Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

A ještě výborní Slováci v Hluku... Lidi, kde jste?

Jelikož pravidelně "putuji" na stránky Hlučana Štěpána Mitáčka, doporučuji vám, abyste na ně občas rovněž mrkli. Stránky jsou prosím TADY. Teď naposledy dával Štěpán na stránky koncert vynikajících Slováků, kteří hráli v sobotu na hlucké tvrzi. Byl jsem velmi zvědavý, kolik přijde diváků, protože jsem Hlučanům pomáhal s propagací. Bohužel, byl jsem strašně zklamaný, lidí příšlo málo. Znovu jsem se utvrdil v tom, že dnes nemá smysl pro lidi cokoliv pořádat či dělat, kdo to ještě zkouší, má můj naprostý obdiv.  Nejde totiž jen o folklor, dnes lidi nechodí ani nikde jinde. V neděli dopoledne jsem byl například  v rozlehlém parku ve Veselí nad Moravou. Byly tam běžecké závody, bylo možné běžce povzbudit, projít se, užít si čerstvého vzduchu. Myslíte, že tam kromě oněch běžců někdo byl? 

 

Nezbývá mi, než citovat slova Štěpána z jeho stránek. (A tady jsou fotky z této akce)

 

Včera večer na hlucké tvrzi bylo nádherné vystoupení, na kterém vystupovalo perfektní seskupení tří muzikantů s názvem Pacora Trio a také vokální skupina SKLO. Po nich následovala beseda u cimbálu, při které hrála CM Babica. V Hluku je pořád dostatek takových akcí, při kterých je dobrá muzika, nálada a hlavně zábava, ale lidi mají o ně čím dál menší zájem. Velice mě zamrzelo, když jsme přišel na tvrz a většina židlí zela prázdnotou.

Svět je plný internetu, počítačů a televize, ale to život ani zdaleka nemůže naplnit. Tak jako si zajít někde užít pořádné zábavy. Věřím, že dnešní trendy muziky jsou někde jinde, ale jde hlavně o atmosféru, která se už nikdy nezopakuje. Na diskotéku můžete jít každý týden a stále dokola vám tam pouštějí stejné písničky z nějakých CD, ale toto je živá hudba a zážitek z něčeho takového se už nikdy nebude opakovat.

A proto apeluju na všechny, hlavně na Hlučany, neseďte pořád doma u televize, ale běžte si i užívat toho krátkého života, který máme, když jsou tu pořád možnosti. Když nikdo nebude na takových besedách, tak to brzo zanikne, a tím zanikne i to co dělá Slovácko Slováckem. A to žádný jiný kout na světě nemá. A na závěr, když to necháme zaniknout, tak budeme jenom sedět u počítačů a lamentovat, že tu nic není, ale to už bude pozdě.