Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Aktuální pozvánky z celého Slovácka - přibývá těch vinných. V pátek ještě doplňuji

O lhotských oslavách 100 let kostela i lipovských hodách jsem psal dříve, teď nabízím další várku kuturních pozvánek, kterou budu ještě doplňovat.

Následující pozvánky posílají pořadatelé do Rádia Jih, odkud mi pozvánky také přicházejí. Za všechny samozřejmě děkuji, v příloze si můžete prohlédnout zcela nový inzerát rádia, který vás zve k poslechu Rádia Jih a jeho speciální "cimbálové stanice". Jinak si všimněte, že začínají narůstat počty "vinných pozvánek".

Ještě předtím je tady mejlík od pana dr. Jiřího Jilíka: "Vážení přátelé, v sobotu 25.10. v 9.50 hodin na ČT 2 bude odvysílán publicistický pořad z cyklu Náš venkov, který je věnován slováckým vdolečkům. Bližší informace naleznete na mých webových stránkách. S pozdravem Jiří Jilík" A TADY jsou stránky pana Jilíka.

Další tipyna najdete na stránkách Mikroregionu Ostrožsko,a to TADY. A samozřejmě ještě okresní noviny, Dobrý den s kurýrem, TADY (Jen upozorňuji, že hned první akce v tomto přehledu, Večer broučků a světlušek v Hluku dnes není, akce byla zrušena).

A už minulý týden jsem upozorňoval na nedělní přednášku o Velké Moravě ve Střílkách, pozvánka je TADY.  

 

Takže pozvánky:

Druhé setkání cimbálových muzik můžete navštívit v kulturním domě ve Velkých Bílovicích v sobotu 25.října od 19 hodin. Vystoupí cimbálová muzika Jožky Staši z Lipova a domácí Guráš a Lália. Po programu se můžete pobavit při společné besedě u cimbálu spojenou s ochutnávkou vín místních vinařů.

 

Srdečně vás také pozveme na už šesté Setkání přátel zpěvu a přírody na Hoře sv. Klimenta ve Chřibech. Jedná se o neformální setkání slováckých pěveckých sborů, jejich rodin a příznivců, to vše spojeno s degustací vody ze studánek a opékáním špekáčků. Smyslem setkání je projít se podzimní přírodou z libovolných okolních míst, ochutnat vodu z místních studánek, zazpívat si známé i méně známé slovácké písničky a příjemně se pobavit. Akce se bude konat v úterý 28.října od 14 hodin na Hoře Sv.Klimenta mezi Osvětimany a Vřesovicemi.

 

Přímo neodolatelné budou následující pozvánky: na Husích hodech a mladém víně si můžete pochutnat ve vinném sklepě U Ježoura v Prušánkách -Nechorech 7. a 8.listopadu.

 

Podobnou akci pořádá také Moravská banka vín ve své restauraci na Hlinkách v Brně v sobotu 8.listopadu. Mladá vína a husičky tam můžete ochutnat při příjemném posezení u cimbálové muziky Ponava.

 

A ještě jednou na toto téma : ochutnávka mladých vín spojená s husími a kachními specialitami je připravena v obecní hale U orla v Šardicích také v sobotu 8.listopadu se začátkem v 17 hodin.

 

Další pozvánky jsou na sobotu 25.října : jeden z prvních Koštů mladých vín pořádá Hotel Zámeček v Mikulově. Vinobraní s posezením u cimbálu pořádají také v sobotu 25.října v sále obecního úřadu v Horních Věstonicích. Začátek je v 19 hodin a můžete tam ochutnat už první mladá vína .

 

Ve čtvrtek 30.října budou vyhlášeny výsledky soutěže TOP 77 vín České republiky 2008-2009 a to v hotelu International v Brně, oceněná vína bude možné i ochutnat. Ve čtvrtek 30.října proběhne také Reprezentační košt oceněných vín Malé encyklopedie českých a moravských vín spojený s předáním ocenění vinařům a křtem nové knihy v hotelu Vinum Coeli v Dolních Kounicích.

 

V prvních listopadových dnech se bude konat turné řízených degustací pětikorunových vín Malé encyklopedie českých a moravských vín. Ochutnat můžete všechna vína oceněná nejvyšším stupněm, tedy 5 korunkami. Turné se postupně představí : 4.listopadu ve Vracově, 5. v Břeclavi, 6.v Ostravě, 7. ve Velkých Hošticích a 8.listopadu v Ostrožské Nové Vsi.

 

Soutěž a přehlídku mešních a košer vín pořádá Stojanovo gymnázium na Velehradě v atraktivních prostorách klenutých sklepů. Zahájení proběhne v sobotu 8.listopadu v 15 hodin, v 17 hodin začne koštování s besedou u cimbálu.

 

Ještě než se vypravíte na letošní mladá vína pod značkou Svatomartinské, můžete si zajít na několik prvních ochutnávek : např. akci s názvem Mladá vína 2008 spojenou s podzimními otevřenými sklepy pořádají ve sklepních uličkách Výmol, Zátiší a U Nádraží v Moravské Nové Vsi v sobotu 8.listopadu. Začíná se už v 10 dopoledne.

 

Výstavu archivních vín s ochutnávkou pořádají vinaři z Vranovic v sále restaurace U Fialů v sobotu 8.listopadu. Začátek je ve 14 hodin, k poslechu bude hrát cimbálová muzika Katrán.


Soubory ke stažení