Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Antonínek se změnil. Podívejte se na první mši

Zatím se prosím podívejte na fotky, textík přidám později, rád bych také vypsal několik poznámek z kázání P. Václava Vrby, děkana z Veselí nad Moravou, který nedělní mši na Sv. Antonínku sloužil. P. Vrba je právě onen muž na první fotce, po jeho pravé ruce kráčí blatnický farář, P. Zdeněk Stodůlka, který fakticky vedl nynější největší změny na Antonínku za poslední desítky let.

Dnešní mše byla vlastně docela historická, vůbec poprvé byla totiž sloužena u zcela nového polního oltáře, který na Antonínku za poslední měsíce vyrostl. Konkrétně dnes šlo o Pouť Matice svatoantonínské, s jejímž předsedou (bratr arcibiskupa Jana Graubnera) jsem dnes mimo jiné chvíli mluvil a požádal ho, jestli by nemohl o činnosti matice informovat více než dosud.

Jinak na Antonínku bylo nádherně, mše začínala 10.15 a ještě před desátou žádný velký nával lidí. Postupně jich ale přišlo či přijelo dost, mnozí se schovali před sluníčkem do stínu velkých stromů.

Byl jsem také rád, že chyběli stánkaři, lépe řečeno, na místě stály jen stánky s občerstvením a perníky, což bohatě stačilo. Osobně vůbec nerozumím tomu, kdo "cpe" na Antonínek stovky stánkařů se spoustou blbostí, je to prachbídná tradice a měla by skončit. Stejně jako by se měli odebrat jinde kolotočáři, dnes bylo dobře vidět, jak klid Antonínku (a věřím, že i návštěvníkům) prospívá.

Tak tolik alespoň ve stručnosti, o Antonínku se rozepíši v dalším čísle časopisu o Ostrožsku a Horňácku, i dnes jsem do čaospisu "sbíral materiály" a dumal nad tím, jak napsat text, aby měl co největší smysl. Šak možná uvidíte...

A brzy sem připíši také podrobnou pozvánku na hlavní pouť 15. června, bude to velká sláva s pestrým programem, dnes o něm detailně informoval P. Stodůlka...

RB

Ještě dodám, že na i stránkách www.slovacko.org - předchůzce nynějších stránek - jsem se podrobněji věnoval Sv. Antonínku, řadu textů i fotek najdete TADY.