Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Výborný tip pro vedoucí folklorních souborů a učitele: Zajeďte si 15. září do Strážnice.. A prosím, vychovávejte děti v muzice a zpěvu - je to pro ně nesmírně důležité

Často se mi zdá, že o těch nejdůležitějších otázkách se mluví vůbec nejméně. Takových otázek mě napadá celá řada, ale teď a tady vzpomenu jen jednu, která zní možná hodně stroze:

Jak vychovávat děti, jak se jim věnovat, jak k nim vlastně přistupovat a jak tento přístup měnit podle jejich věku?

Kdysi, když jsem neměl děti, mě tato otázka samozřejmě vůbec nezajímala. Když se nám narodila první dcera, myslel jsem si ze začátku, že je to přece ta nejjednodušší otázka na světě. Jak vychovávat děti? Vždyť to přece každý musíme vědět, skoro každý má děti a skoro každý má přece po ruce spoustu odpovědí. Jenže, zdaleka to tak jednoduché není ...

 

Připomínám tady tuto otázku proto, že otec čtyř dětí, dlouholetý učitel a také vedoucí několika folklorních souborů Vlastimil Ondra chystá ve spolupráci s Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici velmi zajímavé setkání s názvem Siločáry duše dítěte, kde se právě o výchově dětí, v tomto případě především dětí, které chodí do folklorních kroužků, bude vyprávět. Jsem přesvědčený, že je to setkání velmi důležité a zajímavé a proto ho tady také anoncuji.

 

Pokud budete mít čas, a já myslím, že sobotní den mívá většina lidí čas, neváhejte a do Strážnice se vydejte. Přihlášení či položení jakýchkoliv dotazů je velmi snadné, stačí zavolat Mgr. Markétě Lukešové na číslo 777 654 947 nebo 518 306 652. 

 

Můžete se podívat také na minulé setkání, o kterém najdete veškeré informace na internetových stránkách TADY.

Řadu dalších informací na toto téma najdete, prosím, také TADY.

A podívejte se také TADY na stránky folklorních souborů Nivničky, kde můžete vidět, jak vypadá život takových souborů, který vede Vlastik Ondra.

 

A tady už je samotná pozvánka ředitele strážnického ústavu Jana Krista:

 

Národní ústav lidové kultury
Zámek 672
696 62 Strážnice

si Vás dovoluje pozvat na diskusní kolokvium s názvem
...
„Siločáry duše dítěte"
15. září 2012.

Národní ústav lidové kultury ve spolupráci s Mgr. Vlastimilem Ondrou Vás srdečně zve na diskusní kolokvium s názvem Siločáry duše dítěte. Kolokvium je určeno pro vedoucí dětských ale i dospělých folklorních souborů, pedagogy a příznivce dané problematiky. V letošním roce bychom se rádi věnovali problematice zpěvu v dětském souboru a problematice spolupráce rodiny a dětského folklorního kolektivu.

PhDr. Jan Krist
ředitel
Národní ústav lidové kulturyProgram kolokvia:

8.30 - Prezence účastníků

9.00 - Zahájení

9.30 - 11.30 - Blok vztahující se k výuce lidové písně ve folklorním souboru
(Doc. PhDr. Lubomír Tyllner, CSc., etnomuzikolog)
(Mgr. Vlastimil Ondra, pedagog)

11.30 - 12.00 - Přestávka s občerstvením 12.00 -14.00 - Blok vztahující se k problematice spolupráce rodiny a folklorního souboru

(PhDr. Tomáš Čech, PhD., pedagog, odborník v oblasti vzdělávání)

(Mgr. Vlastimil Ondra, pedagog)

(Mgr. Jana Křenková, odbornice na problematiku mluveného slova na jevišti)

14.00 - 15.30 - Diskuze, praktické zkušenosti

V případě jakéhokoli dotazu se můžete obrátit na moji osobu. Se srdečným pozdravem a přáním hezkého dne Markéta Lukešová

Mgr. Markéta Lukešová
Zámek 672
696 62 Strážnice
tel: 777 654 947, 518 306 652

 

K předcházející pozvánce bych rád přidal ještě několik slov a videoukázek. Těžko bych tady asi nyní v rychlosti vysvětlil, jak moc je pro mě osobně práce Vlastika Ondry zásadní a kolikrát se k ní vracím při svém psaní, přemýšlení nad Slováckem i přemýšlení nad vlastním životem a výchovou děti. Každá z jeho činností by si vyžadovala podrobný popis, každá je v mnohém nesmírně zajímavá a já věřím, že také inspirativní pro řadu dalších lidí.

 

... Vlastik s dětmi v bánovské škole, kde vyučuje a kde je také zástupcem ředitele. Zdánlivě obyčené video s obyčejnými obrázky, ale v kolika školách je něco takového k vidění? Přitom hudba je pro východu dětí tak strašně moc důležitá.

 

... tady můžete slyšet na dvou videoukázkách děti z cimbálové muziky Muzikaša. První ukázka je z jejich začátků v roce 1998, kdy je Vlastik dával dohromady a kdy se všichni začínali scházet u něj doma. Druhá ukázka je aktuální, z vystoupení v tomto měsíci.

 

 

... někdo by se možná podivil, cože to je za činnost na tomto videu, vždyť děti z folklorního kroužku by se měly věnovat hlavně zpěvu a tanci - řekli by možná někteří. Krása souboru Nivnička ale spočíná mimo jiné v tom, že děti často chodí do terénu a mnohé tradice i další věci poznávají z příma - tady se šly například podívat za včelařem v rámci celé série vycházek s názvem Výpravy k tajemnosti domova. 

 

 

TADY se můžete podívat také na perfektní internetové stránky bánovské školy, které má Vlastik na starosti - jsou perfektní.

 

Školní filmový kroužek, který Vlastik vede, vyhrál nedávno i soutěž Velehradské kamera. TADY můžete tento vítězný snímek, inspirovaný Cyrilem a Metodějem, vidět ....