Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ČERVENEC 2023 (druhá polovina): Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

 

 

Je tady druhá polovina července a tím i můj zápisník, který v poslední době dělám na jednu a druhou polovinu měsíce. Každá stránka má totiž omezenou kapacitu, takže celý měsíc mě vždy nevycházel na jednu stránku. i když jsou prázdniny, jsem v plném pracovním tempu, práce mě baví a snažím se dělat pokud možnho zajímavé články, videa i fotky. Ale zároveň se nesmírně moc těším na volné dny, které snad přijdou ke konci července. 

 

16. červenec, neděle

 

Jsem moc rád, že pokračuji ve svém novém seriálu Inspirující Česko.

 

Ostrava není blonďatá modelka, říká antikvářka. Lidem pomáhá objevovat její krásy 

Majitelka Antikvariátu a klubu Fiducia Ilona Rozehnalová je ženou několika profesí. Všechny spojuje její velká láska k Ostravě. Už 25 let má vlastní antikvariát, do toho pomáhá moravskoslezskou metropoli zvelebovat. Redakce Aktuálně.cz pokračuje v seriálu Inspirativní Česko. 

 

 

 

 

18. červenec, úterý

Rozhovor s ministrem zahraničí Janem Lipavským. Zaskočilo mě, jak moc čtenářů jej četlo. 

Zelenskyj všechny zaskočil. Lipavský o zákulisí summitu NATO i ukrajinské ofenzivě  

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) během spíše pomalé ukrajinské protiofenzivy zdůrazňuje, že není důvod k panice. V rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznává, že první dny invaze usínal se strachem, jak na tom Ukrajina bude, až se probudí. 

 

 

 

 

 

19. červenec, středa

 

Opět ve Sněmovně, na rozpočtovém výboru 

 

Je to podvod, útočili poslanci ANO na ministra Stajnuru kvůli 50 miliardám příjmů  

Pod silný tlak opozičního hnutí ANO se na úterním jednání rozpočtového výboru sněmovny dostal ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS. Poslancům přišel představit čerstvý výhled vývoje státního rozpočtu s tím, že je velká šance udržet plánovaný schodek 295 miliard korun. Opozici ale vadí, že se v příjmech objevilo 50 miliard, jejichž vložení považuje za podvod. 

 

A během jednání o přestávce jsem v rychlosti natočil i tento video blog.

 

 

20. červenec, čtvrtek

 

Hurá! Vyšla reportáž o Vejprtech! :)

Za Menzela to tady žilo, vzpomínají ve Vejprtech. Teď se radují ze spojení s Němci

Vejprty s necelými třemi tisíci obyvatel patří k výjimečným místům v Česku. Leží v Krušných horách přímo na hranicích se Saskem a s německou sousední obcí mají společné náměstí. Na prvním pohled téměř není poznat, že jste přejeli hranice. Aktuálně.cz přináší reportáž o tom, jak se lidem v tomto městě žije. 

 

 

 

 

 

A několik pozvánek :)

 

 

 

 

 

21. červenec, pátek

 

Den D, pokud jde o rozhovor s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. Na každý rozhovor se snažím připravovat důkladně, moji blízcí vědí, že minimálně den před nějakým rozhovorem se mnou není řeč, stejně jako vědí, že vždycky proklínám to, že jsem se nepřipravil ještě důkladněji, ale tentokrát jsem se připravoval ještě podstatně déle. Přece jen mluvit hodinu s ministrem financí v tak hektické a těžké eonomické době se nepodaří každý týden ani měsíc. A někdy ani každý rok.   

 

Po rozhovoru jsem šel ještě do kuloárů Poslanecké sněmovny, což je nejlepší šance získat autentické a čerstvé informace, ale bohužel v pátek končí poslanci skoro vždycky nejpozději už ve dvě odpoledne. Jedním z mála, kdo ještě zůstal v kuloárech byl předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Téma rozhovoru se nabízelo samo. 

 

 

 

 

A ještě jeden příspěvek :)

 

 

 

 

 

Víkend 22. a 23. červenec

 

Horňácké slavnosti! Hody s právem u nás ve Lhotě! Nádhera! Kolikrát jsem na obou akcích byl? Mnohokrát! A teď? Ani na jedné :( :( :( Strašně mě to mrzí, ale okolnosti mi tentokrát nepřály :( I když - v těchto týdnech jsem zabraný do své práce ještě více než asi kdykoliv dřív. Takže i většinu tohoto víkendu jsem pracoval v redakci. 

 

V sobotu dopoledne jsem si odskočil do centra Prahy na tento zajímavý průvod, který tvořili účastníci Pražských folklorních dnů. Opět jsem žasnul, jak pestrá je lidová kultura, byl jsem překvapený, z kolika zemí přijeli do Prahy účastníci festivalu. 

 

 

 

Pracoval jsem o víkendu hlavně na rozhovoru s ministrem financí, ale navečer v neděli jsem ještě natočil tento svůj video blog. Je to jedno z posledních takových videí. Cítím se svým veřejným působením a sociálními sítěmi natolki unavený, že chci pohyb v takovém prostředí omezit na minimum. Jsem rozhodnutý natočil poslední dvě videa, abych skončil číslem 80. Zároveň velmi omezím psaní příspěvků na Twitter. Je vidět, že potřebuji dovolenou :)

 

 

 

24. červenec, pondělí

 

Předzvěstí rozhovoru s ministrm financí je tento pondělní článek na hodně aktuální téma.

