Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

A ještě pár slov k výborné slovácké kuchařce psané v nářečí

Tento týden jsem dával na stránky tip na internetové stránky s výbornou slováckou kuchařkou - a tehdy jsem slíbil, že vás seznámím i s ženou, která tyto ojedinělé stránky připravuje. Tady je tedy prosím její psaní. A ještě slibuji, že se budu snažit její stránky "propagovat". Všimněte si prosím u jednotlivých receptů nářečí.

 

"Co napsat o sobě? Jsem obyčejná ženská, žiju na Slovácku, chodím do práce, doma mám tři chlapy a těm musím každý den vařit. Ovšem to "musím" neberu jako nutné zlo, ale jako zábavu," napsala mi paní Jarmila Jankůjová. Takovým třem chlapům tedy pořádně závidím! :)

A paní Jankůjová pokračuje:  

"Vařit mě hodně hodně baví a k tomu patří i vyhledávání a zkoušení nových jídel. A internet, to je zásobárna receptů. Když jsem tak pročítala stránky jiných kuchařek, říkala jsem si, že by mě bavilo udělat si svoji elektronickou kuchařku. Jenomže jsem nechtěla, aby byla podobná, těm tisícům, co už na netu jsou. Chtěla jsem něco jiného. A tak mě napadlo psát ji ve slováckém nářečí. Má to ještě jeden důvod. Trochu se o řeč našich předků obávám. Mám pocit, že se dnes lidé za nářečí kapku stydí. Jako by mluvit nářečím znamenalo být zaostalý. Já vím, že se vývoj zastavit nedá, tak si svoji řeč uchovávám alespoň takto. Ještě bych chtěla dodat, že píšu v nářečí, kterým se mluví v okolí Uherského Brodu, kde žiji. Tady je naše nářečí už silně ovlivněné blízkostí Valašska a taky Kopanic."

Paní Jankůjové držím palce a moc jí za její stránky děkuju!!!

RB