Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

2 x VIDEO: Výborný krojovaný ples v Javorníku (s liskáním chlapů)

Pokud jste včera byli někde na plese a už jste se prospali, můžete se podívat na dvě videa z krojovaného plesu v Javorníku. První videoukázku jsem točil já, druhá, podstatně profesionálnější, je z "dílny" Lenky Fojtíkové. Pro Lenku je to velká premiéra, mnozí ji velmi dobře znají jako fotoreportérku, tady poprvé vzala do ruky také kameru - a myslím, že jí to půjde stejně dobře jako focení a psaní.

 

Tady se můžete podívat na atmosféru plesu už v pokročilejším času... (nelekněte sa, až sa tam začnú chlapi liskat - stejně je to krásné slovo, co říkáte?) ... a ty tančící krásné víly jsou ze Strážnice 

 

A TADY je video Lenky, začátek plesu, povídání některých krojovaných "účastníků" a samozřejmě samotná zábava... 

 

Psát, jak v Javorníku bylo, je snad i zbytečné. Ples měl nádhernou atmosféru, což možná pocítíte i při sledování videa, i když, jak to chodí, to nejlepší je vždycky ve chvílích, kdy nikdo netočí ani nefotí. Odjížděl jsem domů s protančenou mokrou košilí, ale šťastný, že jsem opět na Horňácko zamířil - a samozřejmě několik fotek a článeček najdete v březnovém čísle časopisu Krajem svatého Antonínka.

 

RB 

 

Ps. Pokud máte odkazy nebo videa na plese ve vašem okolí, určitě mi je pošlete, zveřejním je. Nepochybuji, že pěkné plesy byly i na dalších místech, já vím například o Ostrožské Lhotě, kde kromě jiného viděli přítomní atraktivní kankán i sólo pro starostu - "Už koníček pádí," hráli muzikanti starostovi, který velmi rád "pádí"na svém koníkovi... Šak také starosta končil ples nad ránem se slovy, že za půl hodiny mosí jít pokludit :)