Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Časopis Krajem svatého Antonínka: Nová titulní fotka + aktuální informace

Pokud se moc neozývám tady na stránkách, znamená to, že "plnou parou" dokončuji už 17. číslo časopisu Krajem svatého Antonínka, jehož vydavatelem je Mikroregion Ostrožsko. Nyní je časopis téměř hotový, "hraje" si s ním grafik Vladimír Šopík z L.V. Printu v Uherském Hradišti, poté ještě půjdou texty korektorce a kolem 10. září bude časopis vytištěný. Každopádně by se měl objevit na největší regionální akci roku, a to na Slavnostech vína a otevřených památek v Uherském Hradišti.

Jako první se nyní můžete podívat na titulní stranu nového čísla, kde je už pravděpodobná titulní fotka. Není vyloučeno, že se změní, ale osobně se mi zdá na titulku jako nejlepší z mnoha stovek a stovek fotek, které jsem viděl. Fotografie je z Boršic u Blatnice, autorem je Štěpán Mitáček z Hluku. Na snímku je čepení nevěsty.

Myslím si, že tato titulka zapadne do celé série titulních stran tohoto časopisu, velmi se mi líbí, že je na ní zachycena jedna starodávná tradice - nesmírně působivá a s velkou hloubkou. Třeba se někdo i díky této fotce zeptá - cože to bylo to čepení nevěsty, a jaké tradice vlastně existovaly, když se dva lidé rozhodli žít společně? Samozřejmě, je škoda, že to není snímek z pravé svatby, ale co naděláme - dnes se lidé berou ve vzduchu, ve vodě, všude možně na souši, ale v kroji a ještě k tomu podle tradic ? :)  

Když dodělávám časopis, není se mnou řeč, protože kromě téměř padesáti stránek se na nic jiného nesoustředím, teď už jsou ale stránky takřka plné. Největší starost mně tak dělá to, že se do časopisu opět mnoho věcí nedostane, není na ně prostě místo - a já pak klopím zrak, když potkávám lidi, kteří čekali, že do časopisu o nich či o jejich akcích napíšu.

Jsem rád, že časopis je mezi lidmi v našem regionu stále ještě žádaný a snad oblíbený, u každého čísla se bojím, jestli to je ještě stále pravda, v tomto čísle se shromáždilo hned několik folklorních akcí, tak snad mě nebudou "nefolkloristé" proklínat.

Abych náměty vyvážil, najdou čtenáři v časopisu například portrét nového ředitele Základní školy ve Velké nad Veličkou. Je to zajímavý mladý klučina, výborný fotbalista, který je navíc z Blatnice. A snad čtenáře přitáhne i článek o panu Hrachovském, což je kuchař a cukrář z Ostrožské Nové Vsi, zaměstnávající ve své pekárně 21 lidí.

Dost příznivců, jak jsem se přesvědčil, má také nejznámnější regionální malíř pan Hudeček z Uherského Ostrohu, o něm vyjde v časopisu text na dvou stránkách, tak snad si ho Ostrožané koupí. A věnuji se také novoveským štěrkopískům, toto území je skoro zakleté a místy až odpudivé, proč tomu tak je, bude napsáno právě v časopisu. U Ostrožské Lhoty jsem se rozhodl věnovat místo ještě oslavám hasičů, červeného kříže a mažoretek, snad to bude dobrá volba a Lhoťany zaujme. 

Pochopitelně, v časopisu je také prostor pro Horňácké slavnosti, krojované svatby v Hluku a Boršicích u Blatnice, stejně jako pro příznivce lidové muziky v Blatnici pod Sv. Antonínkem. I to ale není všechno, v časopisu je ještě více a více informací!

Zejména u krojových akcí jsem se rozhodl psát je spíše věcně než nějak poeticky, mám pocit, že je lepší napsat lidem konkrétní informace s fotkami, u kterých je vysvětleno, kdo a proč je na nich zachycený a vybraný pro časopis. Poetiku a přívaly fotek či videí nechám na tento web :)

Tolik ve stručnosti, budu vám vděčný, když si na časopis počkáte, řeknete o něm známým i neznámým a koupíte si ho. Děkuju!!!

RB