Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Časopis Krajem svatého Antonínka 14: Tady je prosím podrobný obsah, úvodní slovo + seznam prodejců

Tady se můžete podívat na podrobný obsah časopisu Krajem svatého Antonínka s číslem vydání 14. Odkazy na video a fotografie prosím doplním. A můžete si přečíst i úvodní slovo tohoto čísla časopisu. A ještě jsem přidal seznam míst, kde si lze časopis koupit - budu vám velmi vděčný, když si prosím časopis koupíte, myslím, že dvaceti korun, které stojí, nebudete litovat. Kdyby si koupil časopis každý čtenář těchto stránek slovackoDNES, myslím, že by takřka tři tisíce kusů časopisu bylo brzy vyprodáno :) Prodej by měl začít zítra!

K obsahu asi nemá ceny nic psát, tady na webu se na něj můžete podívat, v tištěné podobě si můžete vše v klidu přečít. Velmi bych si ale přál, abyste cítili, že obsah časopisu není nijak nahodilý, snažím se společně s dalšími autory, aby každá stránka měla svůj smysl a "užitek", aby přinesla něco "pozitivního", aby čtenáře inspirovala, povzbudila, možná i tak trošku vedla k zamyšlení a vzdělávání - ale samozřejmě, hlavně jde o to, aby čtenáři byli rádi, že si časopis koupili.

Snad to poznáte i ze stylu psaní, některá témata vyšla i v denících, jsem ale přesvědčený, že v našem časopise jsou napsáno snad zajímavěji a především do větší hloubky, povrchnímu, nahodilému a zrychlenému psaní z "auta" se snažíme úplně vyhýbat. Tvoření časopisu není pro nás práce, ale radost, že můžeme psát o lidech a tématech, která máme skutečně rádi. Asi to zní jako šedivá fráze, ale já vím, že alespoň prozatím to žádné fráze není. Skoro se vsadím, že bychom časopis byli ochotni dělat i zdarma. No, aspoň za svačinku a kapku dobrého slova :)

VELMI VÁM DĚKUJU ZA ZÁJEM O ČASOPIS! 

RB   

 

A nyní podrobný obsah:

 

1 - Titulní fotka - Ženy z Hluku při draní peří (Fotka vznikla těsně před tiskem časopisu, reportáž k tomuto draní proto vyjde v dalším čísle časopisu)

 

2 - Fotostrana z fašanku na Ostrožsku (Doplním tady na webu odkaz na mnoho fašankových fotek)

 

3 - Úvodní slovo, výběr z obsahu (Dvanáct fotografií jako pozvánka na čtení uvnitř časopisu) 

 

4 - Mikroregion Ostrožsko na veletrhu cestovního ruchu v Brně (stránka Mikroregionu jako vydavatele časopisu, na které informuje o účasti na brněnském veletrhu)

 

5 - „Balíček" o Ostrožsku (Druhá stránka Mikroregionu, tentokrát o filmu, mapách a dalších "materiálech", které nově vznikly o Ostrožsku i Horňácku)

 

6 - Od plesů po půst (Tak trochu zamyšlení nad tím, že náš život se odvíjí také od přírodního a liturgického kalendáře)

 

7, 8, 9 - Za fašankáři (reportáž z fašanku na Ostrožsku, na jedné straně reportáž, potom fotografie a příběhy několika lidí, kteří ve fašankovém průvodu šli) 

 

10 - Fašanek pohledem Tondy Vrby (A tady je reportáž o fašanku na Horňácku)

 

11 - „Mrazivý" muž Oto Konečný (Povídání o zajímavém muži, který má rád zimu, netají se tím, že se chce dožít sta let a má optimismus jako málokdo jiný)

 

12 - Viděla jsem Ishwaryu i indický západ slunce (Psaní ženy, která se rozhodla odletět do Indie za dívkou, jíž podporuje v rámci projektu Adopce na dálku) 

 

13 - VODA pro Haiti-z Blatnice (Psaní o snaze vyhloubit na Haiti studny, aby tamní lidé mohli mít vodu) 

 

14 - Dva splněné sny (Povídání o dvou mladých mužích, kteří si odlišným způsobem splnili sen létat)

 

15 - Výborný projekt: Poznáváme se navzájem (O divácky velmi úspěšném programu, v rámci něhož se nejdříve představilo Ostrožsko na Horňácku a poté Horňácko na Ostrožsku)

 

16, 17 - Šli jsme za zámeckým tajemstvím (Reportáž ze zámku v Uherském Ostrohu, kde památkáři našli zcela překvapivý a historicky cenný objev) 

 

18 - V Blatnici na krojovém plese (O obnovené tradici krojových plesů, které bohužel spíše zanikají)

 

19 - Jediný krojový na Horňácku (A následuje logicky ještě stránka o jediném krojovém plesu na Horňácku, který měl úžasnou atmosféru) 

 

20 - Hlučanka, Ostrožanka, Lhoťanka (Náš časopis se velmi zajímá o mládí a lidovou muziku, proto nechybí stránka o regionální dětské soutěži ve zpívání lidových písniček)

