Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Slovácké divadlo má novou hru! Veleznámý muzikál Suchého se Šlitrem! Tady se podívejte na video - Babeta šla do světa ...

Chtěli byste znát jeden z nejlepších vynálezů lidstva? Tedy... Určitě divadlo, vážení čtenáři těchto stránek.  Pokud bych se nevracel z Prahy na Slovácko, určitě bych se s pomocí fotek, videí a textů věnoval pražským divadlům. Protože jsem se ale vrátil, snažím se občas věnovat našemu divadlu - tedy Slováckému divadlu. Bohužel, kvůli času do něj chodím mnohem a mnohem méně, než bych si přál, ale teď v pátek se přece jen trošku času našlo - a já šel sepsat do divadla malinkou reportáž  do sobotní zlínské přílohy MF DNES.

Pochopitelně, mnohé se do novin nedostalo, takže musí pochválit další skvělý vynález lidstva - internet :) I když,  abych se přiznal, nejsem přesvědčený, že tento zrychlovač času a "přibližovač" všeho špatného, je až tak skvělý vynález. Pojďme ale rychle do divadla, které má těsně po své další premiéře...

 

Další premiérou je veleznámý muzikál Kdyby tisíc klarinetů. Pokud byste si o něm chtěli přečíst všechny základní informace, klikněte na web divadla, a hned budete zase o něco chytřejší :) Autorem článečků je herec a mluvčí Josef Kubáník, který hraje v muzikálu pěkného "parchanta" - a zdá se, že ho hraje s chutí ...  

TADY najdete informace o tom, koho můžete v tomto muzikálu vidět, stejně jako si můžete přečíst, kdo všechno další se na něm podílel ... 

TADY najdete článeček o tom, že muzikál má premiéru ...   

 

V divadle jsem natočil v pátek také několik videoukázek, většinu na internet nedám, protože divadlo se musí vidět živě, pěkně zblízka, žádná obrazovka počítače nebo televize :) Něco málo bych vám ale přesto rád ukázal. Tady můžete vidět herce ještě v civilu, asi hodinu před tím, než začala veřejná generálka. Ta začala se zpožděním, však se také ředitel divadla a režisér Igor Stránský plnému sálu diváků omlouval, že herci potřebovali ještě chvilku na zkoušení - můžete mu věřit, s herci totiž piloval poslední scénu. Tu sem nedávám, ukázka je z okamžiků, kdy herci zpívají veleznámou písničku Babeta od Jiřího Suchého.

 

 

 

 

Rád bych vám ukázal na malém kousku ze zkoušky také herce Pavla Majkuse. Skvělé číslo !!!!!!!

 

 

 

Pavel Majkus ve stejném čísle už na veřejné generálce. Kdyby v našich krajích bylo zvykem volat "bravóóó", tak bych určitě volal. Navíc jeho role má zajímavý "vývoj", moc půvabný! :) Doufám, že taková krátká ukázka je nejlepší pozvánkou do Slováckého divadla. Neváhejte a nejpozději 10. května si zkuste sehnat po telefonu lístky!  

 

 

 

A tady už jsme mimo jeviště, tady si můžete poslechnout rozhovor se sympatickou herečkou Klárou Vojtkovou, která zpívá v muzikálu několik písniček.

 

 

 

 

Tady můžete vidět Kláru Vojtkovou a další herečky přímo na veřejné generálce. Video jsem po chvilce ustřihl - však říkám, zajděte si přímo na představení! Dozvíte se na něm mimo jiné to, cože tato písnička s reklamou na limonádu Super v muzikálu vlastně dělá :)

 

 

 

 

 A při procházení chodbami jsem potkal také tyto dva muzikanty, kteří vám prozradí něco ze zákulisí kapely, která herce doprovází přímo na pódiu.

