Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

A ještě video z Horňáckých slavností 2009 - kritizovaný Merta, plus další zpívající hosté

Technika mě začíná poslouchat, a tak postupně dávám na stránky další video ukázky. Následující video je ze sobotního pořadu na Horňáckých slavnostech, ano, jde o velmi diskutovaný pořad Martina Kuchyňky a Tondy Vrby.

Na této ukázce můžete vidět vystoupení hostů - řekl bych, že jde o výborná vystoupení. Nejdříve hraje na dudy brněnský herec Ivan Urbánek, který už možná žije na Horňácku víc než v Brně. Po něm můžete slyšet na harmoniku "Ujo" Tono Bendíka, hosta ze Slovenska. Jako třetí zpívají dvě ženy z Litvínova, které si Horňácko zamilovaly - mamka s dcerou, dvě Marcely. No a poslední zpívá písničkář Vladimír Merta, který měl opravdu problém vyjít na pódium - na zpěvu to ale nepoznáte :)

Děkuji Marcela Kadlecové jr. za pomoc s vyjmenováním všech hostů!

 

 

Tady je prosím video s vystoupením hostů, dudy, harmonika, dvě ženy, Merta... (jedno ze světlých míst celého pořadu)

 

A tady video z předešlých dnů, zpívá Martin Kuchyňka a Tonda Vrba, hraje CM Petra Mičky, i toto video mám rád, byť Tonda na něm vyhlašuje, jak končí s velickým folklorem :)

 

A tady je debata, kde to oba za svůj pořad na Horňáckých pořádně schytali...  

 

 

Co ještě připsat, kromě toho, že sem dám zvukový záznam pořadu? Jeden kamarád mě pořádně naštval, když mně naznačoval, že nechci sem schválně napsat, jak byl pořad špatný a někteří "ovínění" alkoholem - myslím, že už jsem mnohokrát dokázal, že sem na stránky píšu tak otevřeně a upřímně, jak to nedělá skoro nikdo jiný.

Co mám tedy k tomuto pořadu a k Horňáckým psát? Všechno by to bylo na delší debatu, velmi pozorně jsem si pročetl diskusi k Horňáckým a s řadou názorů dost souhlasím. Je velká škoda, že neexistuje prakticky místo, kde by se o Horňáckých slavnostech, pořadech, organizaci a dalších věcech diskutovalo. Strašně moc to chybí. Pokusil jsem se proto udělat tady i prostor pro diskusi, ale pochopitelně, místo pro pořádnou debatu o slavnostech by mělo být někde jinde.

A pořad Martina Kuchyňky a Tondy Vrby? Samozřejmě, bolelo mě z něho srdce, tak jako mnohé jiné, kteří mají Horňácko rádi. A někteří to i pěkně popsali v diskusi. Hned po tomto pořadu jsem jel domů a nezůstal ani na večer, naštvalo mě i chování profesionální ochranky, která poměrně ostře všechny hosty "vypakovala" ze sálu před večerním blokem. Chápal jsem to, ale ten způsob a celková atmosféra nebyly vůbec dobré. Jako není dobré pozorovat celé slavnosti mnoho "goril" s označením Security na takové "akci", jakou by Horňácké měly být. Já vím, časy se mění. V lečems bohužel...

A samotný pořad? Seděl jsem hned v pondělí po slavnostech s Martinem Kuchyňkem, byl jsem ve spojení s Tondou Vrbou, a jsem přesvědčený, že je celý průběh mrzí víc než kohokoliv jiného. Ví, že pořad nezvládli, ví, že si některé hosty vybrali naprosto špatně, zejména ty první, ví, že to, co projde v přírodním areálu jako v roce 2008, v kulturáku neprojde. Snad to většina diváků pochopí, byť museli trpět a proklínat celé Horňácko.

Věřím, že si toto všechno nechají Martin i Tonda projít hlavou, že nebudou do pořadů montovat své osobní "účty" a příští rok budou pokračovat. Jsem proti tomu, aby jim například programová rada tento pořad brala. Horňácké slavnosti tento typ pořadu potřebují, je ohromné množství zajímavých lidí, kteří by v takových pořadech měli vystupovat a určitě by měli, co říci.

Dnes, s odstupem času, mě už srdce nebolí. Je to stejné jako s jinými láskami. I když vám občas ublíží a začnou zkoušet, co ještě vaše srdíčko vydrží, máte je pořád stejně rádi. A když si pustíte dvě video ukázky z tohoto pořadu, myslím, že mi budete rozumnět.

RB

Ps. Přidám ještě třetí ukázku, kde zpívají horňáčtí zpěváci...