Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

BŘEZEN 2023 (druhá polovina): Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Pokračuji ještě v příspěvcích za měsíc březen, všechny se mi nevešly do minulého článku (TADY), takže pokračují nyní v druhé části března. 

 

 

16. březen

 

Emotivní dění kolem děkana Miroslava Ševšíka na Vysoké škole ekonomické. Když se tam konala demonstrace za jeho odchod, nedao mi to a na chvíli jsme tam vyběhl. Tady je článek - a v něm i video, které jsem natočil.

 

Stovky studentů demonstrovaly proti Ševčíkovi. Pro jeho odchod je i ministr Balaš 

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík představuje pro univerzitu reputační problém, uvedl ministr školství Vladimír Balaš. Domnívá se, že Ševčíkovo postavení v čele fakulty je neudržitelné. Doplnil ale, že nemá žádné nástroje na jeho odvolání. Proti Ševčíkovi demonstrovaly před školou i stovky studentů. K rezignaci ho vyzval také rektor školy Petr Dvořák. 

 

 

Na místě mě zastavila i Česká televize, které jsem řekl následující:

 

 

  

 

17. březen

 

Zajímala mě jedna akce na ministerstvu zahraničí, kde se sešlo mnoho zajmavých a dležitých lidí. Ale já nejvíce žasl nad tímto, co jsem nahrál. A podle reakcí jsem nebyl zdaleka jediný. A můžu prozradit, že jsem po několika klicích a telefonátech zjistil, kde tito tanečníci sídlí. A natočil jsem o nich reportáž, kterou dám na web Aktuálně.cz asi v prvních dnech dubna.

 

 

  

 

 

18. březen

 

Tady se vracím k TEDx ve Zlíně, o kterém jsem se zmiňoval v první polovině března. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20. březen

 

Zákon proti dezinformacím zřejmě nevznikne. Stačí bojovat pravdou, míní Benda z ODS 

Přestože vládní koalice měsíce debatuje o vzniku zákona, který by mimo jiné trestal šíření dezinformací, je stále pravděpodobnější, že z úsilí nakonec nic nebude. Koalice do sněmovny zřejmě návrh nepošle a problém dezinformací bude řešit jinak. Stále méně totiž věří tomu, že by nový zákon pomohl. Informaci Aktuálně.cz potvrdilo několik poslanců s tím, že definitivně jasno by mělo být během jara. 

 

 

21. březen

 

Ano, přemýšlím o podcastu :) Ale spíš to vypadá, že nic nebude.

 

 

  

22. březen

 

"Vstávat po páté? Tak to ani náhodou," říkali mi někteří, když jsem jim sdělil, že jsem začal občas chodit do Českého rozhlasu mluvit o tom, co píše denní tisk. Vížím si takové možnosti, rozhlas mám nesmírně rád, Český rozhlas poslouchám nejvíce. A rána jsou pravdu krásná. Čím je čllověk starší, tím je šťastnější, když se ráno probudí :)

 

 

 

  

 

23. březen

 

Další ze série mých video vstupů, u kterých přemýšlím nad tím, kdy s nimi skončit.

 

 

  

 

Zázrak v rozhádané sněmovně. Koalice s opozicí zřejmě společně schválí stavební zákon  

Zatímco obvykle přicházejí z Poslanecké sněmovny zprávy o sporech mezi vládními a opozičními poslanci, nyní nastane opačná situace. U zásadního zákona dlouho nevídaná. Poslanci různých stran se chystají v pátek schválit stavební zákon, na jehož kompromisní podobě se dokázali shodnout. "Vyjednal jsem podporu ANO i SPD," potvrdil Aktuálně.cz ministr pro místní rozvoj a garant zákona Ivan Bartoš. 

 

 

Britský velvyslanec v naší redakci. A pokud jde o budovu, skutečně hledáme velmi usilovně a velmi obtížně někoho, kdo by si ji pronajal. Stojí nás obrovské peníze, a tím, jak se propouští, tak je v ní stále méně lidí. 