 

 

 

Miliardy na domy po babičce ještě probereme, slíbil Stanjura. V dotacích chce změny 

Nápadem rozdělit 40 miliard korun lidem modernizujícím bydlení se vláda ještě bude zabývat, prohlásil ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS. Dotační program Oprav dům po babičce ohlášený ministerstvem životního prostředí a placený z evropských fondů vyvolal rozsáhlou diskusi. Stanjura chce debatovat o něm i o systému rozdělování těchto peněz. "Mně se ten systém nelíbí. Budu chtít změny," řekl. 

 

 

Večer jsem se vydal na pražský Žižkov, kde jedna zajímavá dívka - válečná uprchlice z Ukrajiny - provedla jednu zajímavou akci. Ve videu můžete vidět rozhovor s ní i to, co udělala.

 

 

 

Tento dům vlastní teroristé, upozorňovala na Žižkově aktivistka z Hlasu Ukrajiny 

 

 Po útěku z Ukrajiny se rozhodla bojovat v Česku za svou zemi čelící už více než rok ruské agresi. Podílela se na založení iniciativy Hlas Ukrajiny, která na problémy válkou zasažené země upozorňuje. Naposledy Anastasija Sihnajevská protestovala před domem na pražském Žižkově, kde má kancelář rodina předního ruského zbrojaře Borise Obsonova.

 

 

25. červenec, úterý

Ráno pořádá ministr životního prostředí Petr Hladík pracovní snídani, na které se snaží obhajovat své rozhodnutí o programu Oprav dům po babiččce, do kterého "nasypal" 40 miliard korun - a od části veřejnosti sklidil kritiku. Nevím, jestli je tento program užitečný, případně, jak moc je užitečný, ale debata na snídani byla hodně zajímavá. Na konci jsem udělal s ministrem tento kratší rozhovor.

 

 

 

 

Vychází rozhovor s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. Jsem rád, že jsme ho s kolegyní udělali, ale jinak jsem zklamaný. Nic výrazně zajímavého se mu nepodařilo z tohoto člena vlády dostat, což je vždycky odpovědnost toho, do pokládá otázky. Desítky hodin příprav na rozhovor, víkendové přepisování a úpravy, plus další věci přišly vesměs vniveč :(

 

 

 

Vycházím z dat a trendů. Řídit se komentáři je konec správné politiky, říká Stanjura 

Ocitl se pod extrémním tlakem opozice i koaličních partnerů. Někteří pochybují, zda je ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS schopný těžkou situaci zvládat. Rostoucí schodek státního rozpočtu se začal lepšit až v posledních týdnech. Stanjura tvrdí, že situaci zvládne. Dokončit musí přípravu rozpočtu na příští rok a přichystat se na odezvu plánovaného šetření, které dopadne na každou domácnost. 

 

 

26. červenec, středa

 

Snažím se pohybovat v kuloárech Poslanecké sněmovny mezi politiky, abych měl pokud možno přesné a nikým nezprostředkované informace například o tom, jak to teď vypadá mezi politiky vládní koalice. Nakonec jsem dal dohromady následující článek.

 

Oddech před bouří. Ministři míří na dovolenou, pak je čekají nové spory o rozpočet 

Za nejtěžší období své kariéry označil poslední týdny ministr financí Zbyněk Stanjura. Se svým stranickým šéfem, premiérem Petrem Fialou, řešil dlouholetý politik ODS škrty v rozpočtu a snižování státního dluhu. Na odpor naráželi i uvnitř koalice, především u hnutí STAN. Napjatou situaci uklidnil Stanjura oznámením optimistického vývoje veřejných financí. Po prázdninách ale spory hrozí znovu. 

 

 

 

27. červenec, čtvrtek

 

Na internetu se objevuje většina mého rozhovoru s Čestmírem Strakatým...

 

 

 

 

28. červenec, pátek

 

 

 

 

 

 

 

 

29. červenec, sobota

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

30. červenec, neděle

 

 

 

 

 

x "Někdy stačí zeptat se vozíčkáře: Nešel bys na kafe?" radí bojovník za handicapované x 

Před více než dvaceti lety se Erik Čipera rozhodl, že začne pomáhat handicapovaným. Jeho první klient Honza chtěl vyrazit na hokejové utkání Sparty Praha. Jenže byl na vozíku. "Sám bych tam nikdy nešel," přiznává Erik. Když viděl, jak byl Honza šťastný, zásadně to ovlivnilo jeho život. Lidem s postižením pomáhá dodnes, už jako ředitel společnosti Asistence, kdy se snaží o zásadní systémové změny. 

 

 

Filmaři točili poslední záběry ve věznici, kde komunisté a nacisté týrali nevinné x 

V syrovém prostředí bývalé věznice v Uherském Hradišti dotočil v poslední červencovou neděli režisér Jan Gogola poslední záběry svého filmu o ní Vězení dějin. Díky tomu, že je desítky let prázdná a téměř neupravovaná, zachovala si svou autentickou podobu z doby, kdy tady nacisté a následně komunisté věznili, týrali a v některých případech i popravovali politické vězně.