Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Bratré a sestry, vítám vás, začínal Tonda Vrba setkání s koledníky na Horňácku

Předvánoční týden je tady, docela by mě zajímalo, jak ho prožíváte, těšíte se na Vánoce nebo spíš máte v hlavě spoustu starostí, ke kterým se ještě přidala starost o dárky? Nabízím vám pohled do Velké nad Veličkou na předvánoční zpívání lidových sborů, sólistů a muzik. Nevím, jestli přes videoukázky můžete pocítit atmosféru, která ve Velké byla, navíc se přiznám, že ani já dnes nemám nějakou "zpívací" náladu.

Netuším, čím to je,  program ve Velké se vydařil, ale už když jsem jel domů, cítil jsem, že mě předvánoční, zdánlivě idylický čas, zasáhl přímým "úderem". Nevím, jestli už nemám těch předvánočních písniček a setkávání moc, v hlavě jsem měl navíc ještě sobotní návštěvu v ústavu pro postižené děti, úmrtí "našeho" Lhoťana Franty Kotačky, a k tomu všemu ještě má sestra, která dělá v brněnské nemocnici, vyprávěla, jak jim na oddělení přivezli další malá děvčátka s leukemií. A navíc ten šílený blázinec kolem nás, člověk by před vánocemi ani moc neměl mezi větší množství lidí chodit.

Svět je drsný a "měkoši" v něm nemají co dělat, stejně jako tyto "naivní" internetové stránky a tyto či podobné stesky, člověk má být tvrdý a má se soustředit na vydělávání peněz za jakoukoliv cenu, protože jen potom má větší šanci postarat se sám o sebe a své blízké, které třeba přepadne nějaká zničující nemoc. Asi bych potřeboval odpočinek... Pojďme tedy do Velké, však se do ní ještě na stránkách vrátím v příštích dnech. Tedy pro příznivce lidové muziky: 

Pozorní čtenáři těchto stránek ví, že pódiový folklór nemusím, ale existují výjimky, kde za takovým folklórem vyrazím. Jednou z takových výjimek je Velká nad Veličkou, kde pořádá Tonda Vrba pravidelné předvánoční setkání folklorních sborů a zpěváků. Vždycky jsem tvrdil a budu tvrdit, že Horňácko nikdy nedokáže docenit, co Tonda Vrba - tento chlap, který se musí živit všude možně po světe mimo svůj kraj - pro Horňácko všecko udělal. A jednou z věcí, kterou udělal, je určitě i toto setkávání s názvem "Došli sme k vám na koledu".

Včera proběhlo už sedmé takové setkání, a za sebe musím napsat, že se určitě podařilo. Když program trvá přes tři hodiny, což v předvánoční Velké vždycky trvá, hrozí riziko, že lidi se ještě před uplynutím třetí hodiny naštvou, zvednou se, roztrhnou lístek a s nadávkami spěchají k domu. U Tondy tento problém nemám, a to především ze dvou důvodů. Prvním je on sám, protože jako moderátor je výborný. A druhý důvod spočívá ve výběru pozvaných hostů, jsou z různých míst Slovácka a tak rozdílní, že vždycky máte důvod těšit se na další soubor nebo zpěváka. A možná bych ještě dodal do třetice - v programu je vždycky několik okamžiků, kdy se dozvíte zajímavé informace, třeba o tradicích na Horňácku nebo o všeličems jiném neznámém jinde na Slovácku. 

Základ byl i tetokrát v moderování, kdy Tondovi dělal výborného partnera Martin Kuchyňka, který se sice drží v povzdálí, ale Tonda ho vždycky dokáže kočírovat tím nejlepším způsobem. Nedivím se, že dostávají nabídky na další vystupování, třeba 4. ledna v hradišťském kině Hvězda... Nedůležitější jsou ale zpěváci. Za zaznamenání by jich stálo víc, já jsem vám připravil zatím několik záznamů.

Tady si můžete poslechnout výborného horňáckého zpěváka Martina Čambalu, kterého doprovázel na cimbál neméně výborný muzikant Jura Petrů.

Tady zpívá dvojice Lubomír Šlosar a Jaroslav Polášek (písničku Chvála Bohu, že jsem se narodil), na cimbál je doprovází cimbalista Mladých Burčáků. Na stream.cz jsem napsal Juru Petrů, za což se omlouvám, spletl jsem se a nevím, jak to vymazat.

A tady už je dvojice Tonda Vrba a Martin Kuchyňka (jak připomenou, jeden katolík, druhý evangelik), pořad právě začíná, buďte na začátku trpěliví, budou i zpívat a nakonec uslyšíte: "Bratry a sestry, vítáme vás..."

V týdnu přidám další ukázky, například ženské sbory z Velké, Javorníku či Míkovic, a také několik mužských hlasů. Po tomto odpoledním zpívání byl včera večer výborný program v Brně v Besedním domě, kde mimo jiné zpívaly ženy z Lipova a vystoupili rovněž muži z Hrubé Vrbky, ale bohužel, dozvěděl jsem se o tomto programu pozdě a tak žádné videoukázky nabídnout nemůžu...

Pěkný předvánoční týden! Hlavně dobrou náladu a optimismus! :)

RB