Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

50 fotek z Rumunska - jak jsem viděl naše krajany

Říkal jsem si, že strávím sobotní večer nějak smysluplně, tak snad se to podařilo. Můžete se podívat na 50 fotek, které jsem mezi českými krajany nafotil. Určitě existuje mnoho a mnoho mnohem lepších fotek, ale já jsem se pokusil vyprávět vám svými fotkami také kousek příběhu o lidech, kteří si získali mé srdce. Samozřejmě, byl jsem mezi nimi velmi krátce, ale taková je zatím má zkušenost a budu moc rád, když budou i vaše zkušenosti obdobné.

K některým fotkám dodám určitě ještě další popisky, možná se pokusím ještě i o další věci, týkající se krajanů, rád bych se za nimi brzy opět vydal. Na delší dobu, s větším soustředěním a také se snahou být jim v lečems užitečný.

Užitečný jsem jim chtěl být také vším, co jsem sem na stránky v posledních dnech dal, texty, videa, fotky. Vím, že řada jiných lidí pro ně dělá nekonečně víc - s některými se vás budu snažit tady na stránkách seznámit. Vždyť psaní o lidech, kteří se nestarají jen sami o sebe, je i největším "posláním" těchto stránek...

RB

 

 

 

Paní hostitelka z Gerníku, paní Boudová. Mrzí mě, že nevím křestní jméno. Byla perfektní.

 

Její manžel, ředitel základní školy v Gerníku. Muž, který dělá pro školu a krajany velmi mnoho. Určitě o něm ještě napíšu.

 

V ulicích Svaté Heleny.

 

V ulicích Svaté Heleny.

Česká menšina ve Svaté Heleně.

 

 Další žena ze Svaté Heleny.

 

 Mládež ze Svaté Heleny.

 

Svatá Helena - odcházející přítomnost.

 

Svatá Helena - přicházející budoucnost.

 

 

 

 Pasák krav z Gerníku.

 

A ještě jednou pasák krav.

 

Paní z Gerníku, která s námi šla, aby nám ukázala správnou cestu v kopcích. Matka osmi dětí, většina jich už odešla do Čech

 

A tady je už se svým mužem a dvěma dětmi na voze. Dcera má skloněnou hlavu - posílala sms zprávu.

 

Koňák z Gerníku. Tváři se vážně, ale vůbec takový nebyl. Koně mu nechtěli doma pít vodu, tak je vedl k místnímu pramenu vody.

 

"Ráno šest vstanu, celý Boží den dělám a v deset jdu spát," pověděl mi tento muž. Celý život dělal v dolech, jako mnozí jiní má ale i hospodářství.

 

Kluci z Gerníku.

 

Tady ještě jednou stejní kluci, líbilo se mi, jak jeden z nich mě dres světoznámého fotbalisty Ronaldina.

 

Dvě holky z Gerníku, první fotka, kterou jsem mezi českými krajany v Rumunsku udělal.

 

A ještě děti z Gerníku. Dva kluci na kole, za nimi je holka. "Ančo!", volali na ni.

 

Nezvyklý pohled na domečky v Gerníku.

 

Foceno nad Gerníkem.

Krásná krajina nad Gerníkem ještě jednou. Krásná, ale na obdělávání velmi náročná.

 

Sezení před hospůdkou v Gerníku. Musím dodat - výbornou hospůdkou.

Toto je fotka z nějaké rumunského města v Banátu, nevím, jak se jmenovalo. Chlapi hráli v parku šachy. 

 

Tak toto byli Rumuni z vesnice, sousedící hned s českou vesnicí.

 

Potěšující setkání. Klučina z jedné z českých vesnic v Rumunsku, syn knihovníka Merhauta, pracoval dlouho v Česku, ale jako jeden z mála mladých lidí, kteří ve velkých vlnách odešli do Čech, se vrátil. Potkal jsem ho na folklorním festivalu ve Svaté Heleně. A určitě vám o něm ještě někdy napíšu.

 

Opět folklorní festival. Holy z české vesnice Bihor. Líbila se mi jejich ostýchavost, kterou je dobré respektovat. Stačilo, když přijeli Češi, z nichž někteří měli snahu otáčet se za každou sukní a čekat, co by tak mohlo spadnout z nebe :) 

 

Vystoupení folklorní skupiny z Gerníku.