  

 

  

24. březen 

 

Moc pracovitá a bojovná maminka z Ukrajiny. Snažím se jí pomáhat alespoň takto. 

 

 

  

 

Chce si splnit sen. Ukrajinka buduje pizzerii, pomáhají jí české kamarádky i dárci 

Původně to vypadalo jako sen, který se nemůže nikdy splnit. Jednadvacetiletá Iryna Ryhanová si po útěku z Ukrajiny přála otevřít si v Česku pizzerii. Neměla ale pec, prostory, vybavení ani peníze. Jenže její přání se začíná plnit. S pomocí českých kamarádek si v Litomyšli pronajala prostory a sehnala peníze. Vyhráno ale ještě nemá. 

 

 

25. březen

 

Víkend na Slovácku. A opět slova manželka: Slib mi, že nebudeš nic dělat. A bohužel, zase a zase jsem to nevydržel :(  Nechlubím se tím, není se čím chlubit :(

 

 

 

 

 

 

 

 A toto jsou příspěvky, které dělal dělal už dříve, ale na webu vyšly později.

 

 

 

 

Byly jsme zoufalé, chtěly jsme Ukrajincům pomoci, říkají ženy z Litomyšle 

Petra, Ola, Eva a Martina jsou čtyři ženy z Litomyšle, které už rok pravidelně pomáhají ukrajinským rodinám v tomto městě i ukrajinským vojákům a civilistům v jejich rodné vlasti. Aktuálně.cz vyjelo do Litomyšle do rodinného centra, kde zmiňované ženy pomáhají především ukrajinským maminkám, které našly v Česku bezpečí společně se svými dětmi. 

 

 

27. březen

 

Důležitá změna v naší redakci, která má bohužel ekonomické problémy. Ale bojujeme! 

  

  

 

 

28. březen

 

Ranní odjezd do Ostravy na reportáž o cestě prezidenta Petra Pavla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavel v debatě se studenty varoval před TikTokem a podpořil volební právo od 16 let 

První den návštěvy Petra Pavla v Moravskoslezském kraji se částečně odehrává mezi mladými lidmi. Nejdříve odpovídal v úterý po poledni na otázky studentů gymnázia a později se chystal na debatu s vysokoškoláky. Pavel studentům mimo jiné sdělil, že by nebyl proti volebnímu právu od 16 let. 

  

 

29. březen

 

Po cestě z Ostravy jsem přespal doma a ráno před odjezdem do Prahy natočil ještě toto video.

 

 

 

 A rychle jsem spěchal do Prahy, abych stihl odborářskou demonstraci. Vyšo to skoro na minutu :)

 

  

 

 

  

 

  

  

 

  

 

 

 

30. březen 

  

 

  

Práce ve fabrice je těžká a málo placená, tvrdili odboráři. Nechtějí do důchodu v 68 

Aktuálně.cz mapuje názory lidí ve společnosti bez ohledu na to, zda patří k podporovatelům či kritikům nynější vlády Petra Fialy. V rámci tohoto mapování přinášíme rozhovory s některými účastníky odborářské demonstrace, která se uskutečnila 29. března 2023 před budovou sídla vlády v Praze. Lidé nejčastěji mluvili o obavě, že by se nemuseli dožít důchodu, pokud by vláda zvýšila hranici důchodu. 

 

 

31. březen

 

 

  

 

Influencerem na Hradě to nesmí skončit, říká Nerudová. Pro Pavla je expertka na daně

Páteční schůzka prezidenta Petra Pavla s Danuší Nerudovou by měla rozhodnout, zda jeho bývalá soupeřka a následně podporovatelka v boji o Hrad bude s Pavlem spolupracovat třeba jako členka týmu externích odborníků na daně. Nerudové jde ale nejvíce o to, aby se Pavel věnoval mladým, mezi kterými si získala velkou podporu. "Zájem mladých nezvýší influencer na Hradě, tím to nesmí skončit," říká. 

 

 

 

 

A ještě jeden dotaz na konci měsíce a začátku měsíce nového :)