Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Co dám v týdnu na stránky. Nebo-li, na čem pracuji...

Když na začátku nového týdne píši tuto krátkou anonci, doznívají ve mně ještě slova i chuť vynikajícího čaje, který jsem včera večer ochutnával za buchlovskými kopci, ve Střílkách, ve velkém zámeckém areálu, který patří vyznavačům jógy. Kde by mě napadlo, že budu sedět někde tam, v nezvyklém prostředí jejich největšího sídla, které v Evropě mají? Když před více jak deseti lety zámek koupili, objevily se protesty, zvedaly se emoce. Dnes už patří ke stálým obyvatelům Střílek a nikdo se nad jejich přítomností nepodivuje.

Do Střílek jsem se ale vydal na pozvání někoho jiného - tamního pravoslavného kněze Otce Klimenta, který patří mezi početné čtenáře těchto stránek. Pan Petr Koutný, jak zní jeho "civilní" jméno, mě pozval na nedělní Pochod světýlek, který je svým způsobem výjimečný. Více vám o tomto pochodu napíšu a ukážu (protože jsem měl provizorní videokameru) v příštích dnech, budu se jako obvykle snažit být spíše osobní a "srdeční" než "chladně" novinový.

Snad jen stručně poznamenám, že jde o dětský průvod s lampiony, který má ale něco podstatného navíc -symbolicky si totiž tady podávají ruku pravoslavný kněz, katolický kněz a vyznavači - jednoduše řečeno - jógy. Každý z nich totiž zapálí před svým "stánkem" louč a nakonec se také posadí za jeden stůl. Měl jsem to štěstí právě včera večer u tohoto stolu a rozehřátého krbu sedět a být účastníkem povídání (společně s Otcem Klimentem, P. Františkem Bůžkem a Sádhví Párvatí -"paní vedoucí" zámku), které člověk během roku zase tak moc nezažije. Ale více v týdnu v samostatném článečku.

Další článek? Rád bych vám napsal o tom, jak jsem byl Mikulášem. Možná řeknete blbost, ale přesvědčil jsem se o tom, co jsem si myslel dávno. Že je totiž něco zcela jiného psát o jakékoliv věci či události, nebo být přímým aktérem. Píši to často o tradicích nebo zpívání - jedna věc je o tom psát, druhý věc je podílet se přímo na těchto tradicích, například zpívat. A tak po letech, kdy jsem Mikuláše jen pozoroval nebo fotil, jsem se sám za Mikuláše převlekl a navštívil jednu školu - a rád bych vám o tom (ne o sobě, ale o dětech, které jsem potkával) v týdnu napsal. Dokonce uvažuji, že to "učiním" tématem mého pravidelného pátečního ve Slováckých novinách.

Samozřejmě mám připraveno několik nových videí a fotek, ale potřebuji na zpracování čas. Určitě dám v týdnu na stránky více videí a fotek z Ostrožské Lhoty, kam přijely sbory z Hluku, Ostrožské Nové Vsi, Boršic u Blatnice a Uherského Ostrohu. (Nahrával jsem také v Hluku, kde zpívaly a hrály děti.) Ovšem pozor - nezajímá mě ani tak zpěv, pravidelní čtenáři stránek ví, že jsem na zpěv hluchý, zajímá mě, co je na těchto sborech podstatnějšího než zpívání samo  o sobě.

Rád bych, vážení čtenáři, přidal i více fotek ze svého archívu, vím, že dlužím například více fotek z oslav 100 let kostela v Ostrožské Lhotě, stejně jako z dalšícvh akcí v regionu, mrzí mě, že mi o tyto fotky říkáte nebo je chcete na stránky, ale já vám zatím nestíhám vyhovět.

Také jsem se byl mrknout o víkendu na "obecní" zabijačku v Lipově, menší reportáž bude v Časopisu Ostrožska a Horňácka. Opět, nezajímá mě povrchní pohled na tyto zabijačky, pídím se po tom, jaký mají či nemají v dnešní době ještě smysl pro "společenství" lidí v tom kterém místě.

S některými žáky lhotské základní školy také připravuji jedno překvapení, s kterým se vám svěříme tady na stránkách - až na něm pořádně zamakáme. Cítím, že práce s dětmi či mládeží dává obrovský prostor pro mnoho a mnoho aktivit. Do jedné takové aktivity jsme se pustili, já jsem školákům za jejich dosavadní přístup nesmírně vděčný a věřím, že půjde o něco, co by mohlo zaujmout či inspirovat řadu dalších lidí - nebo spíše škol.

Snažím se poplešovat i s videem. O víkendu jsem se opět něco přiučil kolem práce s videem, rád bych brzy přešel od natáčení foťákem ke klasické videokameře, byť amatérské. Učím se také střih, dávání popisků a zvuku, první video s popisky bude na stránkách tento týden. Pokud jde ještě o video, v budoucnosti nebudete muset přecházet na stránky strem.cz, ale video se vám zobrazí v okýnku, přímo tady na stránkách. První takové video mi umístil Broněk Zámečník do aktuálního článku o zpívání sborů v Ostrožské Lhotě. A v horní liště také tento týden vytvořím samostatné políčko VIDEO. Jsem vděčný rovněž za započatou pomoc s internetovým připojením, jelikož ho mám pomalé a video dostanu na stránky jen v noci nebo brzy ráno, "pracuje se" na zlepšení tohoto připojení. 

Asi jste si také všimli, že minulý týden se objevila na stránkách poprvé klasická reklama - jde o google, prý placená reklama, tak uvidím, kolik milionů z toho budu mít :) :) Kdybych vedl účetnictví těchto stránek, tak finančně bych byl ve ztrátě mnoha tisíc korun a časově ve ztrátě mnoha tisíc hodin. Samozřejmě ale přeháním a usmívám se, nic z toho nepovažuji za ztrátu - podle mnohých reakcí (vesměs velmi vstřícných, občas kritických) vím, že stránky mají smysl a čtenáře. Přinejhorším udělám pouho pouhý jeden klik, stránky zablokuju a hotovo - mám věčný klid! :) 

Musím ještě dodat - za jakoukoliv reklamu na stránkách, umístění mého banneru na jiných stránkách nebo přeposlání adresy stránek jiným lidem vám budu vděčný. A samozřejmě také za vaše příspěvky, fotky, texty, videa. Posílejte, posílejte, posílejte!!!!          

 

DĚKUJU!!!

RB