 

21 - Jak je to s novoveským kácením? (Snažíme se, aby minimálně jedno téma v časopisu nebylo "oddechové", nyní je to téma kácení stromů, konkrétně téměř 50 bříz) 

 

22 - „Bez práce je to pro mě utrpéní" (Příběh 95 leté "tetičky", nejstarší Hlučanky)

 

23 - Vzácný horňácký učitel (A historická vzpomínka je tentokrát o vzácném muži Janu Pavlíkovi z Kuželova, který odešel v roce 1925 učit do Chorvatska) 

 

24 - Jak zachránit původní krásu krojů? (Tento článek je o stále vážnějším problému s kroji, nemálo nově šitých krojů je bohužel špatně udělaných a z nevhodných materiálů) 

 

25 - Takovou polonézu jste neviděli (Nesmírně nás zajímá práce kantorů, snažíme se, aby tato práce byla vidět, tento článek je o paní učitelce, která s dětmi prvního stupně nacvičila krásnou polonézu v Nové Lhotě)

 

26, 27 - Sport našim regionem (Nová dvoustránka, která bude nyní v časopisu pravidelně, zajímavé střípky o sportovním dění v našem regionu) 

 

28, 29 - Můj život stolní tenis (Povídání se 70 letým panem Antonínem Vlkem, nejstarším aktivním stolním tenistou v regionu, velmi činorodým sportovcem, který se chystá na mistrovství světa veteránů do Číny)

 

30, 31 - Inzerce (Bohužel, je jí málo, i když je levná a inzerentům by se vyplatila. Kdysi jsem si myslel, že podnikatelé podpoří časopis třeba i proto, že tím podpoří kulturu, tradice a další hodnoty regionu, ale byl jsem strašně naivní)  

 

32 - Když fašank zachraňují děti (Další stránka o zajímavých projektech škol a školek, v tomto případě jde o reportáž z veselí nad Moravou, o školce která udržuje ve městě fašankovou tradici)

 

 

33 až 46 Příloha Místní akční skupiny (MAS) Horňácko Ostrožsko

Tato příloha je vlastně reklamou, kterou si do časopisu tato Místní akční skupina dává. Je ale užitečné její činnost sledovat, protože svými projekty podporuje řadu věcí v regionu. Moc vám doporučuji, abyste si tyto informace přečetli, v některých případech můžete sami o peníze na své projekty žádat.) 

 

34, 35 Představení podpořených projektů v rámci 4. Výzvy MAS HORŇÁCKO A OSTROŽSKO 

 

35, 36 - Projekt Školy pro venkov dostal zelenou

 

37 - Připravujeme další Výzvu č. 5/ 2010 k předkládání žádostí o dotaci z programu Leader

 

38 - Běží Výzva č. 3/2010 k předkládání projektů do Folklórního fondu MAS Horňácko a Ostrožsko 

 

39 - Kuželov provoněla první lidová zabíjačka (Reportáž o jednom z projektů výborné neziskovky s názvem Tri kameně)

 

41 - Bílá kniha, černá kniha (Článek o výstavě Jana Horáčka a Romana Švejdy v Uherském Ostrohu)

 

40 - Zimní mánie na bruslích (Článek o nové ledové ploše v nejvýše položené obci Horňácka Nové Lhotě)

 

41 - Keramický kroužek v Blatnici (Snažíme se všímat si všech sympatických aktivit v našem regionu, tato aktivita je o paní Boženě Hanákové z Blatnice pod Sv. Antonínkem) 

 

42 - Nad „Javornýčkem" otevřeli první rozhlednu na Horňácku... (Reportáž z otevření rozhledny, která je překvapivě v údolí)

 

43 - Folkloristi z Veličky píší o fašanku (Příspěvek FS Velička a Klubu horňácké slivovice)

 

44 - Zakázek má německá firma dost (Věnujeme se pochopitelně i podnikání, tento článek je o německé firmě v Blatnici, kde ale moc Blatničanů nepracuje - prý někteří svou šanci nevyužili)

 

45 - Podnikatelé, kteří chovají vysokou zvěř (Zajímavý portrét otce a syna, kteří mají malou firmu "Pružinárnu" a zároveń ještě kolem sídla firmy chovají deset dańků a pět muflonů)

 

46 - O akcích zajímavého Centra Otevřená škola v Ostrožské Lhotě, plus dvě pozvánky na horňácké akce...

 

47 - Fotostrana (Velmi rozdílné skupinové fotografie na kterých jsou lidé z našeho regionu, věnující se například folkoru nebo aerobiku) 

 

48 - Fotostrana (Fašank na Horňácku v letošním roce) 

 

Tak to je prosím vše, myslím, že za dvacet korun je to informací až až. Bohužel, mnohé další informace a fotky se do časopisu už nevešly, o to víc se ale můžete těšit na časopisu číslo 15, který by měl vyjít už 1. května! 