 

 

Rád bych sem dal ještě někdy brzy další video, natočil jsem si například i letošní předávání cen nejlepším herců, ale zdá se mi, že video leží ještě v mém počítači. Každopádně si do Slováckého divadla zajděte, ale nejen do něho. Kousek máme Zlín, který nemá tak výbornou pověst jako divadlo v Hradišti, ale hrají tam rovněž zajímavá představení. No a pokud budete přes noc v Praze, tak si určitě do programu některé divadlo zařaďte, ta nabídka je tak fantastická, že na to raději ani nemůžu myslet, abych se neocitl na trní :) 

 

Nebojte se přitom ani vážnějších her, občas slyším od lidí kolem divadla, že dnešní lid (ale určitě nejen ten dnešní) mnohem raději zábavu než vážno. Ve Slováckém divadle ale například nyní hrají Kalibův zločin od J. A. Pitínkého. Skvělé představení s opravdu výbornými hereckými výkony, kterým dominuje Irena Vacková. Nádhera! Tedy - krutá nádhera ... 

 

Divadlo má spoustu předplatitelů (přes 8 000), ale stejně, potkávám známé, kteří mi říkají, že do divadla nechodí - protože prý nemají rádi něco, co je vlastně vymyšlené, co je jako, že oni raději život. Nebo často se dívám do hlediště a říkám si: Sakra, kde jsou chlapi?! Copak divadlo je jenom pro ženské!!! :) A kde vlastně chlapi jsou, co dělají, a proč se divadla bojí jak někteří lidé třeba koprovky nebo dršťkové?  

 

Ona poznámka o tom, že divadlo je "jen" divadlo a ne realita, mě dokáže vždycky zvednout ze židle. Vždyť divadlo je mnohdy realita a pravda, mnohem větší pravda než skutečný život, ve kterém si lidé tak často a často a často lžou nebo něco nalhávají, protože mají strach pravdu pojmenovat. Však si zajděje na Vojtu Kalibu, toho dobráka a zároveň slabocha, který je odsouzen prožít i se svým dobráckým otcem strašlivý soud,  kdy do jejich domova vstoupí dvě mrchy, vypočítavé megery, které utahují kolem jejich krku smyčku tak nenápadně a zároveň dokonale, až je oba udusí.

To, že je divadlo? Ale kdeže? To je náš život, minulý současný a budoucí. Život v tolika rozmanitých podobách, že divadlo budeme mít stále co dělat, aby dokázalo tento život znázorňovat se svou až nekompromisní upřímností, která často nezná slitování.

 

Pokud byste ale přece jen měli z divadla nějaký ten strach, zajděte si úplně v klidu na muzikál Kdyby tisíc klarinetů. Trošku toho strachu či násilí tam je, ale jen kapka, která má zvýraznit naprosto převažující pohodu devatenácti písniček, z nichž některé si určitě budete v duchu zpívat také. I když by mě stejně strašně zajímalo, jak vznikl nápad na tuto hru, jaké prapůvodní kořeny má, kde hledat stopy ono prapodivného nápadu, při kterém se zbraně změní v hudební nástroje.

Velmi mě zajímalo, zda pro režíséra Stránského byla důležitější tato myšlenka nebo spíše tahák v podobě šlágrů, které nemůžou obecenstvo zklamat ani překvapit. Při páteční návštěvě divadla se mi zdálo, že tato myšlenka stála u něj na prvním místě, což mě potěšilo, byť osobně vidím ve světě až příliš mnoho případů, kdy by hudební nástroje proti mnoha zlosynům nic nezmohly. Takové je ale divadlo, člověk ho nestvořil jen proto, aby nás divadlo hladilo po "srsti", ale naopak, možná hlavně proto, aby nám kradlo spánek a probouzelo naše svědomí.      

 

TADY se ještě můžete podívat na všechna videa z letošního Divadelního plesu s vyhlašováním nejlepších  - a to nejen herců ...  
Jedno video jsem vybral sem na stránky - nejlepší herci podle oborné poroty: Alžběta Kinclová a Martin Vrtáček ... Po vyhlašování v zákulisí jsem viděl, jak je toto ocenění velmi překvpailo. Ma
rtin Vrtáček je ale tady na videu příliš vážný.

 

 

RB