pro nás inspirací a vzorem.      

 

 

... Delší text i videa, stejně jako fotky později, prosím, až budu mít zase trošku volného času