Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

SLOVÁCKO 2021.... S návraty do let minulých... DOPLŇUJI

V těchto místech se vracím k tématu Slovácka, které se táhne větší částí mého života. Slovácko je národopisná oblast, kterou najdete především v části Zlínského a Jihomoravského kraje. Pro mě začíná Stráním na slovensko moravských hranicích a pokračuje přes Uherský Brod, Uherské Hradiště k Buchlovským kopcům a také přes Strážnici, Kyjov až téměř k Brnu. Vždy mě fascinovala pestrost Slovácka, krása lidové kultury, vztah lidí k víře, k práci, krajině i zábavě. Bohužel, nikdy jsem nedokázal tuto fasinaci rodným krajem proměnit v něco skutečně silného, zajímavého a cenného ve slovech, fotografiích či na videu. Vždy zůstalo jen u plánů či pokusů. Je mi to nesmírně líto, ale bohužel, v tomto jsem svůj život propásl a žádná druhá možnost nepřijde. Stejně jako se nebude opakovat onen odcházející, sice už moderní, ale v něčem stále ještě starý, tradiční svět Slovácka.   
 
 
Můj zájem o Slovácko začal patrně někdy v letech 1990 až 1995. Bylo mi čerstvě po dvacítce, odešel jsem v roce 1992 z Ostrožské Lhoty do Brna, kde jsem se věnoval novinařině, a zároveň začínal vnímat cennost a krásu rodného kraje. Žádné sociální sítě nebyly, přišlo mi, že tato krása je ukazovaná velmi málo, a tak jsem měl první webové stránky. Jmenovaly se Slovacko.org, později se malinko přejmenovaly, najdete je TADY. Už dávno nejsou aktuální, ale ponechal jsem je na internetu
 
 
Začínal jsem hlavně s focením, do toho jsem psal občas články, později jsem začal dělat videa. Těžko by někdo pochopil mou fascinaci Slováckem, snad jenom moje manželka, kterou jsem kvůli tomu téměř utrápil. Na Slovácko jsem jezdil velmi často i v letech 1997 až 2007, kdy jsem odešel pracovně do Prahy. Věnoval jsem se novinařině v MF DNES. Šíleně moc jsem toužil po návratu domů na Slovácko a byl neskutečně šťastný, když si mi tento sen vyplnil! V roce 2007 jsem se vrátil s manželkou a dcerou, další dvě dcery se nám narodily už na Slovácku, v Uherském Hradišti. Byla to nejšťastnější léta mého života, byť vím, že manželka by určitě nesouhlasila. Od rána do večera jsem se věnoval mapování Slovácka, z dnešního pohledu jsem ale strašně moc zklamaný, že jsem toho nestihl mnohem, mnohem, mnohem více. Dělal jsem časopis Krajem svatého Antonínka a zpravodaj rodného Hluku, věnoval se webu SlovackoDNES.cz, krátký čas jsem dělal mluvčího Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Stále jsem něco psal, fotil a točil.
 

Bohužel, to vše z různých důvodů skončilo v roce 2013. Bez rodiny jsem se vrátil do Prahy a k novinařině opět v MF DNES. V lednu 2016 se za mnou do Prahy nastěhovala rodina a já přešel do redakcí Hospodářských novin a AKtuálně.cz. Snažím se tady dělat co nejlepší novinařinu, ale bohužel, v Praze jsem si nezvykl. Stále myslím na Slovácko, stále se na něj vracím, stále se snažím i tady něco dělat, ale je toho už samozřejmě obrovsky málo. Nemám na to bohužel čas. Pokud Bůh a zdraví dají, rád bych se vrátil za několik málo let definitivnš zpět, ale nevím, co život přinese. Navíc, já se asi měním, Slovácko se zcela zásadně mění, tak jako se mění svět. Uvidíme, co život přinese. A jestli ještě na Slovácku něco. Každopádně mé srdce tady je neustále a zůstane tady navěky. Tady, na lhotském hřbitově, na místě, které mí blízcí znají, chci odpočívat navždy.
  
 
Radek Bartoníček, prosinec 2021 
 
 
Ps. Přidávám i několik odkazů. Budu se snažit sem dávat i konrétní videa, která se budou týkat tradičního, lidového Slovácka. Ať ta z roku 2021 a dříve, tak z roku 2022. Vše bude záležet na tom, co mi čas dovolí. 
 
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ 
 
 
  • Pokud by chtěl někdo vidět má videa, která jsem především na Slovácku natočil, najde je na dvou profilech na youtube...
 
 
 
TADY je druhá část, ta podstatně menší. Na druhý profil jsem přešel proto, že jsem zapomněl heslo k prvné sérii. Ještě před těmito dvěma profily jsem natáčel videa na službu stream.cz. Tady ale majitel webu ukončil možnost nahrávání videí, a protože jsem je nestačil převést jinam, skončila v propadlišti dějin. Jsou navždy ztracena. Je mi to líto, ale bohužel. 
 
 
Když jsem se vrátil na určitý čas z Prahy domů na Slovácko, založil jsem v roce 2007 společně s Janou Bujákovou z Mikroregionu Ostrožsko časopis Krajem svatého Antonínka - pod hlavičkou Místní akční skupiny Ostrožsko Horňácko. Když jsem se vrátil do Prahy, časopis měl několik dalších šéfredaktorů, myslím, že si udržoval výbornou úroveň a měl řadu čtenářů. Dnes už bohužel není elektronické vydání časopisu ani na webu mikroregionu, ani akční skupiny. Je to škoda a je mi to velmi líto. Dělali jsme všichni časopis s velkým úsilím. 
 
 
 
  • Pokud vás zajímá Slovácko a lidová kultura, moc bych chtěl doporučit videa Tondy Vrby, obrovského nadšence, který natočil tisíce a tisíce videí. Má můj nekonečný obdiv! 
 
 
(dávám zatím ta poslední) 
 
 
 VESELÍ NAD MORAVOU-ŠTĚPÁNSKÉ KOLEDOVÁNÍ s HORŇÁCKOU MUZIKOU PETRA MIČKY (4.)
 
 
 
 
VESELÍ NAD MORAVOU-ŠTĚPÁNSKÉ KOLEDOVÁNÍ s HORŇÁCKOU MUZIKOU PETRA MIČKY (zkrácený záznam z úvodu) 
 
 
 
  • Hodně se můžete o Slovácku dozvědět také z klasické regionální televize, ta se samozřejmě věnuje Slovácko ve všech jeho podobách, ale najdete tady také informace o lidové kultuře. 
 
 
 
 
  • S obrovským nadšením jsou dělána i tato videa Regionální televize Jih, obdivuji jejího majitele, že v nelehkých podmínkách udržuje televizi při životě. 
 
 
 
 
  • Spíš pro zajímavost jsem dal tady odkaz na regionální televize po celé zemi.  
 
 
 
 
Rád bych sem dal upozornění i na časopis ZVUK, čtu ho už léta a jsem nadšený z toho, jak vysokou literární i redakční úroveň si udržuje. TADY o něm najdete více informací
 
 
 
 
 
 
 
 
A ještě odkaz na regionální noviny:
 
 
 
 
 
Pokud jde o webové stránky, nejvíce servisních informací najdete na www.Slovacko.cz x