 

A protože v Gerníku jsem strávil nejvíc času a tak získal k místním nejbližší vztah, vyfotil jsem celou skupinu takto po vystoupení.

 

Ty ruce, ty ruce, řekli by vedoucí folklorních souborů u nás - všechny šperky pryč. V tomto jsou určitě všechny holky stejné, ať žijí v Česku nebo Rumunsku :)

 

 Tak to je dívka z české vesnice v Rumunsku s názvem Zlatice.

 

A to myslím, že byl kluk ze stejné vesnice.

 

To už jsou dívky ze Srbska, také čeští krajané.

 

To už je Češka z Moravy :) Dívka jednoho z folklorních souborů, které ve Svaté Heleně vystupovaly, Myslím, že je ze souboru Světlovan z Bojkovic. Jinak o ní bohužel nic nevím, šla kolem a já jsem v rychlosti zmáčkl spoušť.

Folklorní soubor Pentla z Boršic u Buchlovic. Naschval ukazuji fotku, kde můžete vidět i krajinu za pódiem. Nebylo by špatné, kdyby nějací "folkloristé" od nás udělali dobrý skutek a přijeli krajany naučit něco z našich tanců a písniček.

 

Muž ve vestičce je Ivo Dokoupil, nesmírně zajímavý chlapík, který má o českých vesnicích v Rumunsku perfektní přehled, napsal o nich a lidech v nich mnoho článků a nafotil také mnoho perfektních fotek. Právě on organizoval ve Svaté Heleně den po folklorním festivalu poprvé festival, na ktrerý přijely české kapely. Jak řekl - festival sloužil k tomu, aby do vesnic přijelo víc Čechů, kteří mimo jiné přivezou jako turisté krajanům nepřímo peníze. Ale je toho mnohem víc, o co se Ivo Dokoupil snaží - najdete tady na stránkách s ním rozhovor.

 

Hlavní hvězdou a tahákem "jeho" festivalu byl herec a zpěvák skupiny MIG 21 Jiří Macháček. Takto jsem ho vyfotil, když zrovna vyhlédl z okna hospůdky. Diplomaticky řečeno, tři dny ve Svaté Heleně prožil tento známý chlapík poněkud v "transu", ale koncert zvládl výborně - alespoň soudě podle reakcí mnohých diváků.

Nesmím - a ani nechci - zapomenout na horňáckou muziku bratří Kubíků. I ti vystoupili druhý den na festivalu, v den, kdy hrála i kapela MIG 21. Tož, šak víte, na Horňáky nedám dopustit :) :)  

Muzika při hraní.

A cimbalistka Kubíků.

 

Zpěváci, kteří přišli přímo na pódium.

 

 

Mnozí fanoušci "pařili" na českých kapelách dost naostro. Nevím, nevím, co na to čeští krajané, zejména ti starší :)

 

Náš krajan mezi českými krajany ve Svaté Heleně. Právě podle něho se jmenuje místní škola, takto najdete Jana Amose Komenského přímo u vchodu do školy.

 

A na nástěnce ve škole měly děti i toto "Komeského mravoučne desatero".

 

A na stěnách školy najdete několik podobně pěkných obrázků, na kterých se můžete seznámit s historií příchodu Čechů do Rumunska.

 

 

 České děti ve škole ve Svaté Heleně, zřejmě čtvrťáci. Přefoceno z fotečky, která byla na dveřích.

 

Ve škole byla také výstava spousty krásných fotek. Tato patřila k těm nej...

 

 

A rád bych vám ještě ukázal titulní stránku zatím posledního čísla Gernického zvonečku, místního zpravodaje Gerníku. Je v něm mnoho zajímavého čtení, bohužel zpravodaj nyní přestal vycházet. Doufejme, že se podaří v něm pokračovat - a že v tom třeba i pomůžeme.

 

Ještě jedna titulní strana s dětmi z Gerníku.

 

Čím končit? Možná touto fotkou dětí ze Svaté Heleny. "Dobrý den," pozdravily současně. Děti (tyto i ty na titulních stránkách zpravodaje) jsou nadějí každé rodiny a jsou nadějí také našich krajanů v Rumunsku. Držmě jim palce, a pokud jim můžeme pomoci, pokusme se o to.