Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Chcete vědět, jak to vypadá ve Vesnici roku 2011? Já z ní byl nadšený! Tady je reportáž i pozvánka k návštěvě

Když mi v neděli večer můj šéf oznámil, abych toto pondělní vyrazil napsat reportáž do Komně u Uherského Brodu, upřímně přiznávám, že jsem žádnou radost neměl. Ne proto, že bych nechtěl poznat místo, které bylo o víkendu vyhlášeno Vesnicí roku 2011, ale kvůli obavě, že v pondělí, o obyčejný pracovní den prostě nejde zajmavou reportáž udělat. Ale nedalo se nic dělat, musel jsem jet, protože v úterních novinách byl už pro reportáž uvolněný prostor.

Jak se mi psaní podařilo, nechám na vašem posouzení, zmínku o Komni dávám sem na stránky proto, že vám chci velmi doporučit její návštěvu. Byl jsem nadšený, když jsem viděl, jak fantasticky tady dokázali opravit několik budov, a také, jak se věnují zeleni. To i to mě nesmírně potěšilo. Navíc, do třetice všeho dobrého, měl jsem štěstí na několik příjemných lidí, s kterými jsem si povídal. Nakonec jsem odjížděl z Komně nadšený a s přesvědčením, že se brzy vrátím.

Pokud do Komně pojedete, podívejte se, jak vše VELMI CITILIVĚ opravili, například si prohlédněte okna. Když vidím okna v mnoha jiných opravených starých budovách všemožně jinde, trpím. A stejně tak trpím, jak mnoho obcí i měst naprosto zničilo dřívější atmosféru starých sokoloven tím, že je změnilo v jakési "moderní" budovy. Nic takového v Komni neudělali a já si jich za to nesmírně vážím. Stejně jako za to, jak nádherně opravili lidový domek. A nejen opravili, oni ho také umí skvěle využívat, včetně toho, že se v něm poměrně často vyučují děti. To je něco fantastického.

Potěšilo mě také povídání se starostou Komně, z mnoha jeho slov bylo jasné, jak nemírně mu záleží na tom, aby vesnice měla svůj osobitý ráz, ať už jde o zmiňovaný důraz na citlivou rekonstrukci budov, nebo třeba úpravu zeleně - včetně řady laviček, které nechal po vesnici udělat, aby se lidé mohli "jen tak" posadit a popovídat si.   

Bylo by toho ještě více, co mě potěšilo, ale možná toto jako pozvánka do Komně stačí. 

Samotná reportáž vyšla v úterním zlínském vydání MF DNES, její většina i s fotkami je také TADY na iDNES.cz

RB 

 

Ps. VELMI RÁD bych vám také doporučil jednu adresu, kde najdete mnoho videí z Komně. Jejich autorem je pan Bohumil Staník - zmiňuji se o něm i v reportáži. Pan Staník je majitel prakticky jediného obchodu v Komni a také režisérem místního výborného ochotnického spolu. No, a je také vášnivým amatérským filmařem. Když jsem viděl, co všechno natočil, v duchu jsem ho musel obdivovat. Jeho práce má obrovský smysl. Kéž by taových lidí bylo podstatně víc ... Jeho reportáže najdete TADY !   

 

 

Sokolovna chvála Bohu neztratila ani po rekonstrukci nic ze svého kouzla. Ani z venku, ani zevnitř. A navíc všude v okolí je zeleň. Ne jako na mnoha místech, kde několik málo firem za evropské peníze likviduje spoustu stromů, z nichž mnohé by jinak ještě mnoho let mohly zůstat ...  

 

 

Jen pro zajímavost. Totot je domek naproti radnice. Podle toho, co mi říkal, majitelů měli v úmyslu dát si zcela jiná okna - nevyhovující pro vesnici a tento prostor. Nakonec za nimi zašel a domluvili se na tomto řešení... Opět bych musel napsat - jaký to rozdíl z mnoha zvěrstvy na slováckých vesnicích, které naprosto zlikvidovaly poslední zbytky jakéhosi architektonického charakteru slovácké vesnice ...  

 

 

 

Sympatická ředitelka Základní a mateřské školy, paní Ivana Dubovská. Ale podívejte se, prosím, za ni. Jak krásně v Komni upravili okolí školy. Chodníček, zahrádka, zeleň. A opět bych musel upozornit na okna, která přesně patří na takové místo. Kolik je škol, které dokázaly takto vkusně rekonstruovat své prostory? 

 

 

A ještě budu chválit. Toto byla ruina, ze které udělali v Komni krásný lidový domek. Nikoho asi nepřekvapím, že za něj získali cenu pro nejlépe opravenou lidovou stavbu roku. Opět, vše s citem, a láskou. A se stromy. Domek je hned naproti školy, takže děti to mají do historie jen kousek. Paráda. No a pochopitelně, i v Komni byli někteří koumáci zastupitelé, kteří chtěli, aby se domek zbořil a místo něho vzniklo parkoviště. Lidská blbost a omezenost je věčná.

 

 

V reportáži píšu o tom, že při procházce obcí starosta zvedl jablko, které leželo uprostřed silnice. Abyste věděli, že si nevymýšlím, tady je důkaz v podobě fotky. Starosta ani nevěděl, že fotím, takže kvůli publicitě se určitě pro jablíčko neskláněl. 

 

 

A tady už je starosta Karel Navrátil před obecním úřadem. Jak mi s úsměvem říkal, nápis za ním budou muset asi přepsat, protože už neplatí :) Už nejsou "jen" vesnicí Zlínského kraje, ale celé České republiky. 

 

 

A tento mladík, je místostarosta. No, byl jsem překvapený :) Ale sympatický kluk, vystudovaný, hasič, a mám pocit, že také rybář.  Svým způsobem si ho vybral starosta, hledal nadějné a pracovité lidi do zastupitelstva, a řekl si, že jedním z nich by mohl být právě muž na fotce. 

 

 

A byl jsem rád, že jsem mohl navštívit i nejstaršího Komňana. Pan Josef Lavička. Je mu 92 roků. Všecko najlepší!