 

A TADY je prosím úvodní slovo v časopisu: 

 

„Hlavně, abychom se dožili jara," říkávali v zimě staří lidé a já jim teprve nyní začínám rozumět. Podruhé, po řadě let, jsem prožil celou zimu na vesnici a viděl, jak se den zmrskává na pouhých pár hodin života, ohraničeného tmou a přívaly sněhu. Cítil jsem stísněnou studenou atmosféru prázdných ulic, viděl, jak lidé každý den chodili ke smuteční vývěsce a povídali si o tom, kdo nás opustil. Bylo těch úmrtí bohužel tuto zimu podstatně víc než jindy.

V těchto měsících jsem si ale zároveň uvědomil, že čekání na jaro je jednou z posledních věci v životě člověka, která je skutečná, reálná. Fašank, Velikonoce, Vánoce i jiné tradice jsou už spíše hrané, protože vzdálené od své podstaty. Prožíváme snad nyní po fašanku až do Velikonoc nějaký půst? Ba ne, basu jsme sice pochovali, ale muzika a veselí dál kraluje, hojnosti je všude i přes ekonomickou krizi nepočítaně, a ani ono milosrdenství, které je spojeno s půstem, nikde moc nevidím.

Mám pocit, že je to jako s těmi veřejnými zabijačkami čuníků, s kterými se roztrhl pytel. Mohli bychom říci - však máme zabijačky jako v minulosti, tradice žije! Jenže, dnešní zabijačky nikdy nenahradí ty dřívější, pravé, domácí, s nádhernou atmosférou rodinné pospolitosti, povídání, práce, těšení se ze setkání. A tak jen to těšení na jaro zůstává pravé, nefalšované.

Je dobře, že zimu nedokážeme nijak zkrátit ani ji ošálit, protože kdybychom si ulehčili i čekání na jaro, zničili bychom v sobě zároveň pocit těšení a omámení jarem, které je tou nejkrásnější oslavou života. O to víc a opravdověji se nyní můžeme nadechnout jara a radosti ze života. Buďme šťastni, že žijeme! Už aby tady jaro bylo! Už! Konečně! Co nejdříve!

Moc bych si přál, vážení čtenáři, aby k vašim jarním radostem patřilo i čtení našeho časopisu. Mějte se hezky.

Radek Bartoníček 

 

A seznam prodejců časopisu, kterým velmi děkujeme!

 

Blatnice pod Svatým Antonínkem

 

Knihy-časopisy-tabák Antonín Tomeček

Potraviny Jednota

 

 

Blatnička

Marková Marie č.p. 18

Potraviny Minaříková č.p. 169

 

 

Boršice u Blatnice

Smíšené zboží č.p. 95

Potraviny Jednota

 

 

Hluk

Ryška Roman, Vyšehradská 1285 (u autobusové zastávky pod Městským úřadem)

Šajdlerová Marie, č.p. 313 (trafika u hlavní cesty směrem na Uherské Hradiště)

V.D.H. DUHA, s.r.o., Hlavní 462

 

 

Hrubá Vrbka

Potraviny Drlík č.p. 190

 

 

Javorník

Potraviny Jednota

 

 

Kuželov

Potraviny Jednota

 

 

Lipov

Katka - potřeby pro domácnost č.p.472 (u hlavní cesty směrem k lipovskému koupališti)

Obecní úřad Lipov

Potraviny Jednota č.p. 160

 

 

Louka

Potraviny Kučera - smíšené zboží č.p. 36

Potraviny Jednota (za kostelem)

 

 

Malá Vrbka

Smíšené zboží, č.p. 82

 

 

Nová Lhota

Potraviny Jednota (vedle Obecního úřadu)

 

 

Ostrožská Nová Ves

Hanka prodejna smíš.zboží,Dědina 161

Benzina Shell, s.r.o.

Potraviny - smíšené zboží Jiří Buják, Záhumení 218

Stánek - tabák, Václav Stužka (přes hlavní cestu naproti Řeznictví U Kusáků)

 

 

Ostrožská Lhota

Potraviny Jednota

Obecní úřad

 

 

Uherské Hradiště

Městské informační centrum, Masarykovo nám. 35

 

 

Uherský Ostroh

Knihy-časopisy-tabák, nám.Sv.Ondřeje 19

Knihy-časopisy-tabák, Sídliště

Potraviny Zdráhalová,

Luční Tisk - tabák, Blatnická

Informační centrum Přízámčí, Zámecká 24

Potraviny Jednota, Veselská (Ostrožanka)

Potraviny Jednota, Veselská (křižovatka)

 

 

Velká nad Veličkou

Hobby mix Milan Habarta

Potraviny Jednota č.p. 267

 

 

Veselí nad Moravou

Knihkupectví Ing. Petr Kouřil, Svatoplukova 1198

Stánek tisku, Nádražní hala ČD Stánek tisku,

U nádraží ČD Tabák Seménková, Masarykova 122

Potraviny Jednota (Impost)

Trafika U nemocnice