Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Časopis Krajem svatého Antonínka 11 je v tiskárně, brzy bude v prodeji

Dnes dopoledne jsem skončil práci na dalším čísle časopisu, odpoledne začali v tiskárně L.V. Print v Uherském Hradišti nasvicovat kovolisty jednotlivých stránek časopisu a zítra začne samotný tisk. Prodej časopisu za pouhých 20 KČ odhaduji na pondělní odpoledne.

Tolik informace například pro ty, kteří časopis čtou a zajímají se, kdy vyjde. Vzhledem k tomu, že původně měl vycházet vždy na začátku každého druhého měsíce, a dnes máme 16. září, je takový dotaz poměrně oprávněný :) Ale vážně. Časopis už nešlo stíhat k původním termínu, proto jsme datum s vydavatelem, Mikroregionem Ostrožsko, posunuli na polovinu měsíce, další číslo vyjde kolem 15. listopadu, počet výtisků zřejmě zvedneme na 2 700 kusů, protože poptávka je větší než nabídka.

O obsahu se asi více rozepíšu, až časopis vyjde a já budu sem na stránky dávat podrobný obsah i se všemi foto přílohami a video přílohami. V posledních dnech nastal jako obvykle před uzávěrkou přetlak materiálů, takže nakonec jsem některé musel úplně dát pryč a jiná krátit a krátit, až mě z toho bolelo srdce. Ale nebyla jiná cesta, musím se snažit, aby pokud možno z každé obce nebo města našeho regionu byly v časopisu nějaké informace. Když mám tedy například o Lhotě 5 stránek a o Boršicích u Blatnice žádnou, musím 4 lhotské vyhodit a najít 1 stránku o Boršicích. 

Velmi rád bych si příští týden vyslechl vaše názory na časopis, trošku mám obavu, že se z něj stává klasický zpravodajský miniregionální časopis a ne časopis "kulturní", jak jsem původně chtěl. Zpravodajství jsem přitom dělal v novinách a na internetu 15 let, utekl jsem od něho, tak bych se teď k němu nerad vracel. Ale to jsou jenom moje otravné úvahy, které zajímají tak jedno procento čtenářů tohoto na webu :)

Vám všem bych rád ale sdělil, že pokud chcete kolem něčeho se mnou komunikovat, teď je na to tak maximálně týden nejlepší doba, než začnu finišovat s Hluckými novinami a pustím se do psaní a focení časopisu č. 12. Napište mi prosím mail, zavolejte, stavte se. A já na oplátku slibuju, že odepíšu na řadu neodepsaných mailů, pošlu slíbené fotky, rád vyrazím na kavča, která jsem slíbil.

Moc a moc děkuju také všem, kteří jste v posledních dnech napsali svůj názor do některé z diskusí, které pod  články probíhají. Jsem vám za to vděčný, každý názor čtu, skoro nad každým také přemýšlím, a podle některých se třeba i zachovám. Když jsem psal o budoucnosti těchto stránek, nešlo mi tak ani o jejich možný konec, ale spíš o to, jak by měly dát vypadat.

Stále cítím, že bych se měl pustit do "čistokrevných" stránek, které budou jen o lidové kultuře, tradicích, lidech, kteří se tomuto věnovali v minulosti i v současnosti. A pochopitelně, v tomto bych musel mapovat celé Slovácko. Nebo ještě lépe - i slovenské pohraničí, velmi mě láká mapování moravsko slovenských hranic, právě se zaměřením na lidovou kulturu. Jen nevím, kolik lidí by chodilo na takové stránky - počítám, že počet čtenářů by se mi snížil tak o 50 nebo 80 procent :) 

 RB

   Dlouho jsem zvažoval, jakou fotku na titulní stranu. Asi by šlo vybrat něco z hradišťských slavností vína, z nabídky mnoha tisíc fotek už se dá něco dát. Ale tato fotka od pana Petra Titze se mi líbí, já v ní cítím atmosféru, navíc mám rád památkový domek, kde byla focena, mám rád i paní Štefánikovou, která tady upravuje krok. Líbí se mi světlo, které jde pře okno z venku, představuji si, že tak nějak může vypadat i dnešní oblékání kroje. A líbí se mi i ten "protiklad" mladé holky a starší tetičky, takové generační "předávání" můžeme na Slovácku hodně pozorovat. A také věřím, že tato fotka nezestárne ani za 10 nebo 20 let, zatímco nějaká akční, veselá, pestrá fotka ze slavností má životnost tak týden.