Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ať žije ironie a sranda! Nejdůležitější události doma i ve světě v humorných videoklipech

Máme víkend, trochu srandy neuškodí a tak vám předkládám videa, která jsem objevil úplně náhodně na internetu. Některým z vás se asi líbit nebudou, ale já myslím, že tady na stránkách si každý najde něco, co se mu líbí a co ne - někdo má rád vdolky, jiný holky.

Na videu je rapující muzikant Ondřej Hejma, někteří ho znají už dávno jako zpěváka jedné kapely (jmenuje se Žlutý pes, založena byla v roce 1978 a po revoluci zpívala sametovou písničku o Gorbačovovi, ale to už je učivo z doby pravěku vážení žáci, Gorbačov byl nějaký lovec mamutů?), jiní jako porotce nedávno velmi populární soutěže Superstar. Ve videoklipech, které jsou tady, se představuje v roli zpěváka, který velmi osobitým způsobem glosuje každý týden dění doma i ve světě. Nyní tak činí už 34. týden. Všímá si všeho možného, nejvíc asi politiky, ale prostě všeho, co je na titulních stránkách novin nebo v hlavních televizních zprávách.

 

Tady je například "díl", který začíná zvolením Obamy americkým prezidentem...

 

A tady je zatím jeho poslední klip, v němž se točí mimo jiné kolem Romů, další nový klik bude odvysílán na internetu v úterý....

 

A tady je úplně první díl, to ještě nebylo ono...

 

A tady jsou všechny videoklipy rapujícího Ondřeje Hejmy pěkně pod sebou...

 

Jsem docela rád, že jsem tyto videoklipy objevil, ze včerejšího lamentování nad lidmi jsem neměl dobrý pocit a chtěl toto lamentování raději vymazat. I když mě mnohé štve, ve skutečnosti je možná dobře, že lidé jsou tak různorodí a jen výjimečně čistě dobří či špatní, díky tomu má i život mnoho odstínů a je mnohem zajímavější. Místo lamentování nad lidmi či životem by měl být člověk nadšený z života a pokud možno se na něj dívat s nadhledem.

I proto se mi tyto videoklipy hodně líbí, čím jsem starší, tím více cítím, jak je pro náš život nesmírně důležitá ironie, sebeironie, satira, schopnost zasmát se třeba i tomu, co míří na nás samotných nebo na věci, které nám jsou "svaté". Myslím, že smích - nemyslím ten škodolibý - je důležitější než mnohé jiné věci. Nerad bych byl tady na stránkách vnímán jako mravokárce, pokud tomu tak je, to bych raději tento "krám" zavřel.

Dovolte mi to zopakovat ještě jednou - máloco je v životě dak důležité a sebeozdravné jako ironie, sebeironie, satira, karikatura, humor, smích, sranda. Kdo je těmito látkami naočkovaný, má nad životem i lidmi nadhled, není tak nešťastný a je také mnohem příjemnějším společníkem - na rozdíl od toho, kdo má neustále stažený obličej a z příma zvednutý ukazováček...

RB