Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Aktuální zpráva z novin: Čtyřletý chlapec z Hluku přežil nákazu meningokokem

Tato závažná zpráva se dnes objevila ve Slováckých novinách. Moc víc o ní nevím, než to, co vyšlo, proto ji předkládám bez jakéhokoliv komentáře. Až budu vědět sám něco, dám na stránkách vědět. Dnes jsem zatím potkal jen jednoho sedmdesátiletého Hlučana při běhu a s ním jsem se bavil právě o běhání - povídal mi o tom, jak na něj jiní Hlučané pokřikují, že asi nechce umřít, když v takovém věku běhá :) Nejdůležitější ale je, že podle dosavadních informací bude mít případ chlapečka šťastný konec!!!!!!!!!!!!!!!!  Hurá, hurá, hurá !!!!!!!! Držíme palce!!!!!!

Hoch přežil útok meningokoka

Hluk - Rodina čtyřletého chlapce z Hluku prožívá těžké trauma. Na jejich syna totiž zaútočil meningokok. Podle zdroje blízkého tamní mateřské škole se první příznaky nemoci projevily právě při jeho návštěvě mateřinky. Její vedení ale odmítlo situaci komentovat.


„Promiňte, nebudu se k tomu vyjadřovat," omluvila se ředitelka mateřské školy v Hluku Lenka Habartová. Sdílnější byl mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý. „Ve středu 12. listopadu v ranních hodinách byl na naše dětské oddělení přivezen záchrannou službou čtyřletý chlapec. Vyšetření ukázalo podezření na meningokokovou sepsi. Lékaři okamžitě nasadili léčbu a zajistili materiál pro laboratorní vyšetření. Chlapečka jsme převezli do Dětské fakultní nemocnice v Brně. Jeho stav je stabilizovaný," upřesnil včera Slováckému deníku Hrdý.

O výskytu zákeřné nemoci jsou informováni také pracovníci Krajské hygienické stanice ve Zlíně. „V takových případech je osobám, které se v posledních dnech nacházely v úzkém kontaktu s nemocnou osobou, nařizován lékařský dohled. Tito lidé užívají antibiotika, aby se zabránilo vzniku onemocnění a předešlo dalšímu šíření. Dále je upozorňujeme na první příznaky onemocnění a varujeme je před zvýšenou fyzickou námahou po dobu jednoho týdne. Pokud to situace dovolí, snažíme se vyhledat v okolí nemocného nosiče bakterie," poznamenala epidemioložka Krajské hygienické stanice se sídlem ve Zlíně Hana Tkadlecová.

Ročně se, podle jejího vyjádření, ve Zlínském kraji vyskytnou 2 až 4 případy meningokokové nákazy.

Onemocnění má prudký průběh. Během několika hodin se může zcela zdravý člověk dostat do kritického stavu, inkubační doba onemocnění je 1 až 7 dní. Přenáší se vzduchem. „V počátku onemocnění se objeví běžné chřipkové příznaky, později vysoká teplota nereagující na léky proti teplotě ani zábaly, dále drobná tečkovitá krvácení i větší krevní výronky na kůži, nemocný přestává komunikovat, je apatický, dezorientovaný místem a časem, někdy je naopak agresivní, může upadnout do bezvědomí. Ochranou proti onemocnění je dobrá kondice, dostatek spánku, strava bohatá na vitaminy, u malých dětí je rizikovým faktorem pobyt v zakouřeném prostředí," vysvětlil Hrdý. Očkování není hrazené zdravotní pojišťovnou, nepokrývá všechny sérotypy a není vhodné pro malé děti.

 

Oleg Kapinus, Slovácké noviny