Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Přeji vám, milí čtenáři, krásné Vánoce, ať máte v roce 2014 štěstí na dobré lidi! A k přání přidávám 14 malých Ježíšků s pozváním na čtení vánoční MF DNES

Patnáct Ježíšků? Cože? Fakt? Nevěřím... Tak jsem reagoval, když jsem uslyšel před několika dny od své šéfové v MF DNES informaci o tom, že údajně existuje vesnice, kde mají takové množství Ježíšků. Tedy, měli by mít, alespoň víme, že jich kdysi bylo asi tak sedm. Od té doby ovšem utekl nějaký čas. "Jestli by tam byli, mohli bychom je vyfotit," pravila šéfová. Aby tedy bylo jasno: vyfotit je všechny v jednu chvíli, jeden okamžik, prostě společně. Cože, 15 Ježíšků na jedné fotce? Jo.

Nevěřil jsem, že se to podaří. Navíc v první chvíli tomu nevěřil ani starosta obce, kde tito Ježíšci žijí. Á, tady bych měl přiložit vysvětlení: Ježíšky myslím kluky z vesnice Otročiněves ve středních Čechách, kde mají už léta tradici živého Betléma - to se ví, že s živým Ježíškem v kolébce a v seně, co rok, to jeden chlapeček, který se v tom roce narodil - proto 15 Ježíšků, tak dlouho tam tady tradice existuje. Ve středních Čechách něco zcela výjimečného! Ovšem, podaří se je dát opravdu dohromady?

Starosta tedy moc nevěří, volám paní učitelce Sovové, dobré duši této vesnice. Je to špatné. Skoro ji v telefonu neslyším, je nemocná, leží, nemůže takřka mluvit. Vysvětluji jí, o co nám v redakci MF DNES jde. Ano, chceme nafotit všechny. Opravdu všechny, opakuji několikrát, omlouvám se, že takto otravuju a čekám, že mě slušně odmítne. Ale ona: "Mohlo by to vyjít, budu se snažit vám je dát dohromady."

Neuvěřitelné, začínám věřit na Ježíšky a především na dobré a ochotné lidi. Kdy to chceme fotit? No, docela brzy, každopádně ještě před Vánocemi, protože rádi bychom takovou fotku měli na titulní straně novin v celostáním vydání. Bojím se, jestli po této informaci si paní Sovová všechno nerozmyslí, ale ona už jen takřka neslyšitelným hlasem zopakuje: "Budu se snažit, aby se to podařilo."

 

Střih v čase, čtvrtek 19. prosince 2013, 14.00, Otročiněves.

Jsme na místě a čekáme, zda se dobré dílo podaří. Přijdou Ježíšci? Přivezou většinu z nich maminky? Klapne všechno také po technické stránce? Pořád ještě nemáme vyhráno.... Že nemáme? Ale kdeže! Máme!!!!!!! Maminky přicházejí do malého místnosti na radnici i se svými Ježíšky a my je začínáme počítat. Jedna, dva, tři, čtyři, pět.... Osm, deset, dvanáct. Bude jich opravdu patnáct? Ještě nám chybí jedni sourozenci, kluk a holka. Jó, to jsem ještě nenapsal, jeden rok byla totiž Ježíškem holka. Už přichází! I s bráchou! Hurá - máme 15 Ježíšků!!!!!

Teď je ještě převléknout do ježíškovského oblečení, popovídat si s nimi, všechno pečlivě zapsat, abychom nespletli jejich roky narození či jména. Už to opravdu vypadá, že všechno klapne..... Cože, neklapne?

Problém!!! Jeden Ježíšek pláče a naše víra, že přestane a dá si od maminky říci, začíná být v ohrožení. Malý Mário pláče stále více a více... Ne, ne, ne, ne, ne, nepřestane plakat. A nechce se ani fotit. Maminka ho kvůli nám vzala ze školky dříve, je nevyspalý a nevypadá to s ním opravdu dobře. Mohla by to vyřešit čokoládka, kterou jsme dětem přivezli z redakce. Určitě pomůže! Ne? Nepomůže. Mário dál pláče, drží se jak jen to jde maminky a nám je jasné, že tady by nepomohl ani vagón čokoládek. Vzdáváme to. Patnáct Ježíšků nebude...  Nevadí! Bude jich čtrnáct...

Odcházíme tedy k jesličkám a věříme, že další problémy už snad nebudou. Jen focení musí běžet rychle! Je veliká zima. Máme strach, aby děti neonemocněly. Aby se na nás maminky nezlobily! Aby nebyly naštvané na paní Sovovou, která za to všechno také tak trochu (moc!) může. Honem, honem, honem. Už je skoro tma.

Ještě, že mám fotograf světla! Nejdříve fotí každého Ježíška zvlášť. Potom všechny společně. Ještě předtím asistentky chystají scénu. Jesličky. Seno. Košík s jablíčky. A děti. Jedno jde tam, druhé jinde. A ještě kozel s kozou! Ty nám dávají zabrat snad nejvíc! Pokaždé jdou jinam, než bychom chtěli. Snad už teď. Teď už fotograf cvakne a fotka pro stovky tisíce čtenářů MF DNES den před vánocemi je na světě!

Ještě nejmenší Ježíšek Štěpánek! Narodil se před půl rokem. Maminka ho drží v náručí a Ježíšek spinká. Položíme ho do kolébky a starší kluci ho drží, aby byl také na fotce vidět. Až bude jednou velký, snad mu taková fotka udělá radost - stejně jako všem ostatním, kteří jsou na ní i kolem celého focení. Snad potěší i vás, milí čtenáři.

Vidět tolik dětí pohromadě je krása! Čím víc dětí, tím větší radost a štěstí! Ať se daří všem Ježíškům - těm, které jsme potkali tady i těm, které máte i vy doma!

Ať vás provází životem láska a štěstí. Ať prožijete klidné a radostné svátky vánoční. Ať máte v roce 2014 štěstí na dobré a vstřícné lidi - stejně jako my jsme měli štěstí v Otročiněvsi u Berouna.

RB 

 

Ps. A tady už je videoukázka chvilku předtím, než fotograf stiskl spoušť pro pondělní vydání MF DNES... V úterý sem přidám ještě několik fotek...