Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

A ještě něco na zahřátí - nejen kankán na lhotském pastoračním domě (VIDEO)

Jelikož mráz venku je opravdu mrazivý, chtělo by to na zahřátí ještě něco. Co byste řekli na kankán? Jeden bych vám mohl "nabídnout", je z Ostrožské Lhoty. A nevěřili byste - viděl jsem ho na vlastní oči na Pastoračním domě P. Antonína Šuránka o Vánocích 2009.Videoukázku si můžete prosím pustit TADY...  (moc doporučuji také druhou část videa)

 

Bylo to pro mě jedno z dalších příjemných setkání ve vánočním období. V Ostrožské Lhotě mají zatím mladou tradici setkávání nad kávou vždy první neděli v měsíci po ranní mši svaté. O Vánocích měli vlastně takové "bilanční" setkání, šel jsem se podívat, pěkně se posadil - a za chvíli kankán! No, ten jsem tady opravdu nečekal - šak některé tetičky také né :) 

Hned za kankánem můžete vidět ještě jedno krásné vystoupení, říkal jsem si, že tyto dvě ukázky můžou být takto vedle sebe. Pro mě to byla příležitost vidět život zase z jiného pohledu, povídat si i poslouchat ty, které znám třeba jen z občasné návštěvy kostela nebo letmého potkávání na ulici. Při takových setkáních má člověk možnost přemýšlet nad spoustou věcí, myšlenka takových farních kaváren je výborná. Měl jsem ji rád už v Praze, například v evangelickém kostele U Salvátora se věřící i nevěřící můžou setkávat nad kávou nebo čajem už léta. Myslím, že je to mimo jiné výborná příležitost vzájemně se poznávat, po návratu na Slovácko jsem byl překvapený a zklamaný, jak velký je často na vesnicích "příkop" mezi těmi, kteří například chodí do kostela a těmi, kteří se rozhodli kostelu vyhýbat.

A rád bych ještě dodal jednu věc. Na konci videoukázky můžete vidět při tanci paní Bartoňkovou. Patří k mnoha lidem, které všude možně potkávám a kteří se starají o život farností, život kostelů, pořádek, úklid, tisíce záležitostí, včetně třeba obrovské pomoci s Tříkrálovou sbírkou. Takových lidí je na Slovácku naštěstí ještě dost, jen mám někdy pocit, že se o nich velmi málo mluví.

RB