Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

A ještě 11. zážitek! Skvělý PONK v Uh. Hradišti s rodákem z Uh. Ostrohu... Zřejmě nejvíce chválená muzika za poslední dobu aneb Folklor je mrtev, ať žije postfolklor? Co říkáte úpravě lidových písniček?

PONK. PONK. PONK. Pokud jsem za poslední měsíce četl všude možně a opakovaně pochvalné názory o nějaké muzice, spojené s lidovými písničkami, bylo to zcela jistě nejvíce práve o PONKU - tedy o trojici muzikantů Michal Krystýnek, Eduard Tomaštík a Jakub Nožička.

"My jsme PONK a jsme z Brna, opakoval několikrát na pódiu při koncertě v Uherském Hradišti, odkud je můj sestřih, Michal Krystýnek, který hraje na housle, zpívá a je také průvodcem při koncertech. Já bych mohl dodat, abych muziku přiblížil ještě více našemu regionu, následující "hlášku": My jsme PONK, ale náš kontrabasista je Jakub Nožižka z Uherského Ostrohu, kde také muzikantsky rostl na místní základní umělecké škole.

Právě Jakubovo jméno bylo z počátku prvním důvodem, proč jsem se o PONK zajímal. Jabub totiž patří k celé plejádě mladých kluků a holek, kteří hráli ve známé CM Pramének, svého času patřící k absolutní špičce dětských cimbálovek v České republice. Dřívější děti se rozutekly a je zajímavé sledovat, kam "běžely", čemu se věnují. "Útěk" Jakuba patří k těm vůbec nejzajímavějším.    

 

Postupně jsem pochopitelně začal vnímat celý PONK a jeho snahu pracovat s moravským folklorem, tedy upravovat lidové písně do zcela nové podoby. Pokud jde o hudební odborníky, těm se podoba Ponku velmi líbí, řada pochvalným článků to jasně dokazuje, pokud jde o širší obecenstvo, sám jsem zvědavý, jako moc si ho dokáže tři chlapíci z Ponku získat.

V Uherském Hradišti bylo v kině Hvězda nakonec dost lidí, byť vyprodané nebylo, což nebylo ani možné čekat. Zájem mohl být ale trošku zkreslený tím, že koncert následoval po vernisáži fotografické výstavy, jejíž účastníci měli koncert zdarma. Mezi takové jsem patřil i já, moc jsem se na Ponk těšil a byl spokojený, sice jsem slyšel výtky jednotlivců, kterým se zdá muzika Ponku příliš ponurá, měli výhrady i k "moderování" zpěváka Michala Krystýnka, který možná až moc opakovaně lákal diváky ke koupi nového CD, ale pro mě jsou to spíše detaily, já se těšil z naprosto originálního aranžmá známých lidových písniček, a když jsem je potom doma střihal a dával na jedno video, cítil jsem, jak jsem Ponkem "nakazený" - měl jsem chuť pouštět si muziku opakovaně. 

Ponk asi nikdy nebude "masovkou" typu Čechomos nebo Fleret, ale nechť, to vůbec nevadí, myslím, že z takového srovnávání by mě z Ponku pěkně hnali :) Je moc dobře, že toto trio se začíná objevovat také v našem regionu, po hraní v Uherském Brodu, Uherském Ostrohu přišlo na řadu i Uherské Hradiště, a já jsem vděčný, že vedení Městských kin v  Uh. Hradišiti dalo Ponku takový prostor hned při první velké akci v kině.

Přál bych si, aby Ponk nepomohl tomu, že moravský folklor, lidová muzika, se přiblíží k mladým lidem, zdá se mi, že v tomto směru je to s mladýma stále horší, samozřejmě jsou skupinky folkloristů, kteří lidovky milují, ale když se člověk poptá různě na školách, vidím, že lidvé písničky tam prakticky nezní - a to v žádném podobě. Tak třeba zkusí tu "ponkovou" verzi...

RB

Ps. Velmi doporučuju TADY web Ponku, který je dělají naprosto špičkově ...

 

 

- Na internetu je také několik pochvalných recenzí, například TADY - Folklor je mrtev. Ať žije postfolklor

 

Nejlepší tuzemské desky roku 2015 podle Full Moonu... Mezi nimi i deska Ponku ... 

 

TADY můžete slyšet trojici Ponku při rozhovoru .... 

 

TADY Ponk hrál i povídal naživo v Proglasu, audio záznam ... Paráda!!!  

 

- a ještě TADY recenze desky Postfolklor ... 

 

... toto už je video, které jsem nahrál v Uh. Hradšiti, střihl jsem začátky několika písniček, plus jsem nakonec přidal představení štábu, který dělal videoklip Ponk, část štábu je z našeho regionu.... 

 

 

... a Ponk jsem zachytil i ke konci loňského roku v Uherském Brodě, ale tehdy hrál jako součást jedné akce a kolem byl docela hluk ....