Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ÚNOR 2020: Občasný zápisník padesátníka - nadále ze Slovácka i z Prahy, z novinařiny, politiky a občas ze soukromí

herrenuhren

 

Také měsíc únor zapisuji sem na web až ke konci měsíce, konkrétně tato slova píši v neděli nad ránem, 23. února, když jsem se vrátil z krojového plesu v Hluku a také z několika fašanků, které plesu předcházely.

 

Začínám tedy tento zápisník na Slovácku a Prahu a práci a politiku dám až do druhé části. Je to tak i logické, protože život mě vždycky více fascinoval tady v rodném kraji než "někde" ve velkoměstě. Postupně sem dám několik "akcí", napíši k nim pár slov, přidám video ukázku a také fotky...

 

 

Tady je pět fotek z několika stovek, které jsem nafotil při sobotním fašanku na pěti místech, které jsem stačil objet - bohužel, víc jsem nestíhal, strašně jsem se zdržel v Nové Lhotě, kam jsem jel nejdříve a kde začali podstatně později než měli :( :( :( 

 

Audemars Piguet Replica Pokud někdo máte zájem, můžete se podívat na výběr fotek z těchto pěti fašanků, konkrétně v Nové Lhotě, na Suchově, v Bystřici pod Lopeníkem, Komni a Nivnici. Domluvil jsem se už v pátek ve své domovské redakci na Aktuálně.cz, žer bych případně nějaké fotky na web dal a v neděli dopoledne jsem tak i učinil. Sice dost v rychlosti, ale snad to má i tak nějaký smysl. Na všech místech jsem dělal i videa, ze všech míst by šlo popsat různé zajímavé věci, ale snad na to bude čas někdy později... Tady je fotogalerie:

 

Skakúni, bobkovníci, hudci i harmonika. Fašank na Slovácku zůstává pestrý a cenný

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Postupně budu dávat i video... Zatím Komňa...

 

 

Další silný únorový okamžik, premiéra filmu Jednou budu králem v Kyjově... Můžete se podívat na sestřih videa a pár vět k němu... 

 

 

 

Tato videoukázka byla docela pecka, tedy pecka jsou kluci, kteří na video vystupují. Zachytil jsem je na Rodičovském plese v Hluku, kde vystoupili něco jako "kulturní vložka" celého plesu. Ovšem zaujali takovým způsobem, že už na plese se dočkali hodně velkých ovací. Tady můžete vidět ukázku z jejich vystoupení a také rozhovor, který jsem s nimi dělal.  

 

 

 

A z Hluku ještě jeden sestřih: Rodičovský ples...

 

 

Tady jsme v Ostrožské Lhotě na Hokejovém plese. A stejně jako mnohdy jindy mně nejde o to udělat jakoby klasické zpravodajství o nějaké akci, ale vždycky mě fascinovali lidé, atmosféra, radost, nebo třeba bolest, prostě život ve svých různých podobách. Proto jsem se tady pokusil zachytiti atmosféru vesnického plesu, jak ho pořád ještě vnímá já a jak si mysím, že by měl ples vypadat... Ale opět, slovo ples nic moc nevystihuje. Co je to ples? Nevím... Ano, určitě bychom mohli jít k podstatě tohoto slova, které vzniklo patrně od slova plesat, radovat se... A tady už bychom byli více u podstaty, chtěl jsem zachytit radost lidí, vesnici v určitém okamžiku určitého věku, zastavení času, který se neustále posunuje a logicky se při tom mění tváře vesnice, kterou mám rád... Přicházejí další a další generace, mladí stárnou a už se nechodí radovat ani plesa,t ale místo nich se nadechují k životu jejich děti, vnuci a pravnuci. Dál a dál a dál. Je to logické. ALe já nad tím žasnu a zároveň se toho lekám. Chci ten čas zastavit. Ale on, "sviňák jeden", nikdy neposlechne.     

 

 

A tady jsme v sobotě 22/2 2020 v Hluku na krojovém plesu s představením jídy králů...

 

 

 

A tady je nedělní fašank v Hluku... Velmi vydařený! 

 

 

 

A jeden snímek z natáčení v pondělí 24/2, kdy jsem zachytil několik lidí a několik silných příběhů... Na snímku výborný kněz Antonín Bachan z Hluku... V případě tohoto projektu jsem na úplném začátku, pokud se ale podaří, budu mít velkou radost!

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

Tady už následují věci z Prahy, no, většinou články, co také jiného. Práci věnují skoro veškerý čas, občas začínám psát v šest ráno, občas "až" v osm, a věnuji se psaní minimálně do šesti, sedmi hodin večer. Článkem o Pražském Jezulátku a módní návrhářce jsem byl ale zároveň opět doma na Slovácku, protože Marie Zelená pochází z Ostrožské Nové Vsi a já jsem byl opravdu šťastný, že jsem ji dostal na web Aktuálně.cz... Je to neuvěřitelně pracovitá ženská, která, snad to tady můžu napsat, zároveň prožívá různá zklamání, starosti, pochybnosti. Přesto všechno jede pořád naplno, překážky překonává a výsledky své práce těší mnoho lidí. Za pozornost stojí i její činnost dobročinná, je s tím spojeno mnoho starostí a problémů, které lidé nevidí. O to více si jí ale cenním. Napsal bych súsměvem: prostě dobrá duša ze Slovácka :)  

 

Pražské Jezulátko v šatech od módní návrhářky. Šije i pro kněze či dětské sestřičky 

 

 

 

 Možný šéf Senátu nechce v ODS chovné koně. A cesta na Tchaj-wan? Radil bych se, říká

 

 

 

 Bavme se raději o obrovských problémech lidí než o Babišovi, říká   pirátka Richterová 

 

 

 

 

Sázka Babiše na Hniličku trvá. Peníze na sport půjdou nejprve do malých obcí, plánují  

 

 

 

 Naši členové jsou k ODS velmi ostražití, tvrdí nový předseda lidovců Jurečka 

  

Utajená část zakázky na dálniční známky: Kamery měly fotit i posádky aut  

 

 

  

Zelení citují Gretu a chtějí zpět do sněmovny. Spory zrodily novou levici Budoucnost  

 

 

 

 

 

 

 

Česko začíná zaostávat a zahnívat. Předseda Fiala ještě překvapí, tvrdí Vondra 

 

 

 

Říkají mi Venezuela. A přitom hlasují pro mé návrhy, hájí se ministryně Maláčová 

 

 

Exprimátor za ANO Vokřál hraje o vše. S Malou na kandidátce chce obsadit jih Moravy 

 

 

 

 

 

Jsem udivený, co má volba rozpoutala, říká ombudsman Křeček. Havla si velmi váží