Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

A ještě moje články MF DNES: Skončil jsem rozhovory s 10 starosty největších měst - tady je nejhezčí starostka a také emotivní šéf Svazu měst a obcí

"Cože v té Praze vlastně děláš?" slyším občas na Slovácku, a těžko se mi vysvětluje, cože tady vlastně dělám, protože sám se tomu občas divím. Leč, zatím jsem tady v MF DNES, snažím se psát co nejlepší věci a netuším, kam mě vítr zavane. Kvůli penězům ale tady v Praze opravdu nejsem, jak si hodně lidí myslí, na Slovácku se ale těžko novinářská práce hledá. Tedy novinářská, ve smyslu nezávislosti, že nikdo člověku nemluví do toho, jak má psát, nebo co nepsát.

Zatím jsem se v MF DNES s ničím takovým nesetkal, píši skutečně to, co chci a cítím, ale mám o budoucnost novin docela obavu - vlastnictví novin takřka největším českým podnikatelem, ministrem a předsedou vlády je pro noviny spíše neštěstím. Zatím jsem ale stále tady, skoro víkend co víkend jezdím moc rád domů a vracím se s balíkem regionálních novin a občas i nějakými videoukázkami, které se snažím na Slovácku točit. Kdo čte tyto mé stránky pravidelně, ví, že jsem Slovácku věrný a snažím se pro něj toho dělat stále mnoho.

Tady je tedy zatím má poslední novinářská práce, dnešním dnem jsem skončil sérii rozhovorů se starosty a primátory největších středočeských měst. Bylo to hodně zajímavé, přineslo mi to mnoho poznání, vždy jsem se snažil tyto "šéfy" měst navštívit v jejich městech, abych mohl dělat rozhovory z očí do očí a zároveň si o lidech a městech udělal vlastní obrázek.

 

Končil jsem rozhovorem s primátorem Kladna Danem Jiránkem, který je zároveň předsedou Svazu měst a obcí. Pan Jiránek je zajímavý chlapík, povídání s ním bylo hodně zajímavé, byť mu se možná úplně nelíbilo - tedy nelíbily se mu některé moje otázka. Jsem ale příznivec ostrých rozhovorů, rozhovorů, kde ti, kteří mají politickou moc a spravují velké peníze, dostávají otázky na tělo, protože jinak rozhovory nemají smysl. Když pak přijedu na Slovácko a čtu tamní rozhovory s místními politiky, tak nějak jen kroutím hlavou - ale rozumím tomu, že novinařina na Slovácku je v něčem obtížnější, než tady v Praze... No a přidávám ještě rozhovor se starostkou Berouna, to je ta žena, kterou jsem v titulku označil za nejhezčí. Nevšímal jsem si ale ani tak jejího půvabu, spíš jako toho, jak řídí město, jak se "zbavila" svého předchůdce, ale třeba také, jak se dokázala vypracovat.

 

Jsem si vědom, že to nejsou TOP rozhovory, ale mě novinařina vždycky bavila a vždy jsem v ní viděl smysl. Na tom se nic nemění, ať pracuji ve středních Čechách, ať jsem dělal parlamentního zpravodaje, nebo ať jsem dělal na Slovácku malý regionální časopis Krajem svatého Antonínka.

RB