Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Aktuální pozvánky - Velká nad Veličkou a řada dalších míst

Opět jsou tady pozvánky s Rádiem Jih, které mimo jiné vysílá nepřetržitě lidovou hudbu - stačí kliknout na jeho internetové stránky. Vyzkoušejte je, pokud jste tak ještě neučinili.  

Pokud jde o pozvánky, začínám samozřejmě Velkou nad Veličkou s její velkou akcí, kterou pořádá Tonda Vrba. Vyrazte v neděli na Horňácko.  

 

„Došli sme k vám na koledu ..." to je název velkého, už 7.předvánočního zpívání lidových sborů, sólistů a muzik z mnoha moravských národopisných regionů v Kulturním domě ve Velké nad Veličkou.
V neděli 14.prosince už od 15 hodin
se postupně představí z Horňácka : ženské sbory z Javorníka a Velké nad Veličkou,Sboreček žen z Lipova, Anna Šajdlerová, Martin Čambal, Jan Kružica, vypravěč Pavel Sťahel a hudecká muzika Petra Galečky. Z Kopanic zahraje Hudecká muzika ze Starého Hrozenkova a vypravěč Josef Kubánik. Z Uherskohradišťska se můžete těšit na mužský sbor z Tupes, dívčí sborek Falešnice z Míkovic, cimbálovou muziku Mladí Burčáci, zazpívají Lubomír Šlosar, Jaroslav Polášek a jako host Anton Gajdoš z Bratislavy. Dalšími hosty budou z Kyjovska mužský sbor Paniháj s Jurou Petrů a zpěvačka Anička Kyliánová, z Podluží přijede Starobřeclavská gajdošská muzika, z Hanáckého Slovácka zpěvácké duo Bohumila Michnová a Jiljí Herzán. Celým programem budou provázet Martin Kuchyňka a Tonda Vrba.

 

Hradišťský soubor Cifra, který nedávno oslavil 10 let svého trvání, připravil svou letošní premiéru nazvanou  „Adventní obrázky" v předvánočním čase a tematicky ji zaměřil na adventní období. Vedle tanečníků a muzikantů Cifry se jako hosté představí děti ze souboru Hradišťánek. Podívat se na tento adventní pořad můžete v Klubu kultury v Uherském Hradišti v sobotu 13.prosince v 19:30.


Vánoční zpívání připravilo občanské sdružení Jordánek Lovčice v neděli 14.prosince od 15 hodin ve školní zahradě v Lovčicích.


Slovácký krúžek Poštorná pořádá Vánoční jarmak - tentokráte se oproti minulým rokům přestěhuje na poštorenskou Rovnicu. Těšit se ale můžete na tradiční a osvědčený sortiment stánků - vánoční punč, svařák, med, horkou medovinu, něco masného k zakousnutí i kytičku jmelí a další vánoční zboží. V Poštorné začnou v pátek 12.prosince už ve 14 hodin, večer v 18 bude vánoční zpívání na schodech, v sobotu 13. se  stánky otevřou už v 9 hodin a koledy si zazpíváme zase v 18.00.


Folklórní pořad „Ten vánoční čas" připravil Kulturní dům Strážničan ve Strážnici: v sobotu 13.prosince v 19:30 zahrají a zazpívají Cimbálová muzika Petra Galečky a Sboreček žen z Lipova, soubor Spinek a cimbálová muzika Růža ze Vnorov, strážnické soubory a muziky, rodina Gajdova a jako host Vrchári z Detvy.


„Došli sme k vám na koledu ..." to je název velkého, už 7.předvánočního zpívání lidových sborů, sólistů a muzik z mnoha moravských národopisných regionů v Kulturním domě ve Velké nad Veličkou. V neděli 14.prosince už od 15 hodin se postupně představí z Horňácka : ženské sbory z Javorníka a Velké nad Veličkou,Sboreček žen z Lipova, Anna Šajdlerová, Martin Čambal, Jan Kružica, vypravěč Pavel Sťahel a hudecká muzika Petra Galečky. Z Kopanic zahraje Hudecká muzika ze Starého Hrozenkova a vypravěč Josef Kubánik. Z Uherskohradišťska se můžete těšit na mužský sbor z Tupes, dívčí sborek Falešnice z Míkovic, cimbálovou muziku Mladí Burčáci, zazpívají Lubomír Šlosar, Jaroslav Polášek a jako host Anton Gajdoš z Bratislavy. Dalšími hosty budou z Kyjovska mužský sbor Paniháj s Jurou Petrů a zpěvačka Anička Kyliánová, z Podluží přijede Starobřeclavská gajdošská muzika, z Hanáckého Slovácka zpěvácké duo Bohumila Michnová a Jiljí Herzán. Celým programem budou provázet Martin Kuchyňka a Tonda Vrba. V neděli 14.prosince ve Velké nad Veličkou.


Dům kultury Hodonín vás zve na Malý vánoční jarmark, na kterém najdete stylové vánoční zboží i občerstvení, ukázky kovářských výrobků, vánoční svíčky ze včelího vosku a tradiční vánoční  ozdoby, keramiku,dřevěné hračky a další vánoční dárky. To vše před radnicí na Masarykově náměstí v Hodoníně od středy 17. do soboty 20.prosince, ve všední dny od 13 do 18 a v sobotu od 9 do 18 hodin. Každé odpoledne si můžete poslechnout koledování u betlému a v sobotu 20.prosince vás ještě pobaví celodenní pohádkový a soutěžní program pro děti. 
 


Osmičlenný fenomenální orchestr Cigánski diabli, označovaný jako nejlepší slovenský soubor v kategorii Etno a World Music, připravil na jižní Moravě hned dvě vystoupení : v Uherském Hradišti má jejich vánoční program na programu Klub kultury v neděli 14.prosince v 17 hodin. V Hodoníně zahrají Cigánski diabli v pátek 19.prosince od 19 hodin v Domu kultury na Horních Valech v Hodoníně. 


Vánoční jarmark pořádá obec Násedlovice v neděli 14.prosince od 15 do 18 hodin v místním Kulturním domě. Můžete se podívat i zakoupit vánoční aranžmá, tradiční zdobené perníčky, výrobky ze šustí i vyšívané a háčkované vánoční dekorace.
 


O víně:

Vánoční přehlídku archivních vín můžete navštívit v Hustopečích. Volná degustace začíná ve sklepu Českého svazu zahrádkářů v sobotu 13.prosince v 15 hodin a bude možné ochutnat zhruba 100 vzorků kvalitních archívních vín.
 


Domácí zabíjačku a ochutnávku mladých vín pořádají v Týnci u Břeclavi v sobotu 13.prosince. Uvidíte tradiční průběh domácí zabíjačky s ochutnávkou všech dobrot, budou také otevřeny místní sklepy, kde můžete okoštovat místní mladá vína.
 


Mnoho zajímavých vinařských akcí, koštů a ochutnávek  je připraveno na dobu vánočních svátků: např. 26. a 27.prosince se budou světit mladá vína v Lanžhotě, Moravské Nové Vsi, Přísnoticích, Bořeticích a Velkých Bílovicích, Štěpánské košty připravili v Boleradicích, Starovicích a Vranovcích.

A to není všechno : začnou se degustovat také pálenky, klub přátel tekutého ovoce pořádá štěpánský košt ovocných pálenek 26.prosince od 14 hodin v kulturním domě v Želeticích