Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Časopis Krajem svatého Antonínka je před dokončením - co v něm bude?

Rád bych vás také informoval o časopisu Krajem svatého Antonínka, který vychází tady v našem regionu na Ostrožsku a Horňácku, a prodává se také na Informačním centru v Uherském Hradišti - kde bývá vyprodaný, stejně jako na mnoha jiných místech.

Moc vás chci všechny poprosit, abyste si časopis v roce 2010 kupovali, první číslo letošního roku mám sice ještě rozpracované doma na stole, ale už tento týden by mělo jít do tiskárny. Cena zůstává nadále 20 korun, což je na 48 stran časopisu částka slušná.

Pokud bych měl udělat tady časopisu reklamu, můžu vám slíbit, že se nadále snažím společně s dalšími jedinci dělat trochu jiný časopis, který se snad liší od většiny dnešní "produkce". Pochopitelně je časopis zajímavý především pro čtenáře z našeho regionu, tím, že je financovaný Mikroregionem Ostrožsko, jsou v něm především informace z Ostrožska a Horňácka - i když můj sen je nadále takový, aby časopis bylo možné dělat po celém Slovácku. 

Rychle k tématům. Dokončuji ještě například portrét bratrů Kusáků z Ostrožské Nové Vsi, což jsou kluci, kteří si vedou velmi dobře s populárním řeznictvím a uzenářstvím u hlavní silnice od Uherského Hradiště směr Veselí nad Moravou a Strážnice. Včera jsem také seděl s módním návrhářkou Marií Zelenou, která rozjíždí docela velký projekt, se kterým se bude prezentovat ve čtvrtek v Brně na veletrhu cestovního ruchu.

Pro čtenáře by mohl být zajímavý také portrét slovenského podnikatele, který vlastní zámek ve Veselí nad Moravou. Z Veselí jsem připravil také stránku o běhání, půjde o dva portréty, mladé závodnice a sedmdesátiletého muže - pro oba se stal běh nezbytnou součástí života.

Jako vždy se snažím, aby v časopisu byly články s hlubším "obsahem", proto jsem vděčný za portrét paní Lekešové z Hluku. Kdysi mi povídala o své babičce, o tom, jak ji vychovávala, jak ji učila například vařit. Strašně moc jsem chtěl, aby si toto vyprávění přečetli i čtenáři časopisu, což se nyní podaří. A další portrét bude z Blatnice pod Sv. Antonínkem, přečtete si o jednom osmdesátiletém vinaři.  

Nechybí ani dobročinnost. Tentokrát se týká Ostrožské Lhoty a žen, které pletou obvazy pro malomocné v několika zemích světa.   

Příznivci lidové muziky a tradic vědí, že v časopisu Krajem svatého Antonínka mají velkého spojence, což platí i pro tentokrát. Článků na toto téma je v časopisu několik, převažují články z Horňácka, kde jsem hodně často.

Nechybí ani reportáže z hodů - tentokrát z Boršic u Blatnice, Blatnice pod Sv. Antonínkem a Kuželova. Bohužel, o každých bych mohl vydat zvláštní časopis, takto se musely vejít vždy jen na jednu stránku.   

Nesmím také zapomenout na přílohu, kterou dává do časopisu Místní akční skupina Horňácko - Ostrožsko. Tato skupina vyhlašuje nový grant na získání peněz, v časopisu jsou veškeré podrobnosti. Plus jsou v něm také podrobné informace o dosud rozdaných penězích.  

Tolik alespoň ve stručnosti, teď už spíše dolaďuji stovky detailů, hledáme co nejlepší titulní stránku, přemýšlíme, co na barevné stránky, debatujeme o textech samotných článků. Jsem rád, že jsme například o víkendu nafotili téměř všechny betlémy na Ostrožsku a těším se, že čtenáře stránka s fotkami betlémů snad potěší.

Zároveň mi je nesmírně líto, že řada věcí se do časopisu dostane třeba jenom fotkou a popiskem, potřeboval bych dvojnásobný počet stran, aby se do časopisu vešlo všechno to, co jsme "nabrali" v terénu. Mimochodem, i tentokrát platí, že všechny fotky jsou původní, nafocené nyní aktuálně, jsou na nich normální lidé z našeho okolí, každého z nich známe, skoro s každým jsme mluvili, skoro o každém bychom vám mohli povídat.

Až když je časopis takto pohromadě, začínám přemýšlet o celkovém smyslu tohoto časopisu, proč vlastně existuje, co má být jeho podstatou, jak ho udělat tak, aby měl co největší smysl pro své čtenáře i náš kraj, a zároveň, aby se na něj třeba podívali i lidé, kteří přijdou za padesát let po nás.

Vážení čtenáři, zkuste si tedy časopis koupit. A neváhejte mi prosím napsat názor na časopis - s klidem ať je kritický. Jedině tak je šance, že časopis bude mít co nejvyšší kvalitu. 

A jako vždy platí věta - každý, kdo chce s časopisem pomoci, je vítaný!!! 